II. osztály: Hatsugaras vagy Üvegszivacsok (Hexactinellida)

Full text search

II. osztály: Hatsugaras vagy Üvegszivacsok (Hexactinellida)
Üvegszivacsoknak hívjuk azokat a főként tölcsér-, kehely-, kanna-, vagy csőalakú szivacsokat, melyek főképpen a tengerek nagy mélységeiben élnek és amelyeknek kovaváza, ha azt a csekély mennyiségű lágyrésztől megszabadítjuk, csodálatos finom szövedéket tüntet fel, olyant, mintha finom üvegfonalakból állana. A kovavázképletek hatsugaras alapformát mutatnak, melynek három egymásra merőlegesen álló tengelye van. E képletek akár elkülönítve legyenek egymásától, akár horgokkal, vagy nyújtványokkal, valamint a lágytest elemeivel legyenek összekötve, mint a Lyssakinákban, avagy ha össze is vannak forrva egymással és összenőtt fonadékot alkotnak, mint a Dictyonirákban ékesség tekintetében alig felülmulható hálózatot képeznek. Alapformájuk mégis mindig ugyanez marad s ez megfelel a kristályrendszerben a szabályos rendszer tengelyvázának, ahol 3 egyenlő hosszú és egymásra merőlegesen álló tengely van. Az alapforma azonban igen messzemenő változásokon mehet keresztül, t. i. az egyes sugarak eltünése által 5–4–3 és 2 sugarú képletek jöhetnek létre, amelyek közül az utóbbiak mint egytengelyű képletek meglehetős hosszúságot érnek el. Így a Hyalonema nagy példányainak gyökérszerű tűpamatában 60 cm hosszúra is megnőhetnek. E sugáralakú képletek átalakulása következtében különböző formájú, csinos és díszes formák lesznek, annyira váltzatosak, hogy még a legcsapongóbb fantázia is alig tudja elképzelni őket; e tekintetben csak a Radiolárék mulják felül őket. A tűkön mindig kimutatható a hatsugaras típus. A tűk belsejében ugyanis egy finom csatorna van, melyet életben szerves anyag tölt ki. A Hexactinellidák valamennyi tűjén, még ha látszólag egytengelyűek is, valamelyik helyén mindig látható, hogy a tengely hosszában haladó csatornára merőlegesen két rövid merőlegesen álló csatornácska van. Az üvegvázú szivacsok egyik alrendjénél, a Hexasterophorákban a hatsugaras képletek hegyei átalakulnak, ezek vagy díszesen szegélyezett korongocskákban tompulhatnak le, vagy pedig igen finom, szabályszerűen rendezett tűcskékben oldódhatnak fel, amelyek a maguk részéről ismét finoman meghajolhatnak és végükön kiszélesedhetnek, s úgy ülnek bokrétakerület sugár végén, mint valami virág porzói a nyélen. Néha úgy néznek ki, mintha hat kis liliomvirágból volnának összetéve. Vannak azonban nagyobbak is, amelyeknél egy 5 vagy 6 sugaras képletnek kifelé irányított sugarán számos ferde ágacska is keletkezhetik s hozza létre az igen szép fenyőalakú képleteket (pinuli).
Horganyvázas szivacsok (Tetraxonida) kovatui
A második alrendben, az Amphidiscophorákban, hiányzanak ezek a hexasterek. Az idetartozó alakokban azonban máskép alakult vázelemek lépnek fel, olyanok, amelyek a többiektől egészen különböznek s azokban nem is található ú. n. amphidiscusok. Síma vagy bogos kovapálcikák ezek, amelyeknek mindkét végén csipkézett vagy síma korongocskák, vagy csillagocskák vannak rátéve. A csillagocskák sugarai többnyire a tengely felé hajolnak vissza, akár az esőernyőnek a bordái a nyél felé s olyanok, mintha két parányi esernyőváz volna egy nyélen annak a két végében; persze a nagyságuk alig több a milliméter századrészénél.
Így a Hyalonema Sieboldii amphidiscusai 17 μ –350 (közt váltakoznak.
Az üvegvázú szivacsok sokféle alakot öltenek. Vannak csőformájúak, hengeralakúak, lombikszerűek, kehelyformák, tölcséralakúak, vagyis bőségszaruhoz hasonlók. Némelyek olyanformán néznek ki, mint a madár fészke, mások olyannak látszanak, mint egy faág. Némelyeket s ezek között meglehetős nagy alakokat, mint egyes egyéneket tekintenek, mások kolóniáiat képeznek, egymással összehurkolt meanderszerűen csavarodott és hajlott ágakat, leveleket alkotnak, valóban mesébe illő szépségű, finom üvegmunkákhoz hasonló műremekek ezek.
A Hexasterophorák általában meglehetősen egyszerű alkotásúak, szerkezetük alapjában véve a sycon típusra vezethető vissza. Az Amphidiscophorákban ellenben az ostorkamrák és a kivezető rendszerek szabálytalan alkotásúak és igen bonyolultak. A szaporodás némelyekben külső bimbó által történi. Igen valószínű (Schulze és Ijama szerint), hogy peték és ondók ugyanazon egy egyénben képződnek és a Farrea occaban találtak álcákat, melyek az egész testben éppen úgy vannak eloszolva, akár a mészvázú szivacsok testében.
Egy üvegszivacs első, bár tökéletlen képe már megtalálható egy 1780-ból való francia folyóiratban, de ismeretesebbeké csak a XIX. század 30-as évei elején váltak, még ismeretesebbek lettek akkor, mikor Siebold, a híres utazó, egy csomó új alakot, köztük nevezetesen Hyalonemákat hozott Japánból Európába. Harminc éven át kitünő természetbúvárok egész sora hiába fáradozott azon, hogy tisztába jöjjön a csodálatos lények természetével. Maga Schultze Miksa, a nagy mikroszkópikus is, összetévesztette leírásában a Hyalonema Sieboldi (Gray) nevű szivacsnak hátulsó és mellső részét.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi