Nándorfehérvár elfoglalása

Full text search

Nándorfehérvár elfoglalása
A janicsár és spahi urak sehogy sem voltak az ilyen fogadtatáshoz szokva. Hogy egy hadjárat így végződjék: minden zsákmány nélkül, zsoldfizetés nélkül! Ha tehát nem üthették az ellenséget, ütötték a saját vezéreiket. Szolimán basát elkergették, az hazafutott Sztambulba. – Ott pedig az a jó szokás uralkodott, hogy a vesztes nagyvezérnek a fejét levágták. – Ahogy más országokban szokás a nagy emberek festett arcképeit aranyos rámában felakasztani: Sztambulban az igazi fejeket rakták egymás mellé sorba.
De már a janicsár uraknak ez nem volt elég. Ők maguk a szultán ellen is fellázadtak. Azt mondták, hogy az nem igazság, hogy a szultán kincseket pazarol el a háremére, a hadsereg meg évszámra nem kap zsoldot. – Ekkor a szultán megijedt, s azonnal szélnek bocsátott a háremből ezer rab szolgálót, s levágatta kincstárnokának a fejét is, ami pénzt annál talált, azt mind a janicsároknak küldé. – Még azzal sem érték be. Akkor a szultán még ötszáz háremhölgyön adott túl, s akinek csak pénze volt a basák között, azt mind levágatta. – Most már ezzel sem laktak jól a lázadók: azt kiáltották, hogy maga Mahomed szultán is lépjen le a trónról, s adja át az öccsének, Szolimánnak! Ezen Mahomed igen könnyűszerrel akart segíteni. Hívatta a bosztandzsi basát, s kiadta neki a rendeletet, hogy a szeráj börtönében bezárt öccsét nyakazza le. Ehelyett a bosztandzsi basa Mahomed szultánt magát fogatta meg a saját testőreivel, s őt csukatta be a börtönbe holtáig.
Amíg ez a kedélyes tragikomédia folyt a nagy török birodalomban, a birodalmi hadvezetőknek az a világosságuk támadt, hogy jó volna már egyszer a török háborút magának Törökországnak a területére átplántálni.
Ezen haditerv szerint az lett megállapítva, hogy a még török kézben levő magyarországi várakat nem fogják ostromolni, hanem csak körülzárják s kiéheztetik: a deréksereggel pedig átmennek a Dunán, az ozman hatalmát saját országában megtörni.
Kezdték Nándorfehérváron.
Ott volt a tavalyi nagy török armadiának a maradványa, a janicsárok által nagyvezérré kikiáltott, Jengien basa alatt. Itt volt Tököli is, a maga híveivel.
Szokatlanul merész volt a császáriaknak a Száván átkelése is. Nem vertek hidat, hanem nehéz szekereken utánuk hozott dereglyékre ültették a gyalogságukat, úgy kelt át az ellenség gyilkos tüzelése mellett a Cigányszigetnél.
Serényi tábornok dandára volt az első, mely a túlparton tért foglalt.
Egy sajátszerű hadi találmányt próbáltak itt ki nagy sikerrel, spanyollovasokat: ezek olyan háromszögre alakított vasállványok, amiket akárhogyan fordítsanak, az egyik szegletük mindig szuronyszegezve áll előre. Ha a gyalogság egy sor ilyen spanyollovast felállít maga előtt sodronnyal összekapcsolva, azon semmi lovasroham keresztül nem bír törni, míg a mögötte álló gyalogság oly kényelemmel puskázhat a rárohanó tömegre, mintha sánc védelmezné.
Mikor aztán, Jengien basa látta, hogy ezt a vasdandárt nem tudja a Dunába beledobni, s a sereg többi része is jön utána, dereglyén a gyalogság, úsztatva a könnyűlovasság, felszedte a sátorait, s Tökölivel együtt elvonult Szendrőig. Előbb azonban saját kezével lenyakazta a volt egri basát meg a nándorfehérvári parancsnok basát méltó haragjában, hogy őt a futásban megelőzték.
A bajor választófejedelem azonnal hozzáfogott Nándorfehérvár ostromához szabályszerű várvívással, melyet a törökök egyenrangú hősiességgel viszonoztak.
A császári fővezér ugyanabban a nyári palotában ütötte föl főhadiszállását, melyet Mahomed szultán számára építettek, mikor a nagy hadjáratot megkezdte.
A törökök közt pedig régóta el volt terjedve egy jóslat, mely szerint ebben a hónapban egy keresztyén királyfi fog ugyane kastélyban tanyázni.
A várba zárt török urak el voltak szánva a halálra; a feleségeiket, számra háromszázat, dereglyékre rakták, s a Dunán aláeresztették. A magyar hajdúk azonban mind a tíz hajót elfogták Bánkvár alatt, s mint a tábori tudósító bizonyítja, valamennyit megkereszteltették, s aztán feleségül vették.
Amint Budavárból az öreg ágyúkat, 30 faltörőt és 50 bombamozsarat leúsztatták a Dunán, megkezdődött a faltörés: volt az ágyúk között egy bombavető üst, mely ötmázsás bombákat hajigált be a várba. – Ezzel szemben a belgrádiaknak nem volt több bombavető üstjük kettőnél: hanem azokat egy renegát német kezelte (így mondja a német tábori tudósító), aki olyan jól célzott azokkal, hogy három ízben felrobbantá bombáival az ostromlók lőszertárát, egy alkalommal egy lőportárul használt török mecsetnek a fölrepült romjai magát Starhemberg Guidó tábornokot is eltemették, összevissza zúzva húzták ki alóluk.
Huszonhatodnapra lettek olyan rések lőve a bástyafalakon, hogy az ezredeket rohamra lehetett vezetni. A vezérek maguk mentek elöl a gyilkoló tűz közé. Az első rohamnál elesett maga a vitéz seregparancsnok, Scherffenberg. Elestére a rohamoszlop ingadozásba jött, akkor a választófejedelem maga állt az élükre, s Serényivel egyidejűleg elfoglalták mind a két oldalon a rést.
De mikor már a bástyákat elfoglalták, csak akkor vették észre, hogy a törökök még azokon belül egy mély kifalazott árkot húztak, s most annak a mellvédje mögé húzódva irtják puskatűzzel a bástyára feltódulókat.
De már ez sem tartotta fel a rohamot, az ostromlók minden lajtorja nélkül beleugráltak az árokba, s aztán egymás vállára hágva mászták meg a falat, amíg meg lett törve az ellenállás.
Erre a janicsárok, minden oldalról szorítva, bemenekültek a várkastélyba, s kitűzték a fehér zászlót.
De már a dühbe jött ostromlók nem akartak hallani a kegyelemről, s betörték a várkapukat.
Ekkor aztán a janicsárok azt a furfangot találták ki, hogy előhozták a börtönökből a keresztyén foglyokat, s azoknak tömegét tolták maguk és betörő ellenségeik közé. Azok természetesen nem késtek tele torokkal ordítani a világ minden keresztyén nyelvén, hogy őket ne bántsák, mert ők nem vétettek senkinek. Így aztán a tisztek közbejöttével kegyelmet kaptak a janicsárok. Ekkor azonban a keresztyén foglyok fordultak nekik, s ki-ki meglelve a maga gazdáját közöttük, amennyi ütleget attól esztendőszámra kapott, azt ugyan igyekezett neki egyszerre visszafizetni.
S ezt az egész ostromot onnan nézte a közelből az éppen akkor Sztambulból érkezett török császári követség.
A bevonulás után audienciát kértek a választófejedelemtől. Az szívesen látta őket a kastély termében, ami körül volt díszítve az elfogott török zászlókkal.
Csak azt jöttek tisztelettel jelenteni, hogy Sztambulban új császár lépett a trónra, Szolimán szultán, a III-ik.
A fejedelem gratulált nekik hozzá, s aztán megvendégelte őket fényesen, s ha a tudósítónak hinni lehet, a török követ urak olyan jó kedvet ittak maguknak, mintha ők vették volna be Nándorfehérvárt – talán együtt is danolták a vidám huszárokkal azt a híres hótát:
„Már Belgrád a mi várunk,
Víg táncot benne járunk!
Oda a török ereje:
Nem úgy, mint most esztendeje:
– Szegény feje!”

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi