2. család: Madagaszkári strucc-félék (Aepyornithidae)

Full text search

2. család: Madagaszkári strucc-félék (Aepyornithidae)
Milne-Edwards és Grandidier az alrend egyetlen családján belül két nemzetséget és legalább 12 fajt különböztetnek meg; legújabb francia monográfusuk, Monnier a 12 fajt 4 fajra vonta össze. Az Aepyornis Is. Geoff.-nemzetség alakjai 1.58–5 m magasak, igen nagy lábszárcsontokkal; a Müllerornis Milne-Edw.-nem alakjai kisebbek, túzoktól kivinagyságig. Egy a Fayum-pusztában legújabban napvilágra került fosszilis csűd alapján kiderült, hogy az Aepyornis-ok Afrika felől vándoroltak át Madagaszkár földjére, amikor a két földség a geológiai újkor elején még nem szakadt el egymástól.
Flacourt István Madagaszkár kormányzója 1658-ban írott és a roppant szigetről szóló francia könyvében megemlékezik a „Vouron-Patra”-ról, „arról a nagy madárról, mely akkora tojást tojik, mint a strucc; maga is struccféle, amely a legsívárabb helyeket kedveli”. Ezek a határozatlan és sovány adatok rég feledésbe merültek már, amikor 1831-ben Madagaszkárról Sganzin, francia tengerész-tüzértisztnek egy óriási tojást küldtek Fokvárosba azzal a jelentéssel, hogy ilyen tojások a sziget egyes részein meglehetős gyakoriak. Feltűnést azonban csak 1848-ban keltettek, amikor Dumaree francia kereskedő hírül adta, hogy a Madagaszkár északnyugati részén fekvő Port Leven mellett a bennszülöttek kezén egy óriás madártojáshéját látta; a héj olyan vastag, mint egy spanyol tallér, az ép tojásokat edényül használják; ürtartalmuk megfelel – úgymond 13 borosüvegének. Dumarele meg akarta vásárolni a tojást, a bennszülöttek azonban megtagadták, mert a tojás a törzsfőnökük tulajdona volt és nagyon ritka. Dumarele a sziget egyéb vidékein is tudakozódott a tojások után, ahol hallottak róluk, de nem hitték, hogy a madáróriás még élne. Régi hagyományokban szerepel egy óriástermetű madár, amely egyet tapsolva megöli az ökröt és fölfalja. Amikor Európában híre ment az óriási tojásnak és a kihalt madagaszkári madárnak, nyomban az Ezeregyéjszaka rock-madarára gondoltak, amelynek „szárnyai elsötétítették a napot”. Lydekker angol őséletbúvár és e sorok magyar átdolgozója azonban kimutatták, hogy az Ezeregyéjszaka legendás madáróriása három elemből tevődött össze: hatalmas tojásai csakugyan a madagaszkári Aepyornis tojásait jelenthetik. Mivel azonban ez a madáróriás repülni nem tudott, szárnyai nem is sötétíthették el a napot; a nagy szárnyas nyilván a Földközi-tenger vidékén a jégkorszakban kihalt máltai keselyű (Gyps melitensis), az elefánt pedig, amelyet a mese szerint játszva fölkapott, a máltai keselyűvel egykorú törpe elefánt lehetett.
A madagaszkári struccok tojásai nem is oly nagyon ritkák; 1902-ben már 36 ép példányuk volt ismeretes; Londonban 1849-ben egy tojásért 840 márkát fizettek. Öntvényeik sok múzeumban láthatók; a Magyar Nemzeti Múzeum őslénytani osztályában egy eredeti példány van kiállítva. Az első három tojást néhány csontmaradvánnyal egyetemben Abadie francia tengerészkapitány 1850-ben vitte magával Párizsba, ahol Geoffroy Saint-Hilaire Isidore tanulmányozta elsőül. A két ép tojáson 32, illetve 34 cm hosszúság mellett 22, illetve 23 szélességet mértek; ürtartalmuk 8ű liter volt, ami 6 strucc, illetve 12 nandu, 16˝ kazuár, 17 emu, 148 átlagos tyúktojásnak, vagyis 50.000 kolibritojásnak felel meg. A héj vastagsága átlag 3 mm, szerkezete leginkább az emutojásénak felel meg. Újabb vizsgálatok szerint a héjat átjáró póruscsatornák elágaznak. Geoffroy Saint-Hilaire Isidore és Milne-Edwards Alphonse legott felismerték, hogy lapos mellcsontú madárral van dolguk; Valenciennes pinguinnek, Bianconi olasz búvár keselyűnek nézték.
Grandidier francia természettudós 1868-ban Madagaszkár nyugati partján, Ambulitsate mellett mocsaras ponton csak csontjukat ásta ki s ezeket Milne-Edwardsal együtt írta le. Andrews angol őséletbúvár 1843-ban a Murderer Bai közelében, az Ytampulu-Wé melletti (Betsileo tartomány) 1200–1600 m magas fennsíkon gyüjtött sok csontot az iszapban, egy hőforrás körül.
A madagaszkári struccok négyujjúak; a Burckhardt által leírt Aepyornis hildebrandti Burkh. alakon a szárny teljesen elsorvadt. Az alsó kar két csontja (síp- és orsócsont) a szárnyközépcsonttal és ujjpercekkel nemcsak nagyon eltörpültek, de egybe is olvadtak; az egész kézváz egyetlen lapos csont. Bordáin hiányoznak a horgok (proc. uncinnatus); a tarajtalan mellcsont vékony, rövid, de nagyon széles; hasonló a kiviéhez, ha nem is szoros, de még mindig közeli rokonságban állnak a struccokkal.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi