Birtokváltozások a XVIII. században.

Full text search

Birtokváltozások a XVIII. században.
Főleg nagy változás esett a Rindsmaul, a Harrach grófok és Prie márki óriási birtoktesteivel. A Rindsmaul birtokokból Büssü, Baté és Bécz 1731 óta Gyulai Gaal Gáboré, míg a babócsai és ladi uradalom 1750-ben Felsőbükki Nagy István kamarai referendárius tulajdonába megy át. A ladi uradalom röviddel ezután Czindery Ferencz Ignácz kezére jutott. A babócsai uradalom pedig, Nagy Istvánnak fiúsított leányával, a Verebi Végh családhoz kerül. A Harrach-féle birtokokat a Kiskrestenei Hunyady család szerzi meg, míg Prie márki óriás terjedelmű birtokaival Festetics Kristóf növeli meg már régebben is tekintélyes vagyonát.
De a középbirtokos nemesség birtokviszonyaiban is jelentékeny eltolódás észlelhető. Boronkay Ferencz megszerzi a Stansicsoktól Kutast. Berzenczét, melyet Kerecsényi Szalay Jánostól 1720-ban a rokon Madarászok és Szentgyörgyi Horváthok szereznek meg, 1736 után Niczky György veszi meg.
A báró Bakacs-örökösök 1736 körül megosztoznak; a birtokok egy része Tallián Józsefre (az ú. n. ötvösi ág egyenes ősére) megy át, a másik Szentgyörgyi Horváth Lászlónak jut. 1760 körül azonban Niczky Juditnak, Bosnyák Mártonnénak nagyanyja, Bakacs Julia jogán sikerül Csehiben, Túrban, Tátomban és Halagosdon örökségéhez jutni. A Mérey és Lengyel családok 1728 körül megfelezték a Somlyai-Fajszi-örökséget. A Lengyeleké lett Buzsák fele, a Botorfércz, Szend, Bogád, Káss, Nyim, Gyöngyös- és Csaba-pusztai részek, míg a Méreyeknek Hedrehely, Gige, Kadarkút és Tab községek, valamint a három Visnye-, Hodos-, Kenész-, Horogvég-, Körmend-, Szent-Imre-, Alsó- és Felsőugal-, Torvaj-, Lulla- és Szentkirály-puszták jutottak.
Madarász László gyermekeit végzetesen érintette atyjuk elszámolási ügye: elveszítették Csertőt és Mosdóst és 6 pusztát. 1740 után kezdi Somssics Antal birtokszerzeményeit, melyekkel a „jobb birtokos” nemesség közt is számottevővé teszi családját. A Mezőszegedi Szegedy család 1736 előtt visszaszerzi az Inkeyektől Inkét, Sandot és Lepledet.
Megállapítható jelenség, hogy a birtokos nemesség az oly családcsoportokba való beházasodással gyarapodott leginkább, a mely csoportokat a közszokás s ennek nyomán a hivatalos gyakorlat „familia” szóval jelölt. E szó a közös kapcsot képező család nevének jelzésével jelentette azokat a – mindig osztatlan állapotban lévő – több családot magában foglaló csoportokat, a melyek birtokaikat a közös leszármazás adta jogon bírták, így szerezték vissza mint együttes igénylők, mindig leányági leszármazottakként.
Így és ez értelemben használták állandóan a familia Perneszyana, Fayszyano– Somlyayana, Koroknayana, Szalayana gyűjtő megjelölést.
A Perneszy utódok a visszatelepedéskor már három ágon virágoztak: a Talliánok, Csapodyak és Vukovicsokban. A Talliánokba beházasodtak a Thassyak, a Szelesteyek s ezek útján a Tevelyek; a Szentkirályszabadjai Márffyak s ezekbe a Felsőbükki Nagyok és Kisbarnaki Farkasok edericsi ága; az Alsószilvágyi Gaálok; a Nemeskéri Kissek és Dávodi Bakó réven a Kisjeszeni és Megyefai Jeszenszkyek.
A Koroknay családot két főtörzs, a Ziliek és a Toposok alkották. Az előbbiektől a Thulmon, Hertelendy, László, Kovács, Tomcsányi, Farádi Vörös, Rostovics, Takács, 599Jámbor, Ságy családok származtak; nagy számuk miatt nagyobb gazdagságra egyikük sem tehetett szert, annál kevésbbé, mert a rokon Ebergényieket illető részeket a Festeticsek, a Szelestey-féle negyedet pedig előbb a Rindsmaulok, ezek után pedig a Sárközyek bírták. A Toposok ága a Kovács (más néven Gyergyevics) s ennek révén a Csányi, Szentmiklóssy, Árvay, Szenczy, Kisbarnaki Farkas (idősb vonal) s ezek által a Nagyalázsonyi Barcza családokat juttatta birtokhoz és szerephez. Topos unoka kezével lett birtokossá a vármegyében Becsvölgyi Paiss Boldizsár, a II. Józseftől kinevezett alispán is.
A familia Fayszyano-Somlyayanából eredt a Kaposmérei Mérey és a Tóti Lengyel család birtokjoga. A Lengyelek útján jött a vármegyébe a báró Majthényi, az Edvi Illés, a Tarródházi Kiss, a Bodorfalvi Baranyai, a Nedeczky, a báró Puttheany és báró Pászthory, a Felsőbükki Nagy, Jakabházi Sallér, Petőházi Gludovácz család. A Méreyek közé beházasodott családok legjelentékenyebbjei a Sorkikisfalui Gussics és Japprai Spissics család.
Nagyméretű beházasodás folyt továbbá a Thulmonok közé.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi