A szent tűz és a szent víz

Full text search

A szent tűz és a szent víz
Magyar honalapítóink mennyire fölül voltak emelkedve hun és avar hódító őseik világnézetein, mutatják azon módszerek, mik által Magyarország lételét nemcsak kivívni, hanem megszilárdítani is törekedtek.
A hatalom, mely nemességgel párosult, nem félelmet, hanem tiszteletet idéz elő. E tiszteletre törekedtek elődeink.
Árpád kibékíté népével a honában lakó nemzetiségeket, István kibékíté vele Európát.
Árpád megszerzé honfitársai becsülését nemzetének, István az európai népekét.
Fegyverei tették hatalmassá, alkotmánya tette tartóssá e nemzetet, de a keresztyén hit tette szükségessé Európában.
 
A bakonyi erdők mélyén, a még akkor irtatlan rengetegben ma is találni itt-ott elszórva nagy négyszögű fehér köveket, miken világosan láthatók az emberi kéz faragványának nyomai.
Az ezredik évében a Megváltónak, e fehér kövek egy nagy oltár emelvényéhez voltak összehordva a Tapolca forrásánál, melyen hajnalonként kigyulladt a szent tűz, s a néma vidéken végighangzott a táltosok reszkető éneke, kísérve a zuhogó forrás orgonahangjaitól, míg a körüle gyűlt bajnokok népe égő szövetnéket tartva kezeiben, hallgató áhítattal várta a rózsás égen megjelenő napot. Csak a beszédes kard csörrent néha közbe-közbe egyet.
S ha az első sugár kilövellt a hegyek mögül, az általános üdvkiáltás mellett egy kard villant ki egyszerre a megjelenő ős isten tiszteletére, a táltosok darabokra vágott állatok tagjait hányták fel a levegőbe, s amint azok az oltár tüzébe estek vissza, jósoltak a napisten jó kedvéről.
Ha vérvörösben jött fel a nap, harcot; ha felhőktől eltakarva, gyászt; ha tisztán: örömet, diadalt jósoltak belőle.
Az áldozati állat rútabb részeit, a vért, epét, a beleket egy mély gödörbe ásták; ott a föld alatt lakott a rossz isten, Ármány, annak szállt le az áldozat, a verem száját egy fekete kő fedte be, az volt az ő oltára.
Egy hajnalon sötét fellegek takarták el a feljövő napot az áldozók elől; a távolban hallatszott a torlódó fekete felhők haragos morgása.
A hajnali vihar, az égzengés a napisten ébredésének órájában soha sem volt jó jelenség. Mi vész közelít? – kérdék az áldozók táltosaiktól.
A táltosok vénje az oltárhoz lépett, mit a harcosok félkörben álltak körül.
A vén táltos lekeríté nyakából párduckacagányát, s a földre terítve reáállt, földig érő öltözetét elöl egy sor fényes köves gomb kapcsolta össze, hosszú hófehér szakálla bogláros övéig ért le, s szabadon lengő fürtjeit magas hermelinsüveg fedezte, a táltos vak volt, szemei előtt régen zárva volt a látott világ; annál inkább hitték: hogy nyitva előtte a láthatatlan.
Az oltáron égett a tűz, a táltos kezébe vette dárdáját s háromszor kört vágva a levegőbe vele, hallgatózva figyelt a baljóslatú hangra, mit a süvöltő dárdahegy hallatott.
Ekkor egy hófehér paripát vezettek elé, melynek hátán még ember nem ült; a táltos megfogta egy kezével a szép állat sörényét s más kezével szügyébe döfte dárdáját. A nemes paripa magasra szökött, s azután egy szomorúat nyerítve összeroskadt; a táltosok nemesebb részeit összevagdalva az oltár tüzére hányták.
A táltosok vénje azalatt dárdája nyelére támaszkodva, látni nem tudó kőmerev szemeivel a távolba bámult, s az áldozati ének végeztével, látnoki sejtelme képeit el kezdé mondani.
„Túl e hegyeken, hol a tölgyek erdeje végződik, ősz emberek közelítnek, kemény szőrruhában, alázatos fővel – az idegen ének, mi ajkaikról hangzik, megreszketteti a szíveket –; a legvénebb ki elő jő, egy keresztet hoz kezében, az idegen Isten győzelmi jelképét.”
– Meghaljanak! – ordíta fel az áldozók tömege.
A táltos csendet inte.
„Ti nem bánthatjátok őket. Köztük három fejedelmi fő van, egyik a császár Ottó, másik Henrik herceg, harmadik Árpád unokája, Győző, a fejedelem, kire eskü szerint magyar fegyvert nem emelhet.”
A nép közt egy elfojtott sóhaj volt hallható.
„A Fehér Várban, folytatá a táltos, a magyar nemesek vannak összegyűlve, a fejedelem fia, Bajnok (Vajk) menyegzőjét tartja, az énekesek lantja csatákról zeng és szerelemről.”
„Most lehangzik hozzájuk az idegen ének a dombtetőről, az érkező zarándokok fölmutatják a vigadóknak a keresztet, azok felkelnek e jelre, elhajítják poharaikat…”
– És kardhoz nyúlnak, nemde? – kérdé Kupa, az áldozók vezére.
„És térdre hullanak” – felelé a táltos.
A fájdalom ordítása tört ki minden ajkról.
„Egy nagy ház nyílik meg előttük, mit a kereszt Istenének építének. Nem az ég az ő temploma, mint Hadurnak… A ház belsejében egy márványmedence áll, a szent vízzel színig töltve. E szent vízhez egy ifjú közelít, mezítlábbal, fehér ruhában, kezét összetéve s szemeit az ég felé emelve… Ez ifjú neve Bajnok…
Bajnok! – kiáltának fel rémülten az áldozók. A vihar dörgött, a villám cikázott fölöttük.
A táltos folytatá látásait, hangját néha túldörgé az irtózatos vihar.
„A medence előtt egy ősz ember áll, hosszú aranyos öltözetben, egy kezében gyémántokkal kirakott pásztorbot, másikban vert aranykehely… A fejedelem letérdel a medence szélire. Az ősz ember megmeríté kelyhét a szentvízben. Csodálatos éneklés hallik. A házat csillagfény árasztja el. A fejedelem meghajtja fejé t. A szent víz fejére csordul…”
E pillanatban a villámropogás közt leszakadó felhő irtózatos rohammal ömlött alá, egy perc alatt kioltva az oltár tüzét.
Az áldozók megrettenve hajtják le fejüket; a szent tüzet kioltó vízrohamban a szent vizet vélték látni, melynek leomló cseppjei e pillanatban Bajnokot, a fejedelemfiút az egybegyűlt nemesség láttára Istvánnak keresztelék.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi