A KATONÁK POLGÁRI JOGAIRÓL.

Full text search

458A KATONÁK POLGÁRI JOGAIRÓL.
A képviselőház 1868. augusztus 6-dikán tartott ülésének napirendjén volt: a véderőről szóló törvényjavaslat részletes tárgyalása. Az 54. §. a központi bizottság szerkezetében így szólott:
54. §. «A szabadságosak szabadságuk ideje alatt, a tettleg szolgálatban nem álló tartalékosok és honvédek tisztjei és a legénység minden polgári viszonyaikra nézve polgári törvények és hatóságok alatt állanak, s csak azon megszorításoknak vannak alávetve, melyek ezen törvényben alapszanak, s a nyilvántartás czéljából szükségesek. Ez irányban az 1867: XII. t.-cz. 14. §-a alapján külön törvény fog részletesen intézkedni.
A tettleg szolgálatban levők katonai fegyelmi törvények alatt állanak. Addig is, míg e törvények az átalános védkötelezettség igényeinek megfelelőleg annak utján átdolgoztatnának, előzetesen már most kimondatik, hogy veréssel büntetést csak infamans esetekben szabad alkalmazni.
Minden külföldön tartozkodó tartalékos, honvédtiszt és a legénység köteles, mihelyt a nyilvánosság utján meg kellett tudniok, hogy a monarchia háboru eshetősége közelében áll, s ezért a tartalék és honvédség behivatása megtörtént, hazájába haladék nélkül visszatérni, és a külön meghivást be sem várva, magát jelenteni.»
Ghyczy Ignácz sem az igazsággal, sem a méltányossággal nem tartotta megegyeztethetőnek, hogy midőn az ország férfi lakosságának tetemes részéről van szó, a katonai fegyelmi törvényeket ezentúl is egyoldalulag csak a katonai kormány állapítsa meg, s ezért indítványozta, hogy a §. második bekezdésének ezen szava után: «átdolgoztatnának», tétessenek e szavak: «és helybenhagyás végett a törvényhozás elé terjesztetnének».
Deák Ferencz: T. ház! Én a jelen törvényjavaslat 54-dik szakaszát következőleg szeretném átalakítani: «A szabadságosok a szabadság ideje alatt és a tettleg szolgálatban nem álló tartalékosok és honvédek tisztjei és legénysége minden polgári viszonyaikra nézve, úgy szintén bűnvádi és rendőri ügyekben a polgári törvények és hatóságok alatt állanak, s csak azon megszorításoknak vannak alávetve, melyek ezen törvényben alapszanak.... s a nyilván tartás czéljából szükségesek.» Itt azután kimaradna a többi, s a következő bekezdést így óhajtanám átalakíttatni: «A tettleg szolgálatban 459levők a katonai fegyelmi törvények alatt állanak, polgári viszonyaik és kötelezettségeik tekintetében mindazonáltal, melyek nem a katonai szolgálatra vonatkoznak, a polgári törvények és hatóságok alatt fognak állani, addig is, míg a katonai törvény az átalános védkötelezettség igényeinek megfelelőleg....» stb. a többi marad. Ebbe kettőt szeretnék, a mi a jelen szakaszban nincs, tenni: azt t. i., hogy a szabadságosok, a tartalékosok és a honvédek bűnvádi és rendőri ügyeikben a polgári törvény és hatóság alatt állanak; a másik pedig, a mi szintén nincs benne, hogy minden tettleges szolgálatban levő katonák, polgári ügyeikre nézve, minden esetre szintén a polgári hatóság alatt álljanak. Bátor vagyok ezen indítványomat ajánlani.
Ivánka Imre elfogadhatónak tartotta Deák módosítványát, mert lényegesen megjavítja a szakaszt, s a maga részéről azt indítványozta, hogy a §. első kikezdésének második sorában e szó után: «legénység» tétessenek e szavak: «a nyugdijazott tisztek és nyugzsoldos legénység».
Horváth Boldizsár igazságügyminiszter Deák módosítványa elfogadása esetén fölöslegesnek tartotta Ivánka módosítványát. Mert ha átalában kimondatik az, hogy a polgári ügyekre nézve semmiféle katona nem áll a hadi biróság alatt; ellenben criminalis esetekben, csupán csak oly bűntényekre nézve, melyeket a katonai fegyelem ellen követtek el, áll a hadbiróság alatt: ez átalános szabály, és kár volna ennek erejét becsusztatások által meggyöngíteni. Egyébiránt a ház megnyugtatására kijelentette, hogy közte és a bécsi miniszterium közt a hadbiróságok szervezésére nézve már régóta folynak a tárgyalások, és ezek éppen azon alapon indultak meg, melyet Deák Ferencz indítványozott. Aggodalomra tehát a jövőre nézve nincs ok. A multban történtek félreértések, történtek azért, mert 1848-ban a törvény egész átalánosságban szólott, nem volt eléggé részletezve, és mert 1862-ben a kanczellária kiterjesztette ugyanazon szabályokat Magyarországra nézve is, melyek szerint a hadbirósági eljárás történt a monarchia másik felében, és most azon antagonismus van, hogy a biróságok egy része az 1848-diki törvényekre hivatkozik, másik része kötelezőnek tartja a kanczellária intézményét. De erre nézve is a tárgyalások folyamatban vannak.
Simonyi Lajos b. indítványozta, hogy az 54. §. második bekezdésének utolsó két sora következőleg szerkesztessék: «verésbüntetést egyedül háboru alkalmával csak infamans esetekben szabad alkalmazni».
460Horváth Boldizsár igazságügyminiszter sem tanácsosnak, sem kivihetőnek nem tartotta, hogy fönálló hadi törvények szórványosan módosíttassanak.
A képviselőház Deák Ferencz indítványa szerint fogadta el az 54. §-t.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi