BESZÉD AZ 1861-ES ORSZÁGGYŰLÉS TAGJAI ARCKÉPEINEK ÁTNYÚJTÁSA ALKALMÁVAL Pest, 1863. március 28.

Full text search

126BESZÉD AZ 1861-ES ORSZÁGGYŰLÉS TAGJAI ARCKÉPEINEK ÁTNYÚJTÁSA ALKALMÁVAL
Pest, 1863. március 28.
Egyszerű honpolgárt, ki csak kötelességét teljesítette, midőn a közügyért véletek egyesülten küzdött, nagyobb megtiszteltetés nem érhet, mint amiben ti, barátim, engem távol lévő társaink nevében is részesítetek. Közpályán a polgártársak bizodalma és szeretete a legnagyobb ajándék, s ti a bizalom és szeretet jeléül nyújtjátok e nagybecsű emléket. A hálát, mely keblemben élni fog örökké, csak a köszönetnek szívből fakadt egyszerű szavaival tudom kifejezni. De ti ezen egyszerű szavakból is értitek és méltányoljátok érzelmeimet.
Az ügy, mely mellett együtt küzdöttünk, a haza szent ügye; a tér, melyen állunk, a törvényesség. Egyes törvények célszerűsége felett sokféleképp ágazhatnak el a vélemények. Kormányformák, alkotmányok, a közjog elvei, a törvényhozásban uralkodó eszmék változhatnak s változtak is időnkint minden nemzeteknél. De van egy örök s változhatatlan elv, hogy a törvények szorosan megtartandók, s azoknak kötelező erejét csak újlagos törvényhozó hatalom szüntetheti meg.
Nincsen ezen elv nélkül erkölcsi kapocs, mely az államot összetartsa. Mind a népek jogának, mind a fejedelmek hatalmának ez a legbiztosabb alapja. Tanúsítja a történelem, hogy amely országokat s egykor hatalmas birodalmakat belviszályok s erkölcsi hanyatlás végveszélybe döntöttek, azoknál mindenütt a törvények meg nem tartása volt a bajnak fő forrása.
Ezen elvnek hódolva sürgettük mi országgyűlési föliratainkban törvényeinknek s alapszerződéseinknek szoros megtartását. Álláspontunk a törvényesség volt, mely egyenes ellentéte a forradalomnak. Mert nem az áll a forradalmi téren, ki a törvényességhez ragaszkodik, s meg akarja szigorúan tartani a törvényeket, melyek az országnak és fejedelemnek jogait egyaránt biztosítják.
Felirataink sikeretlenek maradtak. De nem érzem ezen sikeretlenség által magamat felmentve azon polgári kötelesség alól, melyet a törvény előnkbe szabott, s nem vagyok feljogosítva elhagyni a törvényesség terét, melyen kívül minden politikai lépés kétes, káros, sőt veszélyes. S nem tudom ellentétbe állítani a törvényekhezi ragaszkodást a fejedelem eránti hűséggel, mert én a fejedelmet legmagasabb állásában a törvényesség megtestesülésének óhajtom tekinteni, s midőn védem a törvényességet, védem egyszersmind a fejedelem jogait s érdekeit, mert ezeknek a törvényesség az alapjok.
127A népek sorsa Isten kezében van. A legszentebb igyekezetet meghiúsítják oly váratlan események, miket sem kiszámítani, sem kikerülni nem lehet. De még ily esetben is több lelki nyugalommal tűrjük a sors csapásait, ha polgári kötelességünket a törvényesség védelmében híven teljesítettük, mintha öntudatunk arról vádol, hogy jó szándékkal talán, de meghiúsult számítással, a törvényességet elhagyva, siker nélkül adtuk fel azt, aminek megőrzése szent kötelesség gyanánt szállott reánk.
Kilenc század ólta él nemzetünk e hazában. Nehéz idők vonultak el fölötte, gyakran az örvény szélére sodorta a belviszály és hűtlenség. És annyi küzdelmek közt fenn tudta mégis tartani független önállását, törvényeit és alkotmányát. Pedig annyi századokon keresztül nem volt igazságos a népnek azon osztálya eránt, melyet nem részesített a polgári jogokban, mellyel nem osztozott a közterhekben.
Ezen erkölcsi hibát 1848-ban hozta helyre a nemzet, s akkor lőn igazságos a nép eránt. Az isteni gondviselés nem fogja engedni, hogy éppen azon időszak, melyben a legszentebb erkölcsi kötelesség híven teljesítve lőn, legyen a nemzet életének utolsó fellobbanása, s ez ország éppen akkor fosztassék meg alkotmányos önállásától, törvényes függetlenségétől, midőn önként és szabad akaratból igazságot szolgáltatott a népnek, s lerótta sokszázados tartozását.
El fog jönni, úgy hiszem, az idő, midőn azok is, kik most a mi alkotmányos önállásunkat saját szabadságok érdekében óhajtják eltörülni, be fogják látni, hogy egyik nemzet szabadsága a másik szabadságának ellensége nem lehet. Eltörülni erőszakosan egyiknek alkotmányát, hogy a másik erősödjék, fonák számítás, mert a rokon érzelmek s a testvéri egyetértés nem ily úton jönnek létre, pedig csak ezek adnak erőt és biztosságot mindenkinek.
Mi tehát, barátim, teljesítjük polgári kötelességünket a haza és fejedelem eránt, híven ragaszkodva a törvényességhez, mely a fejedelem és nemzet jogainak s érdekeinek valóságos erkölcsi alapja, s ha egykor szavunk leend ismét közügyünk tárgyalásánál, igazságosak leendünk minden vallás, minden nemzetiség eránt a közös hazában, valamint igazságosak tudtunk lenni a nép eránt.
Fogadjátok ti is őszinte köszönetemet, tisztelt barátim, szívességtekért, s tartsátok fel erántam azon hajlamot, szívességet és barátságot, mely életemnek legnagyobb kincse lesz mindenkor.
MOL R 22 1. cs. 5. t. Deák Ferencz válasza B. Eötvösnek Marcz 28-án 1863. Közli Kónyi Manó 3. köt. 315–317. p.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi