Előszó Írta Rákosi Jenő

Full text search

Előszó
Írta Rákosi Jenő

Előszó (fejkép és kezdőbetű, a jaáki templom portáléjával) Heyer Artur rajza.
Saját felvételünk.
Alig hogy (több már egy félszáz esztendejénél) Acsádon a Szegedyek birtokán az uj tisztilakban megláttam a napvilágot, édes apám kiragadott a jó kőszegi asszonyság kezéből, a ki e világra érkezésem körül foglalatos volt, és – feje fölé ég felé tartván – ujjongva körültánczolt velem a szobában. Én voltam a harmadik gyermek és a harmadik fiú is. Ez ragadta szegény jó atyámat szertelen örömére. Ha sejtette volna, hogy – longus post me ordo – még kilenczen követnek engemet s ő a tizenkettőből kilenczet lesz kénytelen verejtékén fölnevelni: tán szerényebb lett volna az örömében. De míg a gond és bánat szinte mindig a jövőt kémli, az öröm ritkán méltatja egy-egy tekintetre, hanem él a jelennek, a pillanatnak.
A kép azt tartom megindító: egy fiatal apa, a ki szívének boldogságában tenyerén emeli magasra gyermekét. Iskolás fiú koromban gyakran elmerengtem ezen a képen, mert a kis bibliánkban Ádám volt így ábrázolva, a mint elsőszülött fiát felmutatja az Istennek.
Engem azonban, a ki eképen életem első pillanataiban ültem atyám tenyerén, engem a gondviselés egy még különösebb kegyben részesít, sorsomat úgy formálván, hogy ime, én meg szülőanyámat vehetem tenyeremre, hogy felmutassam nektek, mondván: ime itt van ő, szeressétek és gyönyörködjetek benne.
Mert mi más egy könyvhöz előljáró beszédet írni, mint felvenni a tárgyat, a melyről a könyv szól és felmutatni és megmagasztalni és szerényen azt kivánni, bár csekély tehetségemmel és nagy szeretetemmel méltó lehetnénk hozzá, tárgyamhoz, a miről e könyv szól, Vasvármegyéhez, nekem is szülőföldemhez, tehát szülőanyámhoz.
A bájos Dunántúlnak, a hol a természet nem olyan buja és adakozó, mint e gyönyörű ország némely más vidékén, de nem is terméketlen; a hol az éghajlat szertelenségei nem szöknek végletek között ide meg oda; a hol az időjárás ingyen kegyelméből kánaáni termés nincsen; de a hol a klíma és a szívós emberfaj szolidításán megtörik a sors szeszélye, a mely inségbe tud dönteni más országrészeket: ennek a bájos és áldott Dunántúlnak egyik szemefénye a mi Vasmegyénk.
Ámulva fogja e lapokat forgatni nemcsak a más megyebeli, hanem még Vas szülötte is, a ki sorait olvasván, érezni fogja azt az igazságot, hogy hazáját, szülőföldjét csak akkor kezdi igazán, öntudatosan, egy becsesebb szerelemmel szeretni az ember, a mikor minden ízében megismerte.
Ez a könyv kimeríti azt az anyagot, a mit a Vasvármegyének nevezett földterület magában foglal föld alatt és föld felett. Kimeríti vizeiben, szántóföldjeiben, rétjeiben, erdeiben, hegyeiben, völgyeiben, bányáiban. A föld mineműségében, homokjában és köveiben. Kimeríti beépített részeiben, beszámolva községeivel, tanyáival, városaival. Kimeríti állatvilágában – számot adva a hasznos állatok számáról és mineműségéről; számot az erdőn, mezőn tanyázó vadakról. Kimeríti emberanyagában, erejéről, becséről, vallásáról, fajáról, szokásairól, gazdagságáról és szegénységéről meg nem felejtkezvén. Kimeríti történelmében, a szürke régi időktől kezdve keresztül ama küzdelmes évszázakon, a mikor ez a határvármegye kapuja és bástyája volt az országnak nyugat felé, a kapun bejött a mi jó volt, a bástyáról visszavettetett az ellenség. Kimeríti kulturájában, esztétikájában, érzületében, a mely mindig tündöklött a haza szolgálatában.
Egy kis, magában kikerekített világ ez a könyv, a legszebb, a legértelmesebb, a legmunkásabb és legjobb módú országrészek egyikéről: büszkesége annak, a ki odatartozik, öröme a magyarnak, a kit más vidék adott a hazának.
Az a másfélszázezer törzsökös magyar ember, a ki ezer év óta máig e számra szaporodott, s ama földet megszállva tartja, félkézzel védve magát az idegen szomszéd nyomása ellen, félkézzel dolgozva magáért és fajáért s felküzdve magát vezérelemnek és törzsökös hatalomnak a maga földjén: gyönyörködtető látvány s életrevalóságával, szorgalmával, ép elméjének józanságával és szép tette egészségével, valamint vérségének tündöklő tüzével e nemzet alaptőkéjének egy része. Egy szép, tömör aranyrud a mi nemzeti bankunk pinczéiben!
És ez erős köznép, ez izmos földmívesség élén a históriai nemesség gyönyörü kastélyaiban, festői váraiban és szilárd kuriáin, melyeknek bájos mása a könyv szövegébe szinte életet visz és az olvasó fantáziáját megragadja s munkára serkenti. És köznép és vezérnemesség között az új időben feltörekvő városok, melyeknek falai közt kialakulóban van a magyar nemzeti polgárság, hogy átvegye megillető szerepét a magyarok további történeteiben a második évezred küszöbén: mindez egy könyvbe foglalva dokumentuma úgyszólván egy erős, szívós, nagy tehetségű faj ezer éves életének, alkotó hatalmának, szellemi felsőbbségének, vezértehetségének és erkölcsi tartalmának.
Én áhitattal lapozgattam e könyvet és szívemben hálával telten tettem le. Minden könyv, a mely a magyarokról igazsággal és hozzáértéssel van megirva, valóságos éposz a magyar faj dicsőségre hivatott voltáról. Maga ez a faj, lelke izmaival – ha szabad e szót használni – kimagaslik, mint egy művészi alkotás és árnyékában biztosságot, védelmet, kiméletet élvezve, szeliden tenyésznek más fajok háborítlanul, melyek a magyar nélkül a sors szeszélyeinek és a szomszédos kapzsiságának martalékává lennének.
Rákosi Jenő.

VASVÁRMEGYE CZÍMERE.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi