A kunok kezén

Full text search

A kunok kezén
Ezen az állapoton a XIII. század végéig nem igen történhetett valami jelentékenyebb változás. Ekkor már a kunok kezén volt Temesvár. II. Géza óta, ki 1152-ben Temes vármegyén keresztül vezette seregét Kommen Mánuel ellen, százhúsz évig nem is jött Temesvárra magyar király. Már 1086–1089-ben nagyszámú kun csapatok szállották meg a Temes mellékeit, kiket egymásután a mai Moldva- és Oláhországban visszamaradt rokonok rajai követtek. IV. Béla 1239-ben egyszerre 40.000 kunt fogadott be s ezeknek tekintélyes része is Temesvár körül ütötte föl sátrait. Az egykorú helynevek sejtetik, hogy temérdek kun szállás lehetett Temesvár vidékén. A történeti rege, mely a vezérek korában egy délmagyarországi kun kapitányságról (Capitaneatus Kund) beszél, valószínűleg á XIII. századra vonatkozik, mikor ha nem is törvényes formában, de néprajzi tényként csakugyan volt itt kun közigazgatás, mely hosszú időre kiszorította a vármegye rendes funkczióját. Az 1278-iki váradi országos tanácskozáson egyetlen délmagyarországi vármegye sem volt már képviselve. Délmagyarország sztratégiai 3súlya ekkor már a periferiákra tolódott ki. Temesvár a Duna felől Horom és Keve, Erdély felől Csanád, Arad és Lippa várgyűrűzetének a közepén feküdvén, nem volt kitéve az első rohamoknak, melyeket Temesvártól elhárítani most a hatalmas kunság feladata volt.

Temesvár vára az Árpádok korából.
A. A földvár belső területe. – B. Őrtorony. – C. Vár alatti szabad terület, védekezésre és tornákra. – D. Vár alatti sziget. – E. A Temes és Bega folyók elágazó kiöntései. – F. Állóvizek, lápok, ingoványok, nádasok.
Egyébiránt lényegesebb váltózást a váron – költségek hiányában – a várjavak eltékozlása miatt sem lehetett volna végbevinni. A temesi várnak kezdetben bizonyára volt annyi birtoka és jövedelme, a mennyivel más királyi várak rendelkeztek. A XIII. század második felében már csak két várjószága volt Réti és Papd. 1266-ban ezt a két váruradalmat is elajándékozta IV. Béla fia, ifjabb István király. Rétit (terram castri de Tymes Rety uocatam) Parabuch kun comes kapta hűsége és szolgálatai fejében; Papdot (terram Popth uocatam), a mai Bobdát, IV. Béla adományából felerészben a Borchol nemzetségbeli Keyran kun főúr és két fia bírta s csak az uradalom másik felét élvezték a temesvári várvitézek (castrenses de Tymes). Nem elégedve meg az elidegenítéssel, még azt is megcselekedte ifjabb István király, hogy adománya örök érvényének megerősítésére Rétit és Papdot ezentúl „Párabuch”-nak rendelte neveztetni.* A magyar nép józansága nem engedte, hogy ez megtörténjék. A két birtok megtartotta eredeti nevét, melyet még a Hunyadiak korában is viselt.* De Temesvár birtokába egyik sem került többé vissza. 1288-ban bizonyítja a csanádi káptalan, hogy Keyran fai Papdnak őket megillető részét a Mena nemzetségbeli Péter fiának, Jánosnak adták el.* Parabuch fia István pedig 1300-ban adta át birtokát János mesternek és Vajai Benedek comesnek.*
Ortvay: Okl. I., 4. l.
Csánki: Magyarorsz. tört. fölv. II. 56. l.
Ortvay: id. m. 5–6. ll.
U. o. 7. l.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi