2. Tollasfarkú mókus-cickányok (Ptilocercus Gray)

Full text search

2. Tollasfarkú mókus-cickányok (Ptilocercus Gray)
A tollasfarkú vagy nyílfarkú mókus-cickányok nemzetsége nevét a nyílhoz hasonlóan, hosszúságának egyharmadában, kétsorosan, hosszú szőrrel ellátott farkának köszönheti. A fark kétharmad része csupasz. Az orrlyuktól a szemig és e körül fut egy sötét csík a sárgás arcon keresztül. Különben a test felső része feketésbarna. A „farktolla” nagyobbrészt fehér.
A nyjlfarkú mókuscickány (Ptilocercus lowi Gray)
Nyílfarkú mókus cickány (Ptilocereus lowi Gray).
Az első példányt Low fölfedező fogta Szarawak-oh, Borneo szigetén; ma azonban Banka-ból és északkeleti Szumatráról is ismerik. Schneider írja róla: Hosszú farkukat lógva vagy könnyedén kinyujtva viselik, a mellett azonban folytonosan mozgatják, mint egy ingát. Úgy tűnik föl, mintha farkukat tapogató szervül használnák. Ha csak könnyedén érintettem is ujjammal a farok tollbóbitáját, azonnal hátra húzódtak. Különben nyugodtan engedték magukat megfogni és simogatni a nélkül, hogy harapni próbáltak volna. A fáról frisen szedett gyümölcsöt, amit elibük tettem, megszagolták, de meg sem ízlelték.”
A rovarevők őstörténetéről általánosságban már az emlősállatokról szóló bevezetésben szóltunk; ezenkívül azonban a mai rovarevőkkel és egyes családjaikkal kapcsolatban el kellett mondanunk egyet-mást. De itt még egyszer kiemeljük, hogy nyomós okoknál fogva a rovarevőt s vele együtt az erszényest földtörténeti szempontból a legősibb, testalkatára nézve a legeredetibb, legalacsonyabban álló emlősállat-formának tartjuk. Ezt egész megjelenése is kétségtelenül igazolja, miután ma általánosan elfogadott alaptátel, hogy a legrégibb emlősállatokat a törzstörténetben kicsiny, rövid lábszárú és hosszúfarkú melegvérűeknek kell elgondolnunk, amelyek éppen ilyetén testalkatuk révén még a hidegvérűekre emlékeztetnek. A törzs még nem emelkedett föl tökéletesen a négy lábszárra és a fark helyváltoztatásnál még közreműködik. Ezektől az ősrovarevőktől származtak aztán egyfelől a repülő maki-félék és a denevérek mellett a ma élő rovarevők, másfelől pedig a félmajmok, és a mai ragadozók előfutárai, a Creodontá-k.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi