Fészekrakó csontosnyelvűek (Heterotis Cuv.)

Full text search

Fészekrakó csontosnyelvűek (Heterotis Cuv.)
Ugyanebbe a családba tartozik a fészekrakó csontosnyelvűek (Heterotis Cuv.) nemzetsége is, amely a Níluson kívül Nyugat-Afrika folyóiban terjedt el. A család tagjainak földrajzi eloszlása tehát megegyezik a tüdőshalakéval és mindenesetre arra vall, hogy a csontosnyelvűek csoportja is igen régi.
A nilusi fészekrakó hal (Heterotis niloticus Gthr.)
Heterotis niloticus Cuv. a fészkében.
A nílusi fészekrakó hal (Heterotis niloticus Gthr.) érdekes ivadékgondozása miatt érdemel említést. Ennek módját Budgett a következőkép írta le: „Gambia mocsaraiban július folyamán hatalmas fészkeket láthatni, amelyeket a Heterotis épít. Négylábnyi az átmérőjük és kétlábnyira merülnek a vízbe. Az oldaluk 8 hüvelyknyi vastag és nádszárból épült. A feneke csupasz mocsári talaj. A hal építés közben farkának csapásaival dobálja ki a lehullott anyagokat, a fészek peremén keresztül. Így dolgozott mindaddig, míg a fészek el nem érte a felszínt. A kész fészekben a víz kristálytiszta volt, úgyhogy a fenekén levő ikrákat tisztán lehetett látni. Az ikrák lerakása után a hal a fészek oldalán készített nyíláson át távozik. A 2.5 mm nagyságú ikrák kikeléséhez kb. 2 nap szükséges, úgyhogy a fészek legfeljebb 4–5 napig van használatban. Az ivadékok mindjárt az ikrából való kibuvásuk után felfelé törekednek a fenékről. A következő napokon szakadatlanul fel-leszállnak; ekkor még hosszú, vérvörös, fonálalakú külső kopoltyúik vannak. A következő napon az ivadékok csapatba verődve a fészek tengelye körül szabályos köröket írnak le. Külső kopoltyúik ekkorára már eltűnnek. A körözés egy napig tart, a negyedik napon a rajzás kevésbbé szabályos lesz s az ivadékok a fészek fala mentén úszkálnak. A nyolcadik napon a szülő vezetésével kisebb kirándulásokat tesznek, majd végleg elhagyják a fészket, de még azután is csapatosan úszkálnak és mindig a szülő közelében maradnak.”
A pillangóhal (Pantodon buchholzi Ptrs.)
Pillangóhal (Pantodon buchholzi Peters). - Holdszemű hal (Hyodon tergisus Les.).
A nagytermetű csontosnyelvűekhez igen közel áll a kis nyugatafrikai pillangóhal, Pantodon buchholzi Ptrs., amelyet 1874-ben Buchholz a kameruni Viktória-folyóban fedezett föl. Később Nyugat-Afrika melegégalji folyóiban, Algírban, a Kongó-államban is megtalálták. Féligsós vízben is előfordul. Szabadon való életmódjáról úgyszólván semmit sem tudunk. A pillangóhal a kevésszámú, az édesvizekben meg éppen nagyon ritka „repülő”-halakhoz tartozik. Természetesen ez a hal sem repül, hanem kiszökken a vízből a levegőbe és kifeszített úszóit ejtőernyők gyanánt használva, siklik a levegőben. Mellúszója rendkívül széles és hegyes, mint a pillangószárny. Szájüregének minden csontján vannak fogai. Színezete nem feltűnő ugyan, de igen sajátságos. Háta sötét olaj- vagy kékeszöld, az oldala tompán fénylő világossárga és szabálytalan bársonyfekete foltok tarkázzák. Úszósugarain fehér és fekete gyűrűk vannak, a köztük kifeszített bőr teljesen átlátszó. A hátúszó a farok közelében tolódott el és az alsóhoz hasonlóan kihegyesedik. A széles farokúszó középső része ecsetszerűen nyúlik meg. A legfeltűnőbb a has- és a mellúszó alakja. A hasúszó sugarait csak a tövükön köti össze hártya és fenyegető nyársként merednek az ellenség elé, mely a halat alulról akarná megközelíteni. A pillangóhal teste oldalról erősen lapos; széles szájnyílása fölfelé néz. Teljes hossza legfeljebb 10 cm.
Vitorlázó repülését a szabadban Marquardsen, Chapin, Lang és mások figyelték meg. Csak rövid távolságra repül, a felszín fölött igen alacsonyan lebeg.
Európába először 1905-ben telepítették át. Az akvárium vizében órákhosszat megmarad egyhelyben. Legjobban vízi növények közt a felszín közelében szeret tartózkodni, úgyhogy feje a vízszínét érinti. Ha a nap erősen tűz, a levelek alatt keres védelmet. Táplálékát legszívesebben a felszínről szerzi be, a repülő rovaroknak utánuk is ugrik. Úgylátszik, éjjeli állat, mert alkonyatkor elevenebbé válik.
Akváriumban nem szaporodik. Sokan eleventojónak mondják, de e mellett semmi bizonyíték sincs. Fogságban nem repül, mivel a medencében nincs ellenség, amely elől menekülnie kellene.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi