10. ADJAD URAM ISTEN, DE MINDJÁRT!

Full text search

10. ADJAD URAM ISTEN, DE MINDJÁRT!
– No, a kullancsot szépen ki tudta húzni tekintetes asszony bőréből ez a Negrotin – mondá Hruszkay úr az operációról referáló Tihamérnak –, de hogy húzunk ki ezt a Negrotint mienk bőrünkből, ha oda bekullancsolta magát?
– Mit beszél, tiszttartó úr?
– Azt, hogy ez a polyák valóságos svihák prima qualität. Vegye csak elő, amice Rubiánka, registrumot; miket akarja bonorum director domíniumban kifundálni – mindent.
Rubiánka elővette a skartétát, s előszámlálta a terveket: „Spirituszfőzés saját szeszfőzőnkben – makadámozott utca – sorvetőgép – ausztráliai búza – göbölyhizlaló – drótkerítés vadaskert körül – fűrészmalom – tanningyár – cukorgyár s a többi”.
– De hisz ez az ember meg van bolondulva!
– Magam is azt mondok. Fenekestül felforgat régi gazdálkodási szisztémát. Micsoda költségek! Hisz ez egy Rotschildot bankrottá tenne!
– Én ezt az embert elcsapom! Rögtön, amint a szemem elejbe kerül.
Csak ennyit hallott meg a Jutka szolgáló az ajtón keresztül. (Itt minden ember ki volt tanítva a hallgatásra. Rögtön sietett ezt az asszonyával közölni.)
– Mit? A mi lengyelünket el akarják csapni? – kiálta fel elszörnyedve Lyubissza asszony. – De majd abba még mink is beleszólunk! Natália, csinálj toalettet. Drága uraim! Ti gazda nélkül csináltátok a számadást. Natália, szedd össze magadat. Így nem szabad nyakadra hagyni nőni a tirannusodat! Az kéne csak!
Negrotinnak ezalatt sürgős dolga volt. A kastély előtt a diligence állt meg. A bakon ülő postakocsis puskával volt ellátva, a stafétának pedig revolver volt az oldalán. (Régi amerikai Colt-féle, elöltöltő.) A postás paksamétát hozott Negrotin címére; de azt csak a rendőrbiztos irodájában volt hajlandó a címzettnek átadni, értékes küldemény volt.
Az átvevő aláírásán kívül még a rendőrbiztos elismerése is múlhatatlan volt, hogy az valóban azonos a címzettel.
Negrotin felvágta a pecséteket, s a hivatalnok jelenlétében győződött meg róla, hogy a küldemény valósággal bennfoglaltatik. Azzal azt zsebre tette, s visszament a tiszttartói lakba.
Nem volt szükséges az ajtón hallgatózni, a kancellária nyitott ablakán kihallatszott, amit odabenn kiabálnak. Tihamér rikoltozott éles hangon: „Van teneked pénzed a pozsonyi takarékpénztárban?” Natália válaszát is lehetett hallani: „Tudtomra nincs.” – Az asszonyok ott vannak már az irodában.
Negrotin egykedvűen lépett be a szobába. Natáliát választékos öltözetben, Lyubisszát gyönyörűen kipingálva találta ott a három férfival szemben.
Tihamér hidegvért erőltetve jött eléje, s reszkető kézzel tartá szeme elé a veszedelmes tervlajstromot.
– A te terveid ezek?
– Igen. Az enyéim.
– Csináltál számítást, hogy ez mibe kerül?
– Csináltam.
– Tudsz rá pénzt előteremteni?
– Tudok. Itt van.
Azzal elővette a postán kapott csomagot, s átadta Natáliának.
Mindenki odadugta a fejét. Elhűltek a bámulattól.
Takarékpénztári könyv volt, Pozsonyból. Lippay Tihamérné nevére betett százezer forintról.
Tihamér egyszerre megjuhászodott.
– De hát micsoda pénz ez?
– Ez a komáromi barakkokért lett kifizetve az osztrákok által, s ez belőle a nődet megillető részlet.
– De hogy került ez a pénz Pozsonyba, s onnan a könyv róla ide mihozzánk?
– Gyorsparaszttal vitte el Tózsó, s gyorspostával küldte ide.
Hja, persze, a Tózsó!
– Nohát, a pénz a tervezett beruházásokra itt van – mondá Negrotin. – Ezt a vasládába zárjuk, s valahányszor kiadásra kerül a sor, a tekintetes asszony fogja a részletet utalványozni, azt pedig be fogjuk tábláztatni az uradalomra, mint az asszonyság hozományát: ha Tihamér beleegyezik.
Hogyne egyezett volna.
Hruszkay úr nagy lélegzetet véve dörmögte:
– Sohase nem hittem volna, hogy bolond ember ennyi okosat mondjon.
Meghallotta ezt a szót Lyubissza asszony, s a mutatóujjával rákoppintva férje homlokára, mindenkitől hallható szóval mondá:
– Látod, te vén mamlasz, hogy a jószágigazgató úr tudja, mit kezd. Te csak fogadd meg, amit elrendel, ezzel a másik fülessel együtt.
Negrotin nem időzött ennél a tárgynál tovább. Voltaképpen ugyan összefüggött az is, amire áttért, az eddigiekkel. Kutyákról beszélt Tihamérnak.
– Teneked rendeltem Bécsből egy pár angol vizslát, kitanított szettereket. Most kezdődik javában a fogolyvadászat, oda kellenek.
A lelkéből beszélt Tihamérnak. Megölelte érte. Ez volt az ő vágyainak állandó tárgya: az angol vizsla, aki nem ugat, nem szaladgál, nem szeleskedik, hanem vigyázva üget nesztelenül, húszlépésnyire a vadász előtt, fürkészve, finom szaglású orrával nyomon kíséri a bujkáló vadat, s ha ráakad a fektére, nem veri fel, állja csendesen, csak a lobogós farka csóválásával adja tudtul, hogy van valami, míg a vadász lövésre fogja vállához a puskát, aztán egy „brr” hangra felveri a vadat, foglyot vagy nyulat, még a lövés után sem csahol, felkeresi a sűrűben az elejtett zsákmányt, s odaapportírozza a gazdájához, jól vigyázva, hogy kárt ne tegyen benne.
Ilyen kutyára volt vágya Tihamérnak régtől; az öreg úr azonban sokallta az árát, drága dögök, nem is szeretett az öreg csak lesből vadászni, vagy hajtásban, s erre jó a kopó is; csakis az jó.
Jaj, de megörült neki! Mikorra érkezhetnek meg? Kocsit fog küldeni Érsekújvárig, a vasútállomáshoz. Mi legyen a nevük? Natáliára bízza a név választását.
Natália az egyiket „Mylord”-nak, a másikat „Dianá”-nak kívánta neveztetni. Tihamér beleegyezett. Kezet is csókolt érte.
Most aztán teljhatalmat kapott Negrotin valamennyi tanningyárra, cukorgyárra, fűrészmalomra, amit tervbe hozott. Hruszkay úr dörmögött:
– Ha én tiszttartó nem vónám, vizslakutya lenni szeretném.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi