GYŐRVÁRMEGYE.

Full text search

GYŐRVÁRMEGYE.
Nagyjából a XV. században is azt a területet foglalta el, a melyet manapság. 1494-ben 2003, 1495-ben pedig 1973 1/2 forintnyi segély esett rá.*
Engel, i. h. 29. és 135. l.
Ily kicsiny megyében nagyobb uradalmat nem igen kereshetnénk; holott valósággal világiak és egyházi testületek birtokában is találunk.
A világi birtokosok közül a Héderváriak (hédervári Kont-ok) állnak első helyen. Birtokaik a megye különböző részeiben terülnek el, különösen pedig a buda-győr-bécsi nagy országúttól észak felé eső vidéken, időnként összesen mintegy 44 faluban. E birtokok központjai Győr város, melynek egyik része, az ú. n. Királyfölde külváros szintén az övék volt, továbbá Hédervára vár és város s Gönyő vár és város. E birtokaik azonban olykor zálog czímen idegen kézre jutottak.
Utánok a szintén ősrégi, Pok-nembeli Moróczhidaiak vagy Moróczok (Bánfiak) következnek, a Rába mentén, Moróczhida mezőváros táján vagy 8 helységben, a melyek azonban ez időszakban, a nevezett mezővárossal együtt úgy látszik állandóan szintén idegen kézen, a Garaiak, majd utánok a Szapolyaiak birtokában voltak.
Ugyancsak a Pok-nemzetségből való a Poki vagy Mérgesi, Bercsei (az Esztergomvármegyében feküdt Bercséről), poki Pető(-fi) család is, melynek hasonlókép a Rába mellékén, Moróczhida, Koromzó, Méntő, Bezi, Réti stb. táján, a megye nyugoti vidékén mintegy 8–10–12 faluban voltak jószágai.
Eme három fő, e megyei eredetű család után már csak kisebb birtokosok következnek, a kik közül a bazini és szentgyörgyi Grófokat és a hírneves Garaiakat említhetjük. Előbbieknek, leginkább a megye nyugati-északi részében 7, – utóbbiaknak pedig a megye közepe táján 2 helységben voltak birtokaik.
A többi világi birtokosság vagy közép- és kis-nemesség vagy pedig más megyebeli olyan előkelő család és nemes-úr, a kinek itt csak ideiglenes jogon, rövid ideig avagy csak apróbb jószága volt; minők a várkonyi Amadék, a losonczi Bánfiak (Gönyő várában. inkább a Hunyadiak kora előtt), a Bátoriak, Perényiek, kusalyi Jakcsok és Szapolyaiak (a Moróczhidaiak révén), aztán a Kanizsaiak (a Rába mentén), a Nagylucseiek (a szomszédos Pozsonyvármegyéből, e megye határvidékén), a Rozgonyiak és Ujlakiak (főleg komáronvármegyei Gesztes várukhoz), a Szerdahelyi rokonság (Derzsfi, Imrefi és Dancsfi cs.), végül a (rimaszécsi) Szécsiek és a Mátyás király uralkodása végén fölemelkedett tolnai Bornemisza János.
Az egyházi méltóságok és testületek közül a győri püspökség és székes-káptalan e megyei birtok-viszonyaira aránylag kevés adat ismeretes. Kétségtelen azonban, hogy a püspökség birtokainak tömege csakugyan nem ebben a megyében, hanem a szomszédos Vas, Sopron és Veszprém vármegyékben terült el. Győrvármegyében nyolcz helységnél több püspöki birtokot nem sorolhatunk fel; a főbirtok itt Győr vár és városnak (kisebb) része, de ezek is csak a XV. század közepe tája (1447.) óta. A székes káptalan Győr város nagyobb részének s ezenkívül – a hézagos nyomok szerint – szerte a megyében vagy 12, 14 falunak volt földesura.
A szintén Győr városi Sz.-Adalbert prépostság (társas káptalan) Győr város kisebb részein kívül már csak egy falu részeit bírta; valamint a győri keresztes-vitézek (Sz.-János-lovagok) rendháza is.
Annál nagyobb birtokos a Sz.-István alapította legelső magyar monostor, a pannonhalmi benczés apátság, mely a pannonhalmi vár környékén Szent-Márton város és mintegy 28–30 falu, odább északra a Duna mentén pedig Gönyő város határrészeinek földesura volt.
A szomszédos benedekrendi vagy cziszterczita apátságok közül a (veszprémvármegyei) bakony-béli a megye alsó részében, Kajár vidékén 5, – a (mosonyvármegyei) libényi vagy lébényi a mosonyi határ mentén 2 faluban birtokos; a pilisi és zirczi apátságok pedig főleg a Győr városi vám kétharmad részén osztoztak.
Melléjök sorakozik öt praemontrei prépostság, úgymint: a turóczi, mely IV. Béla kora óta Győr városban és ettől délre az úgynevezett Sokoró-alján, valamint a Csiliz-közben összesen 4–8, – a moróczhidai, mely főleg a megye nyugot-déli vidékén, a Rába mentén vagy 5, – a pápóczi (Vasvármegyéből), mely szintén a Sokoró-alján 3, – a zsámbéki (Pilisvármegyéből), mely a megye délkeleti határvidékén 2, – végül a csornai (Sopronvármegyéből), mely mindössze 3 faluban birtokos.
Kívülök még a pápóczi, porvai és csatkai (utóbbiak Veszprémvármegyéből) pálosoknak, valamint a (szintén veszprémvármegyei) leveldi karthauziaknak és a nyul-szigeti apáczáknak voltak 1–2 faluban kisebb birtokaik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi