II. TÖRÖK JÁNOS (Dráma)

Full text search

II. TÖRÖK JÁNOS
(Dráma)
Szerkesztő úr? Én, és mellettem még egypár becsületes ember azzal a hiszemmel mentünk a színházba, hogy mi ott a derék Török János hazánkfiáról, a „Magyar Sajtó” nagyérdemű szerkesztőjéről fogva valamit hallani, aki bizonyára nagyon megérdemlené, hogy valaki egy szép drámát írjon róla; s képzelje, mit láttunk? Előjön egy dühös vadember, aki a feleségét azért, mert egy parasztlegénnyel együtt találta a kertben, minden processzus nélkül, rögtönítéletileg lenyakaztatja. Pedig ő sem jobb a deákné vásznánál, mert őkigyelme meg a szomszédasszonyba szerelmes, amiért a testvéröccse is, aki igen jeles ember, eléggé elpirongatja, de ami nem használ semmit. De még az az asszony is gyámoltalan egy teremtés; amint rajtakapják, csak engedi magát szidatni, noha nem is őérte volt a parasztlegény, hanem a leányáért; nem menti az magát sehogy. Úgy rágtam volna már a szót a szájába, hogy mit mondjon? Csakhogy rá nem kiáltottam: „Ne hagyja magát, húgomasszony! Mondja annak a mérges embernek, hogy ez a legény a kertész; azt kérdezte tőle, hogy kel-e már a petrezselyem? Azért térdelt le a földre!” Ezzel kivághatta volna magát. De persze nem jutott neki eszébe, s lenyakazták, mint a ludat. Török János uram csak azután tudja meg hát, hogy nem a feleségébe szerelmes a parasztlegény, hanem a leányába. Nosza, futtat hevenyében a felesége után, hogy ne bántsák, de biz az már akkor régen hazament vacsorálni, s Török János ebbeli kétségbeesésében nem tudja, hogy hova legyen? Hogyan ölje el magát? Az ablakon ugranék ki; de nem szabad, mert az csak festve van, karddal vágná el a torkát, de az nincs kiköszörülve; a súgólyukba ölné magát, de ott ül a súgó, az elkapja; már kezemben volt egy hatos, hogy felhajítom neki: ihol hat krajcár, vegyen rajta spárgát, s kösse magát oda a karos gyertyatartóra; amint szerencsére meghallja a szükséget egy török rab a börtön fenekén, az keresztülássa magát a falon, fegyverengedélyt kerít valahol, puskaport, srétet vesz, bejön, és ledurrantja Török Jánost, mint a harkályt. Hogy mi történt azután? Azt nem tudom, mert a függönyt leresztették, s a színészek hazamenték.
Nem így kellett volna ezt az egész darabot csinálni. János urat mindjárt az elején főbe kellett volna lövetni azzal a tatárral, a feleségét azután hozzáadni ahhoz a másik becsületes Törökhöz, a parasztlegényt pedig ahelyett, hogy annyi veszedelmet kiáll, hogy egy nemes kisasszonyt elvehessen, ha már csakugyan szerették egymást, fel kellett volna küldeni a Nyírbe, hogy keressen magának nemes atyafiakat: talált volna amennyi csak kell, s senki sem háborgatta volna többet.
Így azonban tanúság az egészből az: hogy kedves felebarátaim! Senki le ne vágja közületek a felesége nyakát minden színre-szóra, mert azt azután többé odaragasztani nem lehet, s nem minden ember lehet olyan szerencsés, mint Török János, akit az ilyen gyilkosságért nemcsak hogy el nem fognak, de sőt a közönség a darab végén elő is híja, mintegy bizonyságául annak, hogy lám, kutyába sem vette az egész főbelövést.
A „Hölgyfutárban” olvastam éppen most egy derék és okos ember többrendbeli indítványát, minő például az, hogy gyümölcsözésre sokkal alkalmatosabbak a fiatal színészek és színésznők, mint az öregek, hadd álljon ez az indítványom is a sok között: ha valaki egyszer meghalt a színpadon, azt a közönségnek ne legyen szabad előtapsolni, mert ez nagyon rontja a csalódást, sőt ha valaki sokáig színpadon játszván, bizonyos számú halálozásokat betöltött, az többé olyan szerepre ne alkalmaztassék, amelyben meg kell halni; mert már nem hiszi el neki az ember.
No, ugye, hogy nem vagyok én olyan együgyű ember, mint amilyennek gondolt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi