A Mihály-kapu.

Full text search

A Mihály-kapu.
A Mihály-utcza felső végén van a Mihály-kapu, a melyen át a belvárosba lehet jutni. Ez az egyetlen kapu, a mely a belváros hajdani négy kapujából fennmaradt. A belvárost ugyanis hajdan kőfal és árok vette körül; négy főkapuja volt, melyek a közlekedést a külső városokkal fentartották. Három kaput a XVIII. század második felében és a mult század elején romboltak le. Így a Halász-kapu a Kossuth Lajos-tér mellett, a Lőrincz-kapu a Lőrincz-utcza végén és a Wödritz-kapu a Wödritz-utcza elején, illetőleg a Szilágyi Dezső- (azelőtt Hosszú-) utcza végén volt.
A Mihály-kapu fölött magas torony emelkedik, melynek tetején Mihály főangyalnak a sárkánynyal küzdő szobra áll. Ezt a szobrot 1757-ben Eller Péter pozsonyi rézműves készítette. A toronynak mind a négy oldalán óralap van. Az időt negyedóránként a toronyőr hangos kiáltással jelzi. Itt van most a városi tűzjelző is. A kaputól minegy 20 lépésnyire boltív van, a mely előtt hajdan fölvonóhíd volt.
Külső oldalán ez a fölírás olvasható: „Omne regnum in se ipsum divisum desolabitur 1723.”
Belső felén egy kép van, mely László királyt ábrázolja lóháton. (Erről Kölcsey is megemlékezik „Országgyűlési Naplójában” 1833 márczius 31-ikén.) A boltív előtt levő lőárokban a régi időben vasárnapi mulatságokat és czéllövéseket tartottak.

Pozsony. – A Mihály-kapu-utcza.
Körper K. fevétele

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi