Németujvári vár.

Full text search

Németujvári vár.
Nevezetessége a történetben oly nagy szerepet játszott vára, mely a hegy ormát koronázza s mely a Batthyányak birtokában van. A festői fekvésü vár részben ma is ép és lakható; nemkülönben épségben áll messzire ellátszó temploma, melynek tornyát ujabb időben átalakították. A várban rendezik a Batthyányak gazdag gyüjteményét, mely muzeum főleg hadtörténeti szempontból érdekes emlékek megtekintésre méltó kincsesháza lesz.
A vár helyén eredetileg kolostor állott. 1157-ben, II. Géza uralkodása alatt építették az akkor Kijzen, vagy Kuzen nevet viselő hegyormon (a honnan a német Güssing nevet kapta a helység). Az építő Wolfer fiától III. Béla elvette a monostort és királyi várrá alakította át, melyet Demeter Comesnak adományozott. Majd Móricz tárnokmester lett parancsnoka s ekkor nyerte fontosságát, amennyiben feladata lett a Stájerországból történhető betörések feltartóztatása. A Németujvári grófok, főleg a tatárjárás után, rémei lettek nemcsak Vasvármegyének, de a királyoknak is, a mint azt a vármegye történetének lapjai bizonyítják; IV. Lászlónak, III. Endrének és Róbert Károlynak hatalmas ellenfelei voltak, de Róbert Károly vezére, Köcski Sándor elfoglalta Német-Ujvárt, azután két izben megtörte Németujvári András és János testvérek hatalmát, a nélkül, hogy őszinte hódolásra birta volna őket, mert megint csak megkisértették a pártütést, a miben a szomszéd Ausztria herczegei támogatták őket. 1459-ben Ujlaky Miklós erdélyi vajda tulajdonában találjuk a várat. Itt gyültek össze ez évben a Mátyás királylyal elégületlen főurak s megválasztották III. Frigyest, a ki Bécs-Ujhelyen meg is koronáztatá magát, s mint tudjuk, csak hosszu 76harcz után adta ki Mátyásnak a koronát. 1524-ben II. Lajos Ujlaky Lőrincz halála után Batthyány Ferencznek adta a várat, mely azóta állandóan a Batthyány-család kezén maradt. A Batthyányiak pártfogása mellett állítottak föl 1582-ben nyomdát a várban, mely azonban alig működött egy évtizedig. 1683-ban, Németujvár Batthyány Ádámmal és Kristóffal Tökölynek hódolt; ugyanitt gyűltek össze a vasvármegyei kuruczok. A Batthyányak azonban Bécs fölmentése és a törökök visszavonulása után csakhamar visszatértek a király pártjára. A Rákóczy-szabadságharcz alatt Batthyány Ádám örököse, Ferencz megtartotta Német-Ujvárt a királynak, noha a vasmegyei nemesség nagy része Rákóczyhoz csatlakozott.
A várba magába három kapun lehet bemenni, mig a vár udvarára érünk; innen egy negyedik kapu düledező falakon át a vár még használhatóbb részébe vezet.
Az első kapu felett e felirat olvasható:
C. C. D. B. 1572.
A várudvaron ágyu van e felirattal:
1647. C. A. D. B.
A várudvar nyugati oldalán kis szőllőkert van. A negyedik kapuhoz nagy szabad lépcső vezet. Még épen áll a várkápolna, érdekes régi oltárával és orgonájával; a nagyterem a Batthyány-család fejeinek életnagyságu képeivel. Szemben vele van a fegyverterem. A toronyban érdekes régiségeket őriznek; butorokat, edényeket, képeket. Igen érdekes Luthernek egy arczképe abból az időből, mikor a nagy reformátor Wartburgban tartózkodva szakállt viselt.
A vármegy alján áll a gróf Draskovich-család csinos nyaralója, Német-Ujvár mezőváros meg félkör alakjában fekszik a hegy körül.

RÉSZLET A NÉMETUJVÁRI VÁRBÓL (ÖZV. GRÓF BATTHYÁNY BÉLÁNÉ KASTÉLYA). Saját felvételünk.

A GRÓF DRASKOVICH-KASTÉLY NÉMET-UJVÁROTT. Saját felvételünk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi