ÁSZKAPÓKOK (Pantopoda, Pycnogonida)

Full text search

ÁSZKAPÓKOK (Pantopoda, Pycnogonida)
Az ászkapókok (Pantopoda, Pycnogonida) kizárólag tengervízlakó állatok s részben az Óceánok fenekén lévő fagyos vízben élnek örökös sötétségben, részben a sziklás partokon köveken és növényeken mászkálnak, néha pedig más állatokon tartózkodnak. Legjellemzőbb bélyegük kétségtelenül a négy pár hosszú, a test középvonalában majdnem összeérő lábuk; a lábakkal szemben a tulajdonképpeni test majdnem teljesen elenyészik, testükön egyébként elül a mozgatható ormány (proboscis), azután a külsőleg többnyire négyízű törzs és hátul a rövid potroh különböztethető meg. A végtagpároknak a száma rendesen hét, ezek azonban nem minden esetben fejlődnek ki valamennyien. Az első, az ormány mellett található pár a pókfélék rágócsápjához hasonlít és ugyancsak ollóban végződik, a második pár, a tapogatóláb, rövidebb és kevesebb ízből áll, mint a négy pár járóláb. Legérdekesebb a harmadik végtagpár, mely gyakran csak a hímeken fejlődik ki és a nőstények által lerakott peték cipelésére való (petetartóláb). Egyébként az ászkapókok lábai nemcsak a helyváltoztatás szolgálatában állanak, hanem fontos belső szerveknek, nevezetesen az ivarmirigyeknek és a gyomor vakbélszerű kitüremléseinek is hordozói. A törzsben elhelyezett szűk gyomornak ugyanis páros vakbélszerű kizacskósodásai vannak, melyek közül az elülső rövid pár a rágócsápokba hatol, míg a többi négy hosszú pár a lábakba nyomul be majdnem az utolsóelőtti harmadik ízig. Lélekzőszervük nincsen, valószínűleg bőrükön át lélekzenek. A fiatal ászkapókok három pár végtaggal. ú. n. pronympha-stádiumban jönnek a világra és különböző vedlésekkel kapcsolatos átalakuláson kell átesniük, mielőtt kifejlődött állattá lesznek. Lárváik leginkább Hydroidpolypokon tartózkodnak, olykor-olykor azonban tengeri csigákat és más állatokat is fölkeresnek, melyeken élősködnek. Megfigyelték, hogy a lárvák ormányukkal szúrják meg a polipokat és szívják vérüket. Ritkábban fejlődésük a polipok belsejében megy végbe. A lárva, néha több is, mint bélparazita a polip gyomorüregében tartózkodik és a nedveket szívja.
Az északi tengerben gyakori parti ászkapók (Pycnogonum littorale Strm.)
Parti ászkapók (Pycnogonum littorale Strm.).
eléri a 13 mm nagyságot és az európai tengerpartokon, valamint Észak-Amerika atlantióceáni partjain lassan mászkál a kövek alatt és a tengeri mohában, miközben a világosságot a lehetőség szerint kerüli. Rágócsápjai és tapogatói ennek a fajnak nincsenek. Vörösesbarna vagy sárgásszínű testének felülete durva és szemcsés. A hím ivarnyílása hátulsó lábpára második ízének hasoldalán, a nőstényé pedig ugyanezen lábpár második ízének hátoldalán van. Párzás alkalmával órákon keresztül cipelteti magát a nőstényen ülő hím, párzás után a nőstény által lerakott petéket harmadik pár lábán magával hordozza egészen addig, míg az új nemzedék világra nem jön.
A parti ászkapókok főtáplálékát az aktiniák szolgáltatják, ezeket alsó talpfelületükön szúrják meg és onnan szívják nedveiket; gyakran több ászkapók található így együtt. A nyurga ászkapók (Nymphon grossipes F.),
Nyurga ászkapók (Nymphon grossipes F.).
egyike a leggyakoribbaknak a schleswigi partokon, csak alig 5 mm nagyságot ér el. Ollói, valamint tapogatólábai jól kifejlődtek, a petetartólábak mindkét ivar esetében megvannak. Miként Prell közli, némely a norvég vizekben előforduló Nymphon-fajok hímjei kitűnő úszók, ezt a tehetségüket főképpen a lábaikon levő feltűnően hosszú sertéknek köszönhetik. A Nymphon nagy elővigyázatossággal lát hozzá a táplálkozáshoz. Prell szerint látszólag közönyösen ül valamely Campanularia-polyp testén s tapogatóit óvatosan mozgatja. Közben, amint megérinti a polip egyik tentakulumát, ollós rágócsápjaival a polip fejét megragadja, hogy annak tartalmát kiszürcsölje.
Az ászkapókok legváltozatosabb és leggazdagabb alakjait az Óceánok mélységei rejtik magukban. Hosszú, vékony, pókszerű lábaik ott érvényesülnek a legjobban, amennyiben azok megakadályozzák, hogy a puha, laza fenékiszapba besüppedjenek és ott élnek az egész nemzetségnek óriásai is, mint például a hatalmas, több mint 2000 m mélységben fölfedezett Colossendeis colossea Wils. nevű faj, melyet néhány hasonló fajjal együtt az újabb mélytengeri kutatások hoztak napvilágra, kinyújtott lábaival több mint egy fél méternyi területet tud átfogni.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi