BARANYAVÁRMEGYE.

Full text search

BARANYAVÁRMEGYE.
A középkorban is egyike volt a legnagyobb megyéknek; alakja azonban teljesen elütött a maitól. Mert észak-nyugoti sarka Mágocs, Rácz-Kozár és Egerszeg vidéke hajdan nem hozzá, hanem Tolnamegyéhez tartozott;* ellenkezőleg déli oldalán messze beékelődött a mai szlavoniai Verőczemegye testébe, egész a pozsegamegyei hegyek lábáig. Emez egykori Dráván túli területének határát nagyjából az a vonal képezé, melyet egyfelől Valpó város környékéről délnyugot felé Fericsanczin át, – másfelől pedig Eszéktől szintén délnyugotnak, Podgorácson át a Krugya hegységig oly formán hozunk, hogy mind Fericsanczi (hajdan: Ferenczfalva) mind Podgorács a baranyai határon belül maradjon.*
Lásd bővebben Tolnamegyénél.
Lásd bővebben Kőrös- és Valkómegyénél. V. ö. a «KBrösmegye a XV. században» czimű akadémiai értekezésemhez (1893.) mellékelt térképet.
Eme területen az 1494–95. években nem kevesebb mint 15018 adó alá eső házhelyet számítottak össze, de 1494-ben öszszesen csak 9088 1/2, 1495-ben pedig 9042 1/2 forintot szedtek be.*
Engel, i. m. 27. és 143. l.
Világi és egyházi nagy- és kis-birtokosság foglalta el területének legnagyobb részét. Közép-birtokost, ellenkezőleg mint pl. Vasmegye területén, legalább az ismeretes nyomok szerint, aránylag kevesebbet találunk rajta.
A Dráván túli terület legszélső pontjától kiindulva: a pozsegamegyei hegyek aljában Matucsina várát érjük, mintegy 20 helységből álló uradalmával a mai Moticsina és Fericsanezi vidékén, a rokon Matucsinai, matucsinai Cseh és Pegykei (Petykei) családok birtokában. E nemzetségnek ezenkívül a Dráva északi partja mentén Tárda helység (a mai Dárda) és Csemény város (ma puszta) vidékén is volt egy 11 helységből álló nagyobbacska uradalma. De mind ez, mind a matucsinai – sokáig a Marótiaknál volt zálogban, a Zsigmond király uralkodása végétől a Mátyásénak mintegy közepéig.
A Matucsinával szomszédos Nekcse (a mai verőczemegyei Nasicze) és Podgorács, a XV. század eleje óta 91 faluval és pusztával együtt a hirneves Garaiaké volt, kiknek rengeteg birtokai a szomszédságban, Pozsega-, Körös- és főleg Valkómegyében folytatódtak tovább. Ezekhez járult még, odább északra, ugyancsak Baranyamegyében a Dráva mentén egy másik nagy terjedelmű birtok-csoportjuk, élén Soklós várával és városával, melyhez Siklóstól keletre Harsányig, sőt Villányig, nyugotra pedig Aderjásig – valami 50 vagy még több falujok csatlakozott.
A harmadik nagy-birtokos család a Kórógyiak, kiknek birtokai meg szintén szomszédos valkómegyei uradalmaikhoz – hol fészkök, Kórógy vára is állt – csatlakoznak. Baranyai jószágaik is szokatlanul terjedelmesek, s két nagy csoportba sorozhatók. Egyik, a Dráván túl, a matucsina-nekcse-podgorácsi és valpói uradalmakon kívül – mondhatni a száva-drávaközi Baranyamegye egész területét magában foglalja. Főbb pontjai: Kos vára, a XIV. század végén valami 19 helységgel és Verőfény várossal; Szombathely város; továbbá Szeglak város és vár, (1467-ben) 9 faluval és 21 pusztával, valamennyi a Valpó és Nekcse közti síkon. – Másik kettős vagy hármas uradalmuk a Drávától észak felé, a mai Baranyamegye délkeleti síkján terűlt el, élükön Baranyavár várossal és kastélylyal s Karanes várossal; odább nyugotra Harsány várral és Nagyfalu várossal (mely a megyei törvénytevő gyűlések székhelye is volt); s a szomszédságban le délkeletnek Beremend; összesen vagy 10–17 helységgel.
A Kórógyiak uradalmai a Marótiak birtokait fogták közre, melyeknek a Dráva parti Valpó vár és város volt a központjok a XIV. század végén Selény várossal és vagy 14, 1481-ben pedig vagy 20 faluval. Ezekhez csatlakoztak északkelet felé huzódva a mai Baranyamegye területén Bodola kastély és város, melyet a Marótiak 1424-ben kaptak meg, s melyekhez Lippó városon kívül 1481-ben – mikor azonban már a vingárti Gerébeké – mintegy 25 helységet számítottak.
Bodolával és Lippóval a bátmonostori Töttösök és szekcsői Herczegek uradalmaihoz értünk. Amazoké, főleg Mohácstól nyugot-délnyugot felé, mindent összeszámítva vagy 30 helység, a Mátyás király uralkodásának közepéig; a szekcsői Herczegeké pedig, két csoportban, ugymint Bodola és lzsép táján Kőszeg vár, Váralja és Danolcz városok, innen kissé távolabb észak felé Szekcső vár és város {a mai Duna-Szekcső) s környékükön mindössze vagy 18 falu, – a XIV. század eleje óta az egész XV. századon át.
Ezekhez csatlakoznak, bár – mint említík – csekélyebb számban a többi nagy birtokú közép-nemesek, ú. m. a Kozáriak, Pécstől keletre és a Dráva mentén (1499-ben) vagy 13, – a Bakonyaiak, Pécstől nyugotra és Sellye vidékén (a megye dny. zugában) vagy 24, – és a tapsonyi Antimiak, az olykor Baranyamegyéhez számított Sziget vár, város és környékén vagy 16, a lipbóczi Keczerek a Dráván túl vagy 4, – a Monostoriak a Baranyavár vidéki Monostorban és környékén vagy 9, – a Szántaiak, szántai Morhátok és Óréviek Mohácstól délre Veresmart táján vagy 4, 11, – a Győr-nembeli Gyulaiak s gyulai Patfiak vagy Pat-ok Pécstől (részben a bodrogmegyei Gesztiekkel együtt) d.-dny. felé egész Soklös vidékéig mintegy 21, – s az ugyane nembeli Kémendiek (Kémediek), Pécstől ny.-dny. felé vagy 12, – a Mekcseiek; az ellenkező irányban, a megye nyugoti és délnyugoti részében mindössze vagy 8, és a Szentgáliak, szintén e tájon vagy 13–17 helységben.
A még fönmaradó terület, főleg a megye északkeleti negyede és délnyugoti sarka első sorban egyházi főurak és testületek között oszlott meg.
Első helyen áll közöttük a pécsi püspök, a megye szívében Pécs vár és város első és Mohács város egyedüli földesura, kinek főleg e városok vidékén, de távolabb is, a mennyire összeszámíthatjuk, vagy 27 (de bizonyára jóval több) helységben voltak gazdag birtokai.
Utána a szomszédságban észak felé – a pécsváradi benczés apátság következik, vagy 20–22 (de hihetőleg szintén több) faluból álló, s úgy szólván egy tagban elterülő óriási uradalmával, melynek élén Pécsvárad vár és város áll.
Melléje sorakozik a pécsi székes-káptalan, számra nagyjából hasonló terjedelmű, de szétszórt, jelesül Pécs várostól nyugot és észak-nyugot felé, továbbá Vaiszló, Turul (ma Turony), Mohács sat. vidékén elterülő birtokaival (mintegy 25–26 vagy még több helység); aztán a nyul-szigeti apácza-zárda, szintén Vaiszló, Sámod, valamint a Duna mentén Cselej (város) táján, mindent összeszámítva vagy 17–19 helységben; végül a fejérvári káptalan, Fel-Szekcső város földesura.
A többi egyházi birtokok már nem ily jelentékenyek. A megye közepe táján, Pécs város vidékén a pécsi apáczák, a pécsi ispotály, a pécs-vári Sz.-Szűz kápolna; a veszprémvölgyi apáczák, a szentlászlói pálosok, a czikádori apátság és a zebegényi monostor, utóbbiak már inkább délkelet felé Pécs városától; továbbá a szenttrinitási apátság és a bajcsi pálosok Siklós vidékén; a szentgyörgyi (Körösmegyében) karinges barátok és a valpói Sz.-Szűz kápolna a Dráva mentén; a vránai perjelség a Dráván túli és inneni Baranyában; a pécsi társas-káptalan főleg Pécstől nyugot felé s ugyanitt, Morgó környékén a fejérvári keresztesek; végül a megye északkeleti sarkában, Báttánál, de a Dráva-Duna-szögben is a szekszárdi apátság.
Ideiglen, már a korszak végén, vagy csak csekélyebb részek urai – a más megyéből való előkelő urak vagy főuri családok közül a vingárti Gerébek, kik a Kórógyiak és Marótiak után óriási uradalmakat kaptak; továbbá Korvin János, nádasdi Ungor János, dengelegi Pongrácz János, monoszlai Csupor Miklós, bajnai Both András, Turóczi Benedek, Bucsányi Ozsvát, a Rozgonyiak, enyingi Törökök, szerdahelyi Derzsfiek, Tamásiak (Vajdafiak), Kisvárdaiak, asszonyfalvi Ostfiak, szeri Pósafiak, Maczedóniaiak vagy maczedóniai Dancsok, Nagylucseiek és Váradiak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi