MILLS, CHARLES WRIGHT (1916–1962, amerikai szociológus)

Full text search

MILLS, CHARLES WRIGHT (1916–1962, amerikai szociológus)
A modern ember életsorsa nemcsak a családtól függ, amelyben született, vagy amelybe házasság útján bekerül, hanem egyre fokozottabb mértékben függ attól a vállalattól, ahol legszebb éveinek legtermékenyebb idejét tölti; nemcsak az iskolától, ahol mint gyermek és ifjú nevelődik, hanem az államtól is, amely befolyása alatt tartja egész életén át; nemcsak az egyháztól és templomtól, ahol alkalomszerűen meghallgatja Isten igéjét, hanem a hadseregtől is, amelyben megfegyelmezik.
A politikai rend … ma központosított közigazgatási berendezéssé vált, amely számos, korábban szétszórt hatáskört egyesít magában, s a társadalmi rendszer minden kis résébe befészkeli magát.
Vannak … az elitnek olyan tagjai, akiket a szerepük határoz meg: mások pedig bizonyos esetekben maguk határozzák meg a szerepüket. Ez utóbbiak nemcsak saját szerepüket határozzák meg manapság, hanem milliónyi más emberét is.
… a politikusan gondolkodó emberek mindenképpen okkal tekinthetik az amerikai uralkodó elitet felelősnek azon események döntő részéért, amelyek a ma történelmét alkotják.
… a hatalom középső szintjein egy félig szervezett, holtpontszerű állapot alakult ki, a legalsó szinten pedig egy tömegtársadalom-szerű jelenség jött létre.
Mit jelent ez a szó: szabadság? Akármi más jelentése legyen is, ennyit bizonyosan jelent: hatalmadban áll azt tenni, amit akarsz, amikor akarod és ahogyan akarod. S az amerikai társadalomban a pénzes ember tesz azt, amit akar, amikor akarja és ahogyan akarja. Akinek pénze van, annak van hatalma, s akinek hatalma van: szabad.
Egyik ember hatalma a másik gyengesége.
Mindaddig, míg a hatalom érezhetően nem mutatja ki a fogát, nem is tekintjük hatalomnak.
… – A kormány hatalma, illetve a hatalomnak rendelkezésére álló szaporodott eszközei sokkal jelentékenyebbek, mint valaha, és semmi jel sem mutat arra, hogy jelentőségükből veszítenének.
… a nagyvállalatokat kell a kulcsintézményeknek tekintenünk, mert ezeknek igazgatóságaiban keverednek leginkább a különböző elitek tagjai.
Amint az uralkodó hierarchiák vezető pozícióival kapcsolatos követelmények hasonlatossá váltak, tipizálódtak azok a személyek is, akik ezeket a vezető pozíciókat betöltötték.
Az uralkodó elit belső magját mindenekelőtt olyan személyek alkotják, akik az egyik intézményes rend élén betöltött uralkodó szerepüket a másik rend hasonló uralkodó pozícióival váltogatják.
A sok kis közösségből összefonódó nagy közösség ideája nem tényt rögzít, hanem egy eszményt, a valóságnak csupán álarcát viseli, mint mostanában a törvényesség színében megjelenő oly sok jelenség.
… a kis közösségek klasszikus társadalma ma a tömegtársadalommá való átalakulás állapotában van.
A tömegtársadalomban a hírközlés uralkodó típusai maguk a hírközlés formális eszközei, s a közösség nem egyéb, mint ezen eszközök piaca: azon személyek, akik az adott eszközökkel továbbított gondolatok tartalmát befogadják.
A tömegben az ember – mint egyén – morálisan védtelen, politikailag mint csoport – indifferens.
A siker egyetlen vitathatatlan ismérve a pénz, s az így elért siker még ma is az egyeduralkodó érték Amerikában.
Az a társadalom, amelynek egyetlen értékmérője az anyagi eredményesség, nem produkál lelkiismeretes embereket.
„Self made man” pszichológiai szempontból tulajdonképpen nem létezik. Nincs ember, aki kizárólag a maga erejéből emelkednék fel, legkevésbé az amerikai elit tagjai között. A nagyvállalati hierarchiák világában az embert a hierarchián belül felette állók választják ki, az általuk alkalmazott kritériumoknak megfelelően.
A hatalom és a vagyon társadalmában a tudás értékét hatalomra és vagyonra vezető eszköz – no meg társalgási ékesség – mivolta szabja meg.
… amennyiben az entellektüel egy állás-hierarchia keretében közvetlen alkalmazottja a hatalomnak, rendszerint csak korlátozott szabadsággal rendelkezik.
A demokráciához két dolog szükséges: egyfelől kifejező és értelmes közösségek, másfelől olyan politikai vezetők, akiket az értelem vezet, vagy akik legalább felelősséggel tartoznak a fennálló értelmes közösségeknek.
Az uralkodó elit. Bp., 1962. Kaposi Tamás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi