SZABOLCSMEGYE.

Full text search

SZABOLCSMEGYE.
Szatmárral szomszédos részeit, le egész Nyiregyházáig, Kállóig «Nyir»-nek (Nyirség-nek) nevezték már a legrégibb idő óta.*
Lásd Szatmármegyében.
Adó alá eső házhelyeinek száma 4300 és 4500 közt ingadozott a XV. sz. végén.*
Engel. 36. 141.
Hajdan* jóval nagyobb területen feküdt, tehát alakja is más volt, mint manapság.
Eredeti alakúlására nézve lásd: Akad. Értek. 1886. Kandra Kabos értekezését.
A mai Hajdúmegye csaknem egészen, s néhány helység Szatmár- és Biharmegyéből szintén hozzátartozott.
A Tiszazugon, Csap vidékén a régi állapotokat ma is láthatjuk. Mert hajdan rendszerint szintén Szabolcshoz számították a Tisza másik partján fekvő Eszényt és Szalókát, Agteleket s Ásványt is. Dny. felé sem képezett szigorú határt a Tisza. Mert Rozsály, Czigánd, Kenézlő, Vis, Zalkod – utóbbi három állandóan – Szabolcsmegyéhez tartozott, sőt az odább dny. fekvő Tardos, Csobaj és Baj helységek is. Innen Takta-Kenéztől dél felé: Polgár, Csege, Egyek, Tisza-1gar, Zám, (néha Nagy-Iván) Nádudvar, Szent-Ágota és Püspök-Ladány szintén szabolcsmegyei helységek. Bajom már hol Szabolcs-. hol Békés- hol Biharmegyéhez tartozik; de odább ék. Sáp, Földes (sőt néha Andaháza, Szent-Péterszeg), továbbá Kaba, Szovát (Köteles), Szoboszló, Hegyes, Macs, Szent-György, Pallag, (Sámson), Mártonfalva, Vámos-Pércs), Szent-György, Ábrány és Fülöp Szabolcshoz; Szennyes pedig inkább Szatmárhoz. Innen kezdve föl Gyüréig ingadozik a határ Szatmár felé, különösen Nyir-Béltek, Bogát, Bátor, Vasvári, Őr, Vaja, Mada, Szamosszeg, Kér, Náprád, Semjén, Panyola, Vitka, Varsány és Gyüre helységeknél, melyeket hol Szabolcs-, hol Szatmármegyébe sorolnak egyetlen kalauzaink az oklevelek.*
Lásd a Hortobágy vidékére Biharmegyében a bevezetésnél, három jegyzettel korábban.
Területén a Tiszazugtól le dny. felé Püspök-Ladány vidékeig egymást váltják föl a nagyobb uradalmak, kisebb részben főrangú, nagyobb csoportban előkelőbb köznemesi családok birtokában. Közéjök ékelődnek a kisebb nemes urak rész-jószágai, főleg azon a területen, mely ma is Szabolcsmegye nevet visel.
A főrangú családok közül a Hunyadiak állnak első helyen, a megyének ama részében, mely ujabban Hajdumegye nevet kapott.
A XV. sz.-ban ez új megye javarészét* debreczeni uradalom néven ismerték. Első birtokosai, a nagyhírű Dózsák e század hajnalán haltak ki belőle, de utánok még nagyobb urak jöttek, a rácz despoták, majd az 50-es években a Hunyadiak. Szabolcsmegyéből két város (Beszermény, Ujváros) és vagy 15–23 kisebb-nagyobb helység tartozott hozzá s azonkívül Beszerményhez számított mintegy 25 kisebb falu, telep vagy tanya, a mai Hortobágy, melyet azonban – úgy látszik Mátyás király idejében – Biharmegyéhez csatoltak át.* E birtokok némely részén különben a Dózsák után leányágon más, előkelőbb köznemesi és főrangú családok is osztoztak, a Telegdiek, Tornaiak, Szepesiek, kusalyi Jakcsok, Csaholyiak, Szapolyaiak.
Nyugati és keleti szélei kivételével.
L. Biharmegyénél, a Hunyadi cs. a.
A másik, már igazi szabolcsmegyei főrangú család: a Bátoriak, a debreczeni uradalom határszélétől (Bot, Poroszló) ék. és é. felé, nagyobb tömegben Bátor és Szamosszeg m.-városok környékén, a Tisza mentén Büdtől Nagyfalun át Berczelig, s végül Nyiregyháza vidékén összesen mintegy 20–22 falunak és 5 pusztának urai. Ugyane tájakon – a Tisza mentének kivételével főleg a régi Szamosszeg és Devecser (ma Demecser) m.-városok környékén s a mai Szabolcsmegye déli vidékén terültek el az olnodi Czudaroknak (s általok a Rozgonyiaknak) mintegy 28 városból, faluból és pusztából álló, kevésbbé összefüggő uradalmaik.
Melléjök sorakoznak a Losoncziak, kik a Tiszazugon Zsurktól kezdve Szent-Mártonon, Eperjesen, Mándokon, Pálczán át a mai Bács-Aranyosig, időnkint mintegy 7–10 faluban földesurak, továbbá a Várdaiak és Kállaiak, a megye keleti felében, a törzsökös Szabolcsmegye terűletén. A Várdaiak vagy Kisvárdaiak törzsbirtokai egy tagban Várda körűl csoportosúlnak. Északon Kalongya, Tuzsér, dny. felé: Rozsály, Veresmart, Dombrád, Nagy-Halász, délen Hene, Tas, Kárász, keleten Anarcs, Lövő és Pálcza a végső pontjai. Ezenkívül e család időnkint (Tisza-)Lök és Debreczen vidékén még néhány, összesen mintegy 33 faluban és két pusztán földesúr. – A Kállaiak a megye szivében: Kálló és Semjén városokban és ezek környékén uralkodnak, nagyjából a Birtől (Kálló m. d.) Besztereczig és Gégényig húzódó széles vonalon. Ezenkívül azonban a megye keleti felét teljesen behálózták birtokszerzeményeikkel, melyeknek főbb pontjait: Dorog, (Tisza-)Lök, Eszlár, Gemzse, Panyola, Kér, Semjén, Fülöp, Gút és Bagos, testét pedig időnkint mintegy 38–55 falu és vagy 13 puszta képezik.
E két nagy terjedelmű uradalomhoz főleg a Tisza mentén kisebb köznemesi jószágok csatlakoznak. A Butkai-Márki-Ráskai rokonságé, három csoportban Varsány, Gáva és Hugyaj vidékén 7 falu; a Bezdédieké, a Tisza mentén Bezdéd, Kanyár, Óntelek s beljebb Pátroh, Jákó és Kárász táján 10 falu; a Bacskaiaké, a Losonczi- és Várdai-jószágokat környező mintegy 13 Tisza menti falu és 3 puszta; az Uporiaké, szintén a Tisza mentén Szabolcs, Mándok és Bács környékén mintegy 13 falu és három puszta; az eszényi Csapiaké, Eszény környékén vagy 6 falu; az Ibrányiaké és eszlári Jonhosoké, mintegy 6–7 falu; a Madaiaké, Mada és Őr vidékén vagy 8 falu, – egészen vagy részben.
Dél és nyugat felé még néhány előkelőbb család birtokos. A Szokolyiak vagy Szakolyiak egy nagyobb csoportban Téglás, Micske, Hugyaj, Balkány, Szakoly vagy Szokoly, Mihálydi, Adony. – egy másik, kisebb tagban Szoboszló és Hegyes vidékén végre (Tisza-) Büd táján mintegy 17–20 faluban vagy falurészben a Parlagiak pedig: a szatmármegyei határon fekvő Körtvélyestől ny. felé Acsád, Mártonfalva, Sámson, Tamási, Parlag, föntebb ény. Bot, Szegegyház, Pügy, s a nyugati határ mentén Csege, Egyek, Nádudvar, Földes sat. környékén mintegy 28 faluban földesurak, s a nádudvar-vidéki részekben (valamint Petri és Beszterecz vidékén) ezenkívül a petri Demek is.
Ugyane tájakon a zempléni eredetű Anárdiaknak és agárdi Tőkéknek Csegén és 3 szomszédos faluban: továbbá a biharmegyei eredetű Szepesieknek is mintegy 7–10 faluban, a vagyonosabb Rajoniaknak pedig Ohat, Zám, (Püspök-)Ladány, Bajon, Földes és Sáp környékén mintegy 12 faluban és két pusztán vannak csekélyebb vagy terjedelmesebb birtokaik.
Végűl az egyháziak közül inkább csak a határszéleken, kisebb birtokok urai, a váradi püspök (3 faluban); az egri káptalan és püspök 1–2 faluban és pusztán a Tisza mentén; s végűl a dédesi, tokaji és eszényi pálosok, a beregszászi keresztesek és a leleszi konvent a megye különböző részeiben.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi