Az ország népességének alakulása

Full text search

Az ország népességének alakulása
Magyarország középkor végi, majd 17. század eleji össznépességének meghatározása régóta nagy problémák elé állította a történészeket és a demográfusokat. Mivel átfogó népszámlálás II. József uralkodásáig nem volt (1784–1787), elsősorban a fennmaradt magyar és török adóösszeírások (a dika- és dézsmajegyzékek, illetve a defterek), továbbá a jobbágyok szolgáltatásait számba vevő urbáriumok nyújtanak lehetőséget a rekonstrukcióra. Ezek a források azonban csak töredékesen maradtak fenn, és értelmezésük is komoly problémákat jelent. Az adójegyzékek pusztán az adóköteles családfőket veszik számba. S mivel nem ismerjük pontosan az ország egyes régióinak családtípusait és népsűrűségét, csak körülbelül tudjuk meghatározni, mekkora szorzóval kell számolnunk, hogy megkapjuk például egy-egy megye lakosságszámát. Hasonlóképpen óvatosságra int az adóösszeírások által elpusztultnak titulált falvak (villa deserta) problémája. Más forrásokból (urbáriumok, levelezés) ugyanis gyakran kiderül, hogy olykor nagy számban laktak ezeken a településeken is, noha adót rövidebb vagy hosszabb ideig 170valóban nem fizettek. Végül a kutatást az is nehezíti, hogy új források előkerülése tömeges mennyiségben már nem várható. Így csupán a rendelkezésünkre álló adatokat értékeljük modernebb szempontok alapján újra meg újra, és ezek alapján becsüljük meg az ország lakosságának létszámát.
A fenti nehézségekkel magyarázható, hogy az elmúlt évtizedekben a középkor végi magyar királyság össznépességéről egészen eltérő becslések láttak napvilágot. A túlzottan pesszimisták pusztán 2,3 millióról, egyes kutatók viszont – a Dráva–Száva közi Szlavónia nélkül is – mintegy 3,5–4 millióról beszéltek. A 16–17. század fordulójára vonatkozóan szintén többféle adat látott napvilágot: a 2,5 milliótól kezdve egészen a 4,5 millióig. A számokban eltérő vélemények túlnyomó része abban mégis megegyezett, hogy a török megszállás idején csökkent az ország lakosságszáma. A források újabb, sokadik értékelése után ez a nézet egyre kevésbé látszik elfogadhatónak. A napjainkban kialakulóban lévő szakmai konszenzus szerint a középkori végi Magyarország népességét Erdéllyel és Szlavóniával együtt mintegy 3,3 millióra, a 16–17. század fordulóján pedig a három részre szakadt ország lakosságának létszámát körülbelül 3,5 millióra (vagy maximum egy-két százezerrel többre) tehetjük. Végeredményben tehát mindez nem csökkenést, hanem szerény növekedést jelent.
A 3,5 milliónyi lakosság nagyobb része a legsűrűbben (15 fő/km2) betelepült királyi Magyarországon élt. Az 1598. évi házösszeírás szerint (a Partium mintegy 100 000 fős népességével együtt) ezen az országrészen körülbelül 1,8 millió ember lakott. A királysággal nagyjából azonos területű hódoltságban a népsűrűség jóval kisebb, csak mintegy fele volt (7fő/km2), azaz az itteni lakosság száma 900 000 főre becsülhető. Végül a Királyhágón túli Erdély lakossága körülbelül 800 000 főt számlált (13 fő/ km2), akiknek többsége magyar és román (összesen mintegy 550 000 fő), illetve a két kisebb lélekszámú kiváltságolt rétegből kikerülő székely (150 000 fő) és szász (100 000 fő) volt. A lakosság túlnyomó része országos szinten pusztán 20-25 házból álló aprófalvakban élt. A hódoltságban körülbelül 140 lélek lakott egy átlagos faluban – ezek egymástól viszonylag nagy távolságban feküdtek –, míg a sűrűbben benépesült királyi országrészen egy-egy faluban ennél 171valamivel több, mintegy 150-170 fő élt. A magyarországi népsűrűség messze elmaradt az itáliai 50-120, a németalföldi átlagos 40, de még a szomszédos ausztriai 18 fő/km2-es értékektől.
Az egy évszázad alatt bekövetkezett pusztán 6 százalékos szerény növekedés csak nagyon látszólagos eredmény volt. A korabeli Európában ugyanis – miként arról az alábbi táblázat adatai tájékoztatnak – országszerte igen jelentős növekedés ment végbe. A demográfiai robbanás még a Magyarországgal szomszédos területeket sem kerülte el, hiszen Ausztriában és Csehországban mintegy 20 százalékkal, Lengyelországban pedig 36 százalékkal emelkedett a lakosságlétszám. Eközben Anglia és a Német-római Császárság össznépessége pusztán száz esztendő alatt több mint háromnegyedével gyarapodott.
Néhány európai ország és régió népességének alakulása 1500 és 1600
között (gyarapodásuk nagyságának sorrendjében)
az ország/régió neve
a lakosság száma 1500 körül
a lakosság száma 1600 körül
a növekedés százalékos aránya
Franciaország
16,4 millió
19 millió
116 %
Spanyolország
6,8 millió
8,1 millió
119 %
Ausztria
1,5 millió
1,8 millió
120 %
Csehország
1,9 millió
2,3 millió
121 %
Itália
10,5 millió
13,1 millió
124 %
Lengyelország
2,5 millió
3,4 millió
136 %
Anglia és Wales
2,6 millió
4,4 millió
176 %
Németország
9 millió
16,2 millió
180 %
Magyarország
3,3 millió
3,5 millió
106 %
 
Ez az általános népességgyarapodás nem kerülte el a Duna medencéjében fekvő Magyarországot sem – miként ez a legvédettebb területeken elhelyezkedő rohonc–szalonaki (Vas megye) Batthyány uradalomban valóban nyomon követhető. Pusztán a szomszédos osztrák és cseh területek lakosságnövekedésének arányával számolva tehát a 3,3 milliónyi népességnek a századfordulóra éppen 4 millióra kellett volna gyarapodnia. A mintegy félmilliós abszolút népességcsökkenés volt tehát az ország 172hadszíntérré válásának egyik legsúlyosabb következménye. Az egy évszázad alatt bekövetkező szaporulat nagy részét az állandó háborúskodás és káros hatásai csapolták le. E folyamaton belül azonban jelentős különbséget kell tennünk a várháborúk és a „háborús békeévek” valamivel nyugalmasabb időszakai, illetve a legnagyobb szultáni hadjáratok és a századvég másfél évtizednyi hadakozása között. Az általános vélekedéssel ellentétben ugyanis az oszmánok berendezkedése közel sem járt mindenütt olyan látványos és katasztrofális pusztulással, mint azt történetírásunk az utóbbi időkig vélte. A hódoltság centrumának számító budai szandzsák területén például az 1546 és 1559 közötti időszakban az elköltözők csupán a lakosság 8,2 százalékát tették ki. Ők azonban főként szegénylegények és nőtlen ifjak voltak, és csak kivételes esetben hagyták el a török országrészt; általában a 15-20 kilométeres körzetben fekvő falvakba távoztak. Ez azt mutatta, hogy a településhálózat a várháborúk idején – ezen a területen legalábbis – még nem szenvedett nagyobb károkat, így lakói sem ítéltettek megsemmisülésre vagy menekülésre.
Az 1568. évi drinápolyi béke után beköszöntő helyzet kissé még kedvezőbb volt. Az állandó török–magyar portyák idején a frontvonal széles sávjának lakossága csak időlegesen hagyta el otthonát, hogy a közeli védettebb (mocsaras, erdős) területeken vagy településeken vészelje át a kritikus napokat. Persze ez nem jelentette azt, hogy a hadiútvonalaktól és a betörések kedvelt területeitől távolabb ne lettek volna már elpusztult vagy pusztuló falvak, elszegényedett emberek vagy földönfutóvá vált menekültek. A feldúlt házakat általában mégis hamar újjáépítette, földjeit ismét művelni kezdte, a kínálkozó gazdasági lehetőségeket pedig kihasználta a lakosság. Mindez kiválóan megmutatkozott a fentiekben bemutatott gazdasági fejlődésben, illetve a törökök hódoltsági bevételeinek növekedésében is. A század végéig tehát a magyar társadalom hihetetlen ellenálló- és alkalmazkodó képességről, valamint újjáéledési erőről tett tanúbizonyságot.
Az 1590-es évek elejétől az ország tartós hadszíntérré vált. Az évről évre ismétlődő megrendítő csapásokat a legellenállóbb lakosság sem heverhette ki. Így volt ez mindenütt Európában, ahol évekre elhúzódott a hadakozás. A tizenöt éves háború ezért jelentett vízválasztót mind a településhálózat, mind a népesség pusztulása szempontjából. A széles sávban évente újra meg újra előrenyomuló több tízezer fős hadak 173pusztítása elől már nem volt menekvés. S ez már valójában független attól, hogy az oszmán sereg fosztogatásban élenjáró alakulatairól (az akindzsik és a tatárok), vagy a királyi hadak rabló zsoldosairól, esetleg a magyar lakossággal gyakran még a törököknél is elvetemültebben kegyetlenkedő szabad hajdúkról volt szó. Néhány esztendő alatt a hadszíntér szinte teljesen kimerült, s ezután már csak az volt a kérdés, hány újabb település és lakossága pusztul el vagy menekül északabbra a következő hadműveletek során.
A tizenöt éves háború alatt a katonaság fosztogatásai és gyilkosságai mellett az emberi életre az igazi csapást az éhínségek és a járványok mérték. A hadszíntér kimerülése miatt ugyanis az újabb és újabb expedíciók során már a külön élelemellátó alakulatokkal rendelkező oszmán sereg is komoly problémákkal küszködött. A keresztény hadaknál az ellátás még súlyosabb nehézségeket jelentett, hiszen a Rudolf császár tartományai által megszavazott szekerekre és igavonó állatokra épített utánpótlás többször teljes csődöt mondott. Az éhező katonákat hamar megtámadták a különféle járványok (a pestis, a vérhas, a tífusz, a malária vagy az utóbbiak keveréke, az úgynevezett morbus Hungaricus), melyek hihetetlen gyorsasággal szedték áldozatukat. (Ezek közül a pestis egyébként a békésebb évtizedekben is gyakran ütötte fel fejét.) Az 1597. évi hadjárat idején például a Szentszék által küldött mintegy 7000 főnyi segélyhad a kitört járvány következtében néhány hét alatt harmadára fogyatkozott, miközben Pápa várának visszavételében csupán néhány százan estek el. A németeknél tartózkodó „sok asszonyállatok”, valamint az olaszok mellett a „sok szép ifjú legények az ő módjuk szerint” szintén elősegítették a betegségek gyors terjedését. Ez hamar megtizedelte a környék lakosságát is. A hadszíntéren teleltetett hadak pedig még tovább szedték áldozataikat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi