I. 1866. január 31-dikén.

Full text search

I.
1866. január 31-dikén.
Deák Andrássyt proponálja elnöknek. Ne legyen előadó, de jegyző; Csengeryt ajánlja. A lapokban semmi se közöltessék.
Jókai: Tehát titkot tartsunk!
Gorove és Csengery pártolják.
Csengery olvassa a trónbeszédet.
Deák: A mellékleteket is föl kell olvasni.
Ivánka: Nem szükséges.
Deák: A decorum kívánja.
Csengery olvassa az október 20-diki diplomát, a februáriusi patenst.
Andrássy: Ülve beszéljünk.
Deák: A felolvasott trónbeszéd kettős tartalmú; egyik, mely cselekvésre szólít: a) közös ügyek tárgyalása, b) ezek eredményéhez képest a diplomáknak módosítása; c) az 1848-diki törvények átalakítása; d) Horvátország kívánatainak tárgyalása. A többi részint bizalmat mutató, és motivatio. Szóljunk-e vázlatáról vagy egyenkint?
Elnök: Az egészről.
Elfogadtatik.
Deák: Előadja nézeteit a vázlatra vonatkozólag.
Köszönettel kell kezdeni. Két tárgy kiszínezendő. Minden népeit alkotmányban részesíti és meg akarja szüntetni az eddigi állapotot; a jogvesztést elvetette, a sanctio pragmaticát tűzte ki jogalapul, és biztosít a koronának teljes épségéről; ezáltal lehetővé tette, hogy aggodalmaink szünjenek és sikert reméljünk. Ez a bevezetés.
Tartozunk a múltnak annak kiemelésével, hogy az 1848-diki nagy átalakulás nyugodtabb időben is nem tette volna könnyűvé a különböző érdekek kiegyenlítését; 17 év alatt javíthattuk volna a hiányokat, orvosolhattuk volna a hiányokat. De nem fejezhettük be az elkezdett munkát. A mit fokonkint lehetett volna pótolni és javítani, azt most egyszerre létrehozni nagyon nehéz.
A trónbeszéd sok akadályt elhárított; inkább mentség legyen, mint vád, hogy nem változtathatott.
373A sanctio pragmaticára megy át, melynek czélja az örökösödési rend és a közös biztosság. Ezen előrelátást a következmény igazolta. Akarjuk mi is ezen biztosságot. De a pragmatica sanctio elfogadásának Magyarország részéről az volt a föltétele, hogy fenmaradjon közjogi és belkormányzati önállása. Mivel ő felsége ezen alapeszmét is elismerte, mi is elfogadjuk a sanctio pragmaticát kiinduló pontul; az elmúlt másfél században nem állott egymással ellentétben az ország önállósága a birodalom biztosságával. Feladatunk, hogy mindkettőt együtt fentartsuk. A pragmatica sanctiót felbontani veszélyes lenne.
Átmenve a lényegre: Változtak a viszonyok, a mennyiben alkotmányos átalakulás van túlnan is; a közös ügyekre nézve – a szó 1848-diki – javaslatot fogunk készíteni; e czélra bizottság küldessék ki. A másik rész alkotmányosságát garantiának tekintjük magunkra nézve is; velük érintkezni kívánunk; mikép alakuljanak alkotmányos viszonyaik, abba mi nem avatkozunk.
A diplomát és a patenst el nem fogadjuk. A diploma fontos, mert kimondá az alkotmányosságot. De ennél a mi alkotmányunk sokkal régibb, fentartásának biztosítása volt a fejedelem választásnál a föltétel. Szólunk tartalmáról. A diploma a közös ügyek körvonalozásánál sokkal tovább megy, mint törvényeink megengednék és a czél megkívánja; részletekbe nem bocsátkozik.
A februári patenst, mely túlterjeszkedik még a diploma határain is, el nem fogadhatjuk. Beolvasztásra veztene. Ugyanazon a területen két különböző közigazgatási hatalmat teremtvén, örökös surlódásokat idézne elő; vagy megakadna a közigazgatás, vagy az erősebb magába olvasztaná a gyengébbet.
Követni akarjuk a trónbeszéd fölhivását; javaslatot teendünk, mely megóvja alkotmányunkat és eleget tesz a birodalom életföltételeinek.
Az 1848-diki törvényekre nézve, a trónbeszéd módosítását kívánja azon pontoknak, melyek a fejedelmi jogokba és a kormányzat hatáskörébe vágók. Mint 1861-ben mondottuk, készek vagyunk alkotmányunk alapelveivel összhangzó javaslatokra.
A kormányzásról. Óhajtjuk a koronázást; míg ez meg nem történik, a megállapodások csak javaslatok maradhatnak; nem lehetnek törvényekké; állítsa vissza a törvényes kormányt.
Anyagi és szellemi érdekeinket illetőleg kir. propositiókat teend. Tisztelettel fogadandjuk, sőt előmunkálatokhoz magunk is hozzáfogunk. Nehéz munka vár reánk. Anyagi érdekeinkre nézve nagyon elmaradtunk.
Köszönet, hogy Horvát- és Tótországot meghívta. Megmaradunk az 1861-ben mondottak mellett.
Aggodalom, hogy Dalmatiát meg nem említi. A horvátoknak 1861-diki határozatait nem tárgyalhatjuk, míg a horvátok nincsenek itt.
374Köszönet, hogy Erdélyt meghívta; az 1848-ban el nem intézett tárgyakat el akarjuk rendezni. Az erdélyi rescriptumról nem szólana.
Köszönet, hogy Horvátország és Erdély meghívásával határozat hozatalára képessé teend; reméljük, hogy Fiumét és a többi részeket is meghívja.
Amnestia (olvas).
Jogfolytonosság (olvas). Még most sincs törvényes kormányunk: több törvényünk nincs érvényben; a köztörvényhatóságok nincsenek helyreállítva; a kormányzat kétféle. Kérjük a miniszterium és a megyék helyreállítását; nem kívánunk politikai lehetetlenséget. Azok, mik 17 év óta történtek, sok nehézséget tesznek; átmenet bonyodalmakkal jár. De mindezek nem teszik lehetetlenné, hogy az alkotmány életbe lépjen, míg az egyes törvények módosításáról tanácskozunk. Idemnity bill. Országgyűlés méltányos elnézéssel leend a magyar miniszterium iránt az átmeneti korszakra nézve. Ez által el fognak hárulni az akadályok. A miniszterium birandja a fejedelem és nemzet bizalmát, ennek alapján könnyen megy a kiegyezés – velünk és a Lajtán túliakkal. Ellenkezőleg súlyos aggodalmak támadnának.
A megyék helyreállításának szüksége. A nyilvános eszmecsere fontossága a tervbe vett változtatásokra való tekintettel. Hatalmasabb a kisebb körre szorítkozó sajtónál. Akadálya a köztörvényhatóságok helyreállításának nem lesz, mert a törvényhozás megadandja a törvényes kormánynak a hatalmat a nehézségek elhárítására. Óhajtjuk, hogy a megyék iránti kívánatainkat ő felsége méltányolja.
Befejezés.
Elnök ajánlja a Deák javaslata felolvasását.
Joannovics kívánná a nemzetiségek megemlítését.
Deák: Megkísértette beletenni «vallás- és nyelvkülönbség nélkül» az 1861-diki föliratból.
Kubicza a prot. patens érvénytelenségét akarja még belététetni.
Deák: Benne van abban, hogy az alkotmányosság és törvényeink állíttassanak vissza.
Gorove: Ki kell nyomatni.
Elnök: Lithographiát ajánl ellenőrzés mellett.
Bartal beszél pártárnyéklatokról; az elvekhez hozzájárul; egyedűl a kivihetőségre nézve van eltérő nézete; igyekezni fog, hogy a javaslat a lehető legkevesebb módosítást szenvedjen; a különböző árnyéklat a discussiókba való. Lithographiroztatni kell.
Deák visszatér Kubicza indítványára.
Lónyay: Maradjon most a maga épségében, aztán módosíthatjuk.
Ghyczy ezt helyesli.
Szentkirályi szintén pártolja.
Tisza Bartal ellen.
375Bartal felel.
Klauzál Deáknak köszönetet szavaz.
Elnök: Míg módosítható a dolgozat, addig titok.
Ivánka ajánlja a lithographia elkészítését.
Apponyi kívánja a szöveg felolvasását.
Deák értelmezi a titoktartást és a journalistákra vonatkoztatja.
Apponyi nem fogadja el; legyen titok.
Tisza a patens hozzátétele nélkül kívánja lithographiroztatni.
Nyáry titkot akar és temporizálni.
Csengery olvassa a javaslatot.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi