5. Amerikai csíkos mókusok (Tamias Ill.)

Full text search

5. Amerikai csíkos mókusok (Tamias Ill.)
A burunduk legközelebbi újvilági testvére az Észak-Amerika keleti részében, Kanadától New-York, Michigan, Minnesota államokon át a Misszisszippi völgyéig, s Virginiáig és Georgiáig elterjedt hackee vagy chipmunk (Tamias striatus L.), mely három alfajával (a legismertebb a Tamias striatus lysteri Rich.) alkotja a mai Tamias nemet.
Az amerikai csíkos mókus (Tamias striatus L.)
Amerikai csíkos mókus (Tamias striatus lysteri Rich.).
Körülbelül ugyanakkora, mint a burunduk; arca vörösbarna, homlokán és pofáján sötéten pettyezett; nyaka hamuszürke, hátsó részén vörösbarna, alul fehéres; hátán egy sötétbarna sáv húzódik; fekete szemszalagja fent és lent fehér szegélyű; széles, fehér oldalsávja feketésbarnán szegélyezett; sötétbarna farkszőre a tövén szürkéssárga, a hegyén fehéres, alul pedig vörhenyes. Farka rövidebb és feje karcsúbb, mint a burunduké.
Stone és Cram szerint az amerikai chipmunk különös sajátsága, hogy a bejáró-csatornát mindig szűkebbre vájja, mint a többit. Csekély mélységben ez a szűk csatorna hirtelen legalább kétszer olyan széles lesz, mint amilyen a torkolat, és falai meglepően símára csiszoltak. Stone azt is megállapította, hogy az állat a kikotort földet pofazacskóiban széjjelhordja.
Stone és Cram szerint a chipmunk mindenféle bogyót, almát, körtét és paradicsomot is eszik. Tavasz kezdetén az örökzöld és a papsapka korálvörös bogyóit keresi. Bizonyos fokig rablóhajlamai is vannak; Stone megfigyelte, mint vadásznak késő nyáron a nagy, kártékony, sávosszárnyú szöcskékre: közéjük rohannak, mire azok felrepülnek, megfogják őket, ha a földre leereszkednek. A chipmunk és hasonló nagyságú állatok részére egy olyan kövér szöcske bizonyára kielégítő reggelit képez: a szárnyak és a lábak végeinek kivételével mindenestül felfalják. Mint a legtöbb rágcsáló, a chipmunk is fészekrabló, de Stone azt hiszi, hogy e tekintetben kevesebb kárt okoznak, mint más mókusok és az egerek. Hornaday szerint a chipmunk legszívesebben sziklák között tanyázik, ezért sziklamókusoknak (Rock Squirrels) nevezi őket; Amerikában az ürgét földi mókusnak (Ground Squirrels) hívják.
Stone és Cram állítása szerint a chipmunk kétségtelenül nagyon mozgékony állat; szereti a napot és a meleget, s azokat a nyílt erdőirtásokat, ahol a füvet a marha rövidre lelegelte. Üregeiket itt olymódon ássák meg, hogy ellenségeik figyelmét nem vonják magukra s a bejárótól mégis kilátás nyílik mindenfelé. A be- és kijárás alatt a chipmunk sokszor a füvön átugrik s úgy látszik, óvatosan kerüli a csapások létesítését, mivel azok elárulhatják ellenségének.
Ha róka vagy más ellenség közeledte megzavarja a chipmunkot foglalatosságában, amint napfürdőt vesz vagy más egyebet csinál, azonnal ürege közelébe siet, amennyiben ez lehetséges, és e biztos helyről addig ad le szabályos időközökben vészjelzést, amíg az ellenség a láthatáron van. A vészjelet a többiek azonnal továbbadják, s így a ravasz ellenség közeledése, annak minden óvatossága dacára is, nem marad titokban. Ha az állatot megtámadják és kényszerítik, hogy üregébe meneküljön, vagy a sziklák között keressen menedéket, akkor éles, remegő kiáltással adja társai tudtára az ellenség hollétét.
A chipmunk téli álmát Stone és Cram az óvilági pelékével hasonlítják össze, de hangsúlyozzák, hogy ellentétben más, téli álmot tartó állattal, a chipmunk csak mérsékelten kövér, amikor ősszel elvonul. Általános a feltevés, hogy csak pár hét elteltével merülnek végleg álomba s így nagyon valószínű, hogy ezt az időt arra használják, hogy annyi zsírt felszedjenek, amennyivel a telet kihúzzák. Áprilisban és májusban a meleg napokon már látni a chipmunkot sütkérezni, de ha ismét hideg idő és hó jön, visszavonulnak aludni.
A gazdák egyáltalában nem örülnek a pofazacskós mókusoknak, mert egerek módjára bejárnak a csűrökbe s ha sokan vannak, nagy károkat okozhatnak. Megtöltött éléstáraikat, mint nálunk a hörcsögét, ott is kiássák és kifosztják. Úgy látszik, hogy nyugaton sok bajt okoznak és az ottani nép csapásnak minősíti őket.
A chipmunkot buzgóbban vadásszák, mint szibériai testvérét, e mellett egész sereg ellenség is üldözi. A fiatalság rajta gyakorolja magát a vadászat nemes mesterségében és sokkal buzgóbban üldözik, mint a jakutok gyermekei a burundukot.
De vannak a chipmunknak még gonoszabb ellenségei is. Menyétek üldözik a földön és a föld alatt, erszényes patkányok serényen vadásznak rá, a házi macskák épp olyan jó prédának tartják, mint a patkányokat és az egereket, s végül minden nagyobb ragadozó madár ott szedi fel a földről, ahol éri. Egyik legesküdtebb ellensége egy amerikai gatyás ölyv, melyet ezért sólyom-mókusnak (Squirrel-Hawk) hívnak. Geyer szerint a szegény állatot a csörgőkígyó is üldözi, mégpedig épp annyi gyorsasággal, mint kitartással. A tél néha hihetetlenül nagy arányokban pusztítja el a nyáron született mókusfiakat, a kedvező években az állat mégis mindenütt igen gyakori, mert a nőstény termékenysége ismét kipótolja a veszteségeket.
A pofazacskós mókusokat szép színük, tetszetős mozdulataik és ügyességük ajánlja a fogságban tartásra. Sohasem szelídülnek meg egészen, mindig félénkek és harapósak maradnak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi