Tengeri angolnák (Conger Cuv.)

Full text search

Tengeri angolnák (Conger Cuv.)
A tengeri angolnák (Conger Cuv.), általában igen hasonlítanak a folyamiakhoz, abban azonban különböznek, hogy csaknem az egész testükön végigvonuló hátúszójuk van, amely a mellúszó fölött, vagy közvetlenül mögötte kezdődik. Ezenkívül felső állkapcsuk megnyúlt és a síma nyálkásbőrből a halpénzek teljesen hiányoznak. Ennek a nemzetségnek az európai partokon él a legjellemzőbb képviselője:
A tengeri angolna (Conger vulgaris Cuv.)
Tengeri angolna (Conger conger L.).
A tengeri angolna (Conger vulgaris Cuv.), tekintélyes hosszúságú hal, amelynek egyes példányai olykor 3 m-nél is nagyobbra nőnek. Akadnak néha 50 kg-os példányok is. Háta egyenletesen fakóbarna, oldala világosabb, alul pedig piszkosfehér színű. Fehéres hát- és alsóúszóját fekete sáv szegélyezi. A világos oldalvonal jól kitűnik.
A tengeri angolna Kyle és Ehrenbaum szerint („Die Fische d. Nord- u. Ostsee”, Lipcse, 1929), az Atlanti-óceán amerikai partjain a Cod-foktól Braziliáig terjedt el, Amerika csendestengeri partjain ellenben nem fordul elő. Ugyanez a faj él Dél-Afrika, India, Japán és Ausztrália vizeiben is. A folyókba rendszerint nem megy be, de fiatal, kb. 1 m-es pélányait a torkolatokban rendszeresen halásszák. A felnőttek mindig a part közelében, 40–100 m-nyi mélységben tanyáznak.
A tengeri angolna, úgy látszik, a mérsékelt és a melegégöv alatti tengerekben az egész földkerekségen otthonos. Európa partjain, Günther szerint Szt. Ilona, Tazmánia és Japán körül mindenütt tömegesen fogják. A sziklás partokat kedveli, de felkeresi a lapos partokat is, ha sziklástermészetűek. Üregekben és sziklahasadékokban rejtőzik el, a homokos fenékbe pedig beássa magát. Rendkívüli falánk állat, amely igazi ragadozó módra nem kíméli saját fajának gyengébb tagjait sem. Yarrell egy 12 kg-os példány gyomrában 3 nyelvhalat s egy darab 1 m hosszú fiatal tengeri angolnát talált. Állkapcsának akkora ereje van, hogy a kagylókat játszva morzsolja szét. Gyakran felkutatja a homárvarsákat is és megelőzi a halászt a zsákmányolásban. Vakmerőségéért és kapzsiságáért azonban ilyenkor nem ritkán életével lakol. Decemberben, vagy januárban ívik. Ujjnyi nagyságú ivadékait a sziklás partok mentén a nyár folyamán lehet gyüjteni.
Jóllehet, a tengeri angolna húsát nem tartják sokra, halászata mégis kiterjedt. Az angol partokon régebben sok tengeri angolnát szárítottak és őröltek meg. Ennek a cikknek Spanyolországban és Portugáliában volt nagy piaca, ahol levest készítettek belőle. Cronwal és Franciaország partjain horoggal fogják. Az Adriában parangálét (horogsorozatot), varsát és szigonyt használnak a „grongó” fogására.
A tengeri angolna hamar megszokja a fogságot. Kikeres magának valami zúgot, ha más nincs, akár eleven tengeri teknős alatt is meghúzódik. Egész nap lustán heverészik, éjjel azonban szakadatlanul sürög-forog. Csillapíthatatlan éhsége miatt hamar megbarátkozik ápolójával, úgyhogy egy-egy jó falat kedvéért nappal is előbúvik rejtekéből és gondozója kezéből veszi ki. Bőséges etetés mellett roppant gyorsan növekedik. A tengeri angolna fejlődésében is megvan a Leptocephalus-állapot. Schmidt a petéit és lárváit a Földközi-tengerből sok helyen gyüjtötte. A nápolyi akváriumban tartott tengeri angolnák, ha bizonyos nagyságot elértek, elpusztulnak; valószínűen azért, mivel érett ivartermékeiket nem tudják kiüríteni.
Angolnamurénák (CongromuraenA Kaup.)
Az angolnamurénák, Congromuraena Kaup., nemzetségének tagjai teljesen a tengeri angolnához hasonlítanak, csupán aránylag nagyobb szemükkel, hosszabb hátúszójukkal és kevésbbé széles szájukkal különböznek. Nagyobb mélységben élnek.
A baleári angolnamuréna (Congromuraena balearica Delar.)
A baleári angolnamuréna, Congromuraena balearica Delar., a Földközi-tenger lakója, de nem gyakori. A legnagyobb példányok hossza 30 cm. Orra megnyúlt, felsőállkapcsa valamivel hosszabb, mint az alsó. Színe sárgászöld, vagy barnás; oldala ezüstös, vagy aranyszínű; hasa fehér; ajka rózsaszínű; páratlan úszói halványak, szegélyük fekete. Mellúszójában 8–9 sugár van. Életmódja még ismeretlen. Rokona, a C. mystax Delar., amely 55 cm-nyire nő meg, még nálánál is ritkább.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi