VI. 3. A térképészeti munkák alapja, vetülete, szelvényezése

Full text search

VI. 3. A térképészeti munkák alapja, vetülete, szelvényezése
A többi utódállamhoz hasonlóan Magyarország is jogosult volt a III. katonai felmérés különböző méretarányú térképeire. A M. Kir. Állami Térképészet, mint a bécsi Militärgeographisches Institut jogutódja, megkapta a III. katonai felmérés 1:25 000 méretarányú kéziratos szelvényeit és egyéb munkarészeit (növényzeti, domborzati oleáták, stb.), a hetvenötezres részletes térképek alapanyagait, nyomólemezeit, kizárólagos kiadási jogát (a trianoni ország területére), valamint társkiadói jogot kapott az 1:200 000 és 1:750 000 méretarányú sorozatokhoz Közép-Európa területére. Megtartották a Monarchiától örökölt méretarány-sorozatot, szelvénybeosztást, valamint a hetvenötezres és ezen belül a huszonötezres méretarányú térképek 1917-ben módosított szelvényjelölését. Az 1:200.000 és 1:750.000 méretarányú térképek szelvényjelölése változatlan maradt a III. felméréshez képest.
Az örökölt térképek közül a felmérési szelvények a terep mintegy 40–50 éves állapotát tükrözték, mindenfajta változtatás nélkül. A hetvenötezres szelvények, a többi levezetett méretarányhoz hasonlóan, többször is kiadásra kerültek, tehát „frissebbek” voltak.
A III. katonai felmérés alap- és levezetett (1:75 000 és 1:200 000) méretarányú szelvényei poliéder vetületben készültek, aminek hátrányai az első világháború alatt élesen kiütköztek: a szelvények nem voltak egy síkba kiteríthetők, a tüzérség számára pedig a földrajzi koordináták nem voltak elég pontosak. Bár 1917-ben a Központi Hatalmak megállapodtak egy egységes, összefüggő háromszögelési hálózat létrehozásában Gauss–Krüger-vetületben, a vesztes háború megakadályozta a terv végrehajtását. 1923-ig a térképek továbbra is poliéder vetületben készültek, akkor viszont döntés született a sztereografikus vetület bevezetéséről, amiben döntő szerepet játszott, hogy az ország területének -áról a kataszteri térképek 1860-tól sztereografikus vetületi rendszerben készültek. A többi kataszteri térkép vagy vetület nélkül (1853–1860 között), vagy ferde tengelyű, szögtartó hengervetületben készült (1908 után), és elegendő állandósított háromszögelési pont állt rendelkezésre, amelyek értékeit közvetlenül, átszámítás nélkül átvehették. A sztereografikus vetület előnye továbbá a poliéder vetülettel szemben, hogy a csatlakozó térképszelvények egy síkba kiteríthetők, és valamennyi szelvényre kiterjedő, egységes kilométer-hálózat fektethető fel az ország teljes területére. Ez a derékszögű kilométer-hálózat párhuzamos a sztereografikus síkkoordináta-rendszer tengelyeivel. A terepen a pontok koordinátáit ebben a rendszerben adták meg. A sztereografikus koordinátarendszer hátránya viszont, hogy minél inkább távolodunk a vetületi kezdőponttól, annál inkább torzulnak a hosszak és a területek. Ennek csökkentése érdekében már a vetület kataszteri célra való alkalmazásakor, a XIX. század második felében, az akkori ország területére három vetületi rendszert vezettek be, különböző kezdőpontokkal:
– a Magyar Királyság területére a budai rendszert, a gellérthegyi felsőrendű háromszögelési kezdőponttal;
– Erdély területére a marosvásárhelyi rendszert, Kesztej-hegy felsőrendű háromszögelési kezdőponttal (Marosvásárhelytől nyugatra 13 km-re);
– Horvátország és Szlavónia területére az ivanicsi rendszert, az ottani kolostor tornyával, mint kezdőponttal (már a II. katonai felmérésnél, a Cassini-féle vetület egyik kezdőpontja is ez volt).
Az első világháborút követően létrejött magyar katonai térképészet a III. katonai felmérés alap- és levezetett méretarányú szelvényeinek felújítását tűzte ki célul, sztereografikus vetületi rendszerbe átültetve. Kezdetben a fent leírt sztereografikus koordináta-kezdőpontokat alkalmazták, tehát a trianoni ország területére a Gellérthegy-kezdőpontot, attól, mint 0 ponttól növekedett a négy világtáj felé a kilométer-hálózat számozása. Az e rendszerben kiadott huszonötezres szelvényeken a „sztereo. Bp. déllő” feliratot találjuk. 1935-től gyakorlati okokból, hogy negatív koordináták ne szerepeljenek a rendszerben, a kilométer-hálózat számozásának kezdőpontját a gellérthegyi központtól 500 km-rel nyugatra és 500 km-rel délre helyezték, ezeken a térképeken a „Budapesti rendszer” megírást találjuk. A koordinátakezdőpont-áthelyezést az ivanicsi és marosvásárhelyi rendszer esetében is alkalmazták. Az előbbinél 400 km-rel nyugatra és 400 km-rel délre történt az áthelyezés, az utóbbinál 600 km-rel nyugatra és 600 km-rel délre; így valamennyi koordináta pozitív előjelű lett. E rendszereknek főleg később, a visszacsatolt területek térképezésénél lett jelentősége. A vetületi rendszerek találkozási sávjában (a meridiánok mentén 38 km, a szélességi körök mentén 28 km, 2–2 szelvény területe) a háromszögelési pontok mindkét rendszerbeli koordinátáit kiszámították, és kétoldalú térképek születtek: egyik oldalon pl. a „Budapesti rendszer”, a másikon „Ivanicsi rendszer”, így a térképek mindkét rendszerhez csatlakoztak.
A III. katonai felmérés poliéder vetületi rendszerben készült szelvényeit földrajzi koordináták határolták, így, miután az első világháború után a szelvényezés nem változott, 1926-ig az 1:75 000 méretarányú szelvények sarokpontjait számították át folyamatosan sztereografikus rendszerbe, s azon belül határozták meg a huszonötezres szelvények sarokpontjait.
Ha a sztereografikus vetületi rendszerben készült 1:25 000 méretarányú szelvényeket összehasonlítjuk a régi poliéder vetületi rendszerben készültekkel, azt tapasztaljuk, hogy sarokpontjaik egymáshoz képest el vannak tolódva, annak ellenére, hogy a kétféle térképet ugyanazok a földrajzi koordináták határolják. Ennek az az oka, hogy a Budapest-Gellérthegy sztereografikus vetületi kezdőpontot két ízben határozták meg: 1858-ban a bécsi csillagászati főalappontból vezették le geodéziai úton (koordinátái: 47° 29’ 14,93” és 36° 42’ 51,69”), másodszor pedig a Széchenyi-hegyen a XIX. század végén végzett csillagászati észlelések eredményeiből (koordinátái: 47° 29’ 09,6380” és 36° 42’ 53,5733”). A két meghatározás közötti eltérés 5,2920” és 1,8863”, ez észak–déli irányban mintegy 164 m, kelet–nyugati irányban pedig mintegy 39,4 m. Ennek megfelelően a sztereografikus rendszerbe átültetett poliéder vetületi rendszerű szelvények sarokpontjait áthelyezték; az egyik szelvényről egy keskeny sávot a hozzá csatlakozó másik szelvényre rajzoltak át (így megváltoztak a sarokpontok közötti kelet–nyugati távolságok, azaz a szelvényméretek is). Ez eredményezi, hogy a térképszelvények egy síkban fekszenek (korábban, a poliéder vetületi rendszernél, csak a méretarányosan csökkentett földgömbdarabon csatlakoztak egymáshoz). A felújított huszonötezres szelvényeken fel van tüntetve a régi „bécsi sarokpont” helye.
Míg az első világháború utáni térképezés háromszögelési alapját a kataszteri térképek sztereografikus háromszögelési ponthálózata alkotta, a magassági hálózat az Osztrák–Magyar Monarchia 1873–1898 között végrehajtott „szabatos szintezéséből” származott, amelynek alapjául az 1888-ban állandósított nadapi főalappont szolgált (egyedül ez maradt a trianoni ország területén, az Adriai-tenger szintje feletti magassága 173,8385 méter). A Geodéziai Csoport az ugyancsak a Pénzügyminisztérium alárendeltségébe tartozó Háromszögelő Hivatal I. rendű magassági pontjaihoz csatlakozott, amelyeket tovább sűrítettek (másod-, harmad- és negyedrendű pontok). E pontokat öntött falicsapokkal állandósították.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi