A jobbágyfelszabadítás nyitott kérdései

Full text search

A jobbágyfelszabadítás nyitott kérdései
Mielőtt a jobbágyfelszabadítás hiányainak taglalásába bocsátkoznánk, még egyszer hangsúlyozzuk, hogy az úrbéres viszonyok megszüntetése az újkori magyar társadalomtörténet egyik legnagyobb jelentőségű, leginkább pozitív fejleménye volt. A polgári forradalom győzelmét megtestesítő, a társadalmi átalakulást és az egyéni politikai jogokat biztosító áprilisi törvények közül a társadalmi modernizáció szempontjából a legnagyobb jelentőséggel a jobbágyrendszer felszámolása bírt, hiszen a jobbágyi függés volt a feudális viszonyok legkézzelfoghatóbb eleme. Az úrbéres népesség, amely a társadalom mintegy 80 %-át alkotta, eddig ki volt zárva a teljes értékű állampolgárok 26sorából: személyi és dologi jogai szűk keretek közé voltak szorítva, úri hatalom alatt éltek, politikai jogokkal nem rendelkeztek, javaik örökítését, átruházását a földesúri tulajdonjog korlátozta.86 Közép- és Kelet-Európa országai közül Magyarországon ment végbe a leghaladóbb formában a jobbágyfelszabadítás: a feudális szolgáltatásokat azonnali hatállyal és kötelező jelleggel eltörölték, miként a katolikus egyháznak addig fizetett tizedet is. A volt jobbágyok az általuk művelt föld szabad tulajdonosaivá váltak; a földesúri bíróságok eltörlésével megszűnt személyes alávetettségük is; a földesurak kárpótlását az állam vállalta magára.
Orosz István: A jobbágyfelszabadítás végrehajtásának szabályozása. In: A magyar országgyűlés 1848/49-ben. Budapest, 1998. 186. p.
Az áprilisi törvények jóvoltából Magyarországon (Horvátországgal együtt, de Erdély nélkül) kb. 9 millió jobbágy vált szabad, teljes jogú állampolgárrá. Az egykori jobbágyok nemcsak személyes szabadságjogokhoz jutottak, hanem szabad földtulajdonhoz is. Varga János számításai szerint 1848-ban a földesúri függésben élő parasztság kezén volt 13,8 millió (magyar) holdnyi szántó és rét, a teljes szántó- és rétterület háromnegyed része. Ennek a 13,8 millió holdnak a háromnegyede került most állami kárpótlással paraszti tulajdonba (további két százalékot tett ki a már korábban, önkéntes örökváltsági szerződés révén felszabadult terület). A parasztok által birtokolt terület egyheted részének sorsát nem tisztázta a törvény: e földek esetében a parasztok használati joga ugyan nem került veszélybe, de a tulajdonjog megszerzéséről egyenlőre nem volt szó. A jobbágykézen talált földek tizede viszont egyértelműen a földesúr tulajdonában maradt a törvény fenti, Deák által megfogalmazott értelmezése szerint.
A 9 millió felszabadult jobbágy és zsellér közül 8,5 millióan jutottak valamekkora földtulajdonhoz, legalább a telekhez, amelyen házuk állt. Ugyan a félmillió majorsági zsellér, szerződéses, tisztán irtásföldön vagy szőlőn gazdálkodó paraszt eltörpülni látszik a 8,5 millió mellett, valójában az utóbbiak közül is nagy tömegeket tartottak izgalomban a függőben maradt kérdések. Az esetek többségében ugyanis a felszabadult úrbéresek kezén is voltak olyan földek, amelyek nem estek a törvény hatálya alá (maradványföld, irtás, szőlő, bérelt majorsági föld stb.)87 Ugyancsak rendezésre várt azoknak a hatalmas kiterjedésű területeknek, elsősorban a legelőknek és erdőknek a sorsa, amelyeket addig a földesurak és a jobbágyok közösen használtak. A polgári földtulajdon eszméjével nem fért össze, tehát nem maradhatott fenn a közös birtoklási forma. Ellene szólt a gazdasági racionalitás is, hiszen a kényszerű együttes használat mindkét felet korlátozta a birtok optimális kihasználásában, a vele való szabad rendelkezésben. Abban mindenki egyetértett, hogy a közös használatot fel kell számolni (erről már 1836-ban törvény született). A végrehajtás azonban, nevezetesen annak eldöntése, kit mekkora rész illet például a legelőből, számos konfliktust 27ígért a jövőre nézve. Első lépésben a földesúr és a jobbágyközség között kellett elkülöníteni a közlegelőt, illetve kimérni a faizási jog megszűnése fejében a falunak járó erdőt; később kerülhetett sor a községi legelő, vagy legalább egy részének felosztására a lakosok között.
Varga János i. m. 167., 344-345. p., Orosz i. m. 188-189. p.
Azt már a törvény formulázásakor is tudták a törvényhozók, (a következő hónapok forrongása pedig még világosabbá tette), hogy nemcsak a bírói szerepkörre, hanem további jelentős törvényalkotói munkára is szükség lesz a feudális viszonyok lebontásához. Az áprilisi törvények bevallottan keretjellegűek voltak. Számos, az ideiglenes jellegre utaló kifejezés szerepelt bennük, több esetben pedig a következő, népképviseleti országgyűlésre hagyták a részletes szabályozást.
Ez volt a helyzet a jobbágyfelszabadítás esetében is. A IX. törvénycikk egyetlen mondattal eltörölte ugyan a jobbágyság úrbéri szolgáltatásait, de vitás kérdések tömegét hagyta rendezetlenül. A keretszabályozás tartalommal való megtöltése az igaz-ságügyminiszterre várt: az úrbéri viszony megszüntetésében, a polgári földtulajdon megteremtésében a politikai elit többsége a forradalom győzelme után már elsősorban csak jogi természetű problémát látott. A végrehajtás módjának hosszú távú politikai, társadalmi következményeivel keveset foglalkozott a közvélemény, legfeljebb gazdasági vagy államháztartási vonzataira voltak tekintettel.
Akik csak jogi természetű problémát láttak a feudális maradványok felszámolásában, azoknak a feudális birtokjog szövevényes viszonyaiban kellett világosságot teremteni. Ez a jogrendszer élesen megkülönböztette a földesurak saját kezelésben tartott allodiális vagy majorsági birtokait a jobbágyok és zsellérek által, feudális szolgáltatások ellenében bírt úrbéres földektől. Az utóbbiakat általában a Mária Terézia által elrendelt úrbérrendezéskor (vagy későbbi birtokfelmérés alkalmával) készült tabellákban tartották számon. Az áprilisi törvények az ezekben összeírt telkeket adták azonnal, a földesurak állami kárpótlása mellett, művelőik tényleges tulajdonába.
A földművelő nép által használt földnek azonban csak egy része tartozott az úrbéres kategóriába, amely azonnal, állami kártalanítás mellett szabad paraszti tulajdonná vált. A jobbágyok a valóságban lényegesen több földet birtokoltak ennél, gyakran nemzedékek óta. Ide tartoztak a maradványföldek (már az összeíráskor is jobbágykézen levő, de az előírt telekmenynyiségen felül levő terület) és az irtások (általában erdőtől, bozóttól elhódított szántóföldek). Nem volt jelentéktelen az a terület sem, amelyet a majorsági birtokokból használtak, gyakran hosszú idő óta. A földesurak ugyanis, tőke vagy vállalkozókedv híján, nem minden allodiális birtokon folytattak üzemszerű gazdálkodást. Ezeket gyakran adták bérbe egyes jobbágyoknak vagy közösségeknek. A fejletlen pénzforgalom mellett a földhasználatért többnyire nem (vagy nem csak) pénzzel, hanem munka- és terményjáradékkal tartozott a jobbágy. Mindennapjai tehát nem sokban különböztek úrbéres földet művelő társáétól. A különbség főleg abban állt, hogy az ő szolgáltatásait nem maximálta, és az általa művelt földhöz való jogát nem védte törvény, mint az úrbéresekét. A földesurak épp 28ezért, valamint e földek adómentessége miatt, általában nem engedték feledésbe merülni e területek allodiális jellegét.
A majorsági földet birtoklók helyzetét az áprilisi törvények nem rendezték, pedig nem jelentéktelen rétegét alkották az agrárnépességnek. Több tízezer háztartásról volt szó, csak a dél-magyarországi megyékben kb. 150 ezren laktak ún. telepítvényes falvakban. Gazdasági jelentőségük sem volt elhanyagolható: falvaik gyakran valamilyen speciális szakértelmet igénylő növény termesztésére szakosodtak. Fontos szerepet játszottak az ország elpusztult déli és alföldi vidékeinek mezőgazdasági kultúr-tájjá változtatásában.88
Gyimesi Sándor i. m. 154-177. p.
A jobbágyfelszabadítás híre természetesen őket is lázba hozta. Bár többnyire tudatában voltak, hogy az rájuk nem vonatkozik, de bíztak benne, hogy a népképviseleti országgyűlés meghozza “megváltásuk és szabaddá-teremtetésük nagy napját”, kiterjeszti rájuk is a szabad földtulajdon jótéteményét. Községeik kérvényekkel árasz-tották el az országgyűlést, hogy állami kárpótlással ők is tulajdonosává válhassanak földjeiknek.89
Gyimesi Sándor i. m. 177-188. p.
Súlyosbította a feszültségeket, hogy az országos átlag arányszámai mögött ráadásul jelentős helyi különbségek voltak. A Felvidéken az irtások, a borvidékeken a szőlők gyakran nagyobb értéket képviseltek, mint az úrbéres földek. Esetükben nyitva maradt a kérdés: a polgári földtulajdon bevezetésével kit illetnek ezek a földek? Ami ezekből a volt jobbágyok tulajdonába kerül, azok után ki fizessen kárpótlást a földesúrnak: az új tulajdonos vagy az állam? Továbbra is a földesúr tulajdonában maradtak az ún. királyi kisebb haszonvételi jogok (italmérés, pálinkafőzés, mészárszéktartás és malomjog). Sok feszültség éledt újjá az 1836-os úrbéri törvények alapján végrehajtott birtokrendezések és legelőelkülönítések során elszenvedett vélt vagy valós paraszti sérelmek miatt is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi