1. Patkányvakondokok (Solenodon Brdt.)

Full text search

1. Patkányvakondokok (Solenodon Brdt.)
A patkányvakondok-féléknek szintén csak egy nemzetségük van, a patkányvakondokok, amelyet erőteljes törzs, rövid nyak, nyújtott fej, hosszú ormánnyá megnyúlt orr, nagyon kicsiny szem, kerekded középnagyságú fül és testének hosszával fölérő farok jellemez; a végtagok közepes nagyságúak, az ötujjú kezek elől nagyon erőteljes, erősen hajlított, hátul rövidebb és gyengébb karmokkal vannak ellátva. Meglehetősen hosszú sörték takarják a testet, de az ormányt csak nagyon gyéren, a lábszárakon ez a sörtetakaró finomabb szőrré alakul, amely a hát felső és a test ülő részét, valamint a pikkelyes farkot meztelenül hagyja. A fogazat 40 fogból áll és pedig mindegyik állkapocs-félben 2 metsző, 1 szem, 4 elő- és 3 valódi zápfogból. A második alsó metszőfognak a belső területén van egy mély barázda, ennek a sajátságnak alapján kapta tudományos nevét a nemzetség. A metsző-, szem- és előzápfogak alakjára nézve a sörtés sünökhöz hasonló patkányvakondokok a pézsmacickányokhoz és még jobban az északamerikai vakondokokhoz közelednek. Bizonyos fokig tehát a sörtés sün és vakondok-félék családjait kötik össze. Minden más rovarevőtől abban különböznek, hogy tejmirigyeik a lágyék tájékára szorítkoznak és nem terjednek a mellre.
A patkányvakondok (Solenodon paradoxus Brdt.)
Dezmán (Myogale moschata Pall.).
Brandt új nemét és egyelőre egyetlen faját egy Haitiból származó példány alapján írta le. Ez a példány a pétervári akadémia múzeumába került és hosszú ideig az egyetlen volt Európában. A fejen a felső részén barna színű, a combokon feketés, a fej oldlain és alul világosabb. Újabban teljesen kihaltnak mondták. Verill külön ezért utazott Haitiba és ő is csak egyetlen egy nőstényt kapott még, amely fogságba kerülése utáni napon hármat kölykezett, s aztán elpusztult. Az állat eltűnésének az oka a mungó telepítése, s nincs messze az az idő, amikor a faj teljesen ki lesz írtva.
Az almikvi (Solenodon cubanus Ptrs.)
Almikvi (Solenodon cubanus Ptrs.).
1861-ben Peters a berlini múzeum részére Gundlach tudományos utazótól Cubából kapott egy példányt, amely egyúttal a nemzetség második fajának bizonyult. Az almikvi, más neveken tacuache, édaras, csaknem 60 cm hosszú, farka közel 30 cm, fején, nyakának oldalain és a hason piszkos okkersárga, egyébként fekete, farka pedig kékesfekete színű. A hosszú hát-szőrök tövükön sárgák, hegyükön feketék, némelyek egészen sárgák, mások egészen feketék.
Mint a tulajdonképpeni cickányok, leginkább éjjeli életet él, s a nappalt valamely rejtekben átalussza. Némely hegységben meglehetősen gyakori. Ha a vadász üldözi, elrejti a fejét, – abban a véleményben, hogy így megmenekül – és annyira csendesen marad, hogy a farkánál fogva meg lehet ragadni. A tisztaságot feltétlenül megkívánja, szívesen megy a vízbe és úgy látszik, nagyon jól érzi magát benne; itt aztán könnyebben is ihatik, míg különben hosszú ormányhegye az ivásban akadályozza. Átható hangja majd a disznó röfögésére, majd a madár vijjogásra emlékeztet. Néha a kuvik módjára kiáltoz; ha megérintik, röfög, mint a patkány. Nagyon könnyen mérges lesz és akkor sajátságos módon felborzolja szőrét. Mellette elhaladó tyúk vagy más kicsiny állat szörnyen felizgatja, úgyhogy legalább is megkísérli azt hatalmába keríteni. A megragadott zsákmányt hosszú, görbe karmaival széttépi, mint az ölyv, s így Lydekker-rel arra következethetünk, hogy ezek a szabadban sem érik be éppen csak rovarokkal, hanem magasabbrendű zsákmányra is lesnek. Néha bőrükből egy pirosas, olajos, rosszillatú folyadék ömlik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi