A katonai kórház.

Full text search

A katonai kórház.
A föntebb említett katonai kórház volt azelőtt a herczegprímás nyári palotája. 1614-ben Forgách Ferencz gróf, esztergomi érsek alapította és később Lippay érsek szépítette. (A kápolna 1861-ben épült.) Itt tette le az újonnan 168felállított magyar testőrség a hűségesküt Mária Terézia királynőnek 1760-ban. Számos fejedelmi vendéget látott.
A Grassalkovich-térről vezet a Stefánia-út a magy. kir. államvasutak főpályaudvarához. Ez a város legszebb és leghosszabb utczája. Jobbról-balról szép épületek szegélyezik. A végén, az Aulich Lajos-utczában emelkedik az új csendőrségi palota. Innen visz föl az út a hatalmas (Mária oltalmáról elnevezett) árvaházhoz, a pompás Bellevue-mulatóhoz, majd a Mély-úton a mély-úti kápolnához, hegyi díszkerthez, csokoládé-kerthez és a kálvária-hegyhez s kápolnához, a mely 1861-ben épült. A mély úti kápolna 1824-ben épült, a régi, fából készült kápolna helyébe. Azóta többször megújították.
Ugyancsak a Stefánia-úti vámtól vezet az út (Lamacsi) a Vörös-hídhoz és innen a Szalma-kunyhóra és a Zerge-hegyre, majd a lőporgyárhoz, a szárazmalmokhoz és a regényes fekvésű Vaskutacskához. Az itteni fürdőépületet 1826-ban emelték. (Azelőtt Ferdinánd király fürdőjének nevezték.)

Pozsony. – Frigyes kir. herczeg palotája.
Körper K. felvétele
A főpályaudvart legközelebb jelentékenyen kibővítik. Forgalma évről-évre emelkedik. Ez a pályaudvar állomása a bécs–budapesti, zsolnai és szakolczai vonalaknak.
Még csak azt akarjuk fölemlíteni, hogy Pozsony falai között jelent meg először a legelső magyar hírlap (1780-ban), a „Magyar Hírmondó”; itt pöngette lantját a „Csikóbőrös kulacs” dalosa: Csokonai Vitéz Mihály s itt adta ki 1796-ban a „Diétai magyar múzsa” czímű poétai heti folyóiratot. Fejér György, a magyar történeti irodalom egyik úttörő munkása s a Codex diplomaticus r. Hung. megindítója, kispap korában a pozsonyi várban nemcsak színdarabokat dolgozott és adott ki, hanem az iskolai Thaliát is új életre keltette.
Kölcsey Ferencz, Wesselényi Miklós, Kisfaludy Sándor és Károly, Czuczor Gergely, a Dessewffyek, Garay János, Bajza József, Toldy Ferencz, Szemere Pál és Fáy András stb. részint itt jártak iskolába, részint pedig itt laktak.
* * *

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi