A megmentett költő

Full text search

A megmentett költő
A lázadás teljesen leveretett. A felkelők utolsó csapatja Jakuskin vezetése mellett egy palotába vette be magát, s azt eltorlaszolva, védte a kétségbeesés heroizmusával; míg minden oldalról rá nem törtek, s ezzel a szentpétervári kísérletnek vége volt.
Hasonló balsiker fogadta a déliek fölkelését.
A két Muravjeff Apostol* testvért, mikor már le voltak fogva, az „Egyesült Szlávok” republikánus szövetségéhez tartozó tisztek kiszabadíták, s arra azok a katonaság élére állva, kikiálták a köztársaságot Vassilkóffban. Az ottani pópa megáldotta zászlóikat. De az áldásnak nem volt foganatja. A katonák nem bánták, ha köztársaság lesz, de hát ki lesz benne a cár? Mert cár csak kell a köztársaságnak is.
Az Apostol családi vezetéknevük volt.
Az ustinofkai halmokon vannak eltemetve. Ott lőtték őket rakásra kartácsokkal, s gázolták a paripák alá; a sírhalom fölé, mely tetemeiket rejti, van emelve egy bitófa. Az az ő síremlékük.
Az Északi Szövetség halottainak ilyen emlék sem jutott. Őket még a harc éjjelén beeregették a Néva jegén vágott lékekbe; s a folyam öt hónapig befagyva marad.
Jakuskin foglyul esett, hanem a börtönben összezúzta a fejét, a kőfalhoz vágva.
Puskin csoda módra menekült meg.
Ezt a csodát két asszonyszív vitte véghez, mely úgy tudott megosztozni az őiránta való szerelemben, hogy mind a kettő megtartsa őt az életnek.
A Galban lovag birtokára tett kitérés után elkésett a végzetes napra való megjelenésről. Carszkoje Zelón innen kidőltek a lovai az erőltetett sietségtől, s ott az útfélen találkozott össze a szemköztjövő Battenkoffal, aki már a szentpétervári mészárlásból menekült: attól megtudta, hogy minden el van veszve már, Ghedimin herceg Szibériába száműzve, ahova Zeneida önként követi.
Puskin visszafordulhatott a feleségéhez. Nincs már Eleutheria többé. – Eltemették.
Senki se foghatta rá, hogy részese volt a szabadságkivívó szövetségnek. Az ő neve is ott volt a tízezer között, akiket egy komédiásné „pokolbeli” ötletével a vérpadtól és Szibériától elrabolt.
Volt azután elég zord idő, amit Puskin múzsája úgy szeretett. S hogy egészen az övé lehessen, a múzsájáé, Bethsába is itt hagyta őt.
Elment találkozni Zsófiával.
Nem állhatta ki ezt a hideg börtönvilágot.
Puskin aztán egyedül maradt puszta kastélyában, nem volt senkije, csak a vén Helenka, annak olvasta fel a verseit.
A másik év tavaszán parancsot kapott Miklós cártól, hogy jelenjen meg előtte Szentpétervárott.
Elfogott barátait akkor végezték ki.
Az is nagy jelenet volt! Hugo Victor tolla kellene hozzá azt leírni, mikor a kivégzés pillanatában az egész nagy vérpadalkotvány összeomlott, s elítélteket, hóhérokat, bírákat, mind maga alá temetett.
Ekkor hívatta a cár Puskint színe elé.
Puskin gyászt viselt.
– Kit gyászolsz? – kérdé tőle a cár.
– A feleségemet.
– Tehát nem a barátaidat, akik meghaltak? Valld meg! Ha itt Lettél volna Szentpétervárott, melyik részre álltál volna?
Puskin a nyakán érzé a pallos hideg élét.
Szabad-e az ilyen kérdésre hazudni?
Az egész világ etikája szerint szabad is, szokás is. Az összeesküvő nem tartozik saját maga ellen vallani: nem tartozik elismerni azt, amit be nem bizonyíthatnak rá, nem tartozik előadni azt, ami a szívében van.
És mégis, Puskinnak nem tudott kijönni ez a hazug szó az ajkán. Az ész diktálta, de a büszke szív útját állta annak.
– Ha itt lettem volna – felelt a cárnak –, én is ott lettem volna a barátaim oldalánál.
– Szeretem, hogy így válaszoltál – mondá erre a cár. – Én most Nagy Péter cár korát akarom megíratni, s keresek egy embert hozzá, aki tud költeni, de nem tud hazudni. Rátaláltam. Terád bízom e kornak megírását. Eredj haza és fogj hozzá. S amit ezentúl írni fogsz, annak mindig én magam leszek a cenzora.
Így szabadult meg a végzetes katasztrófából a költői alakok egyik legfényesebbike.
A „Medvesonkában” az igaz, hogy ezért proscribálták, mint árulót. (Mert ha a titkos társulatok mind elvérzettek is, a medvesonkai megmaradt, és az nem szűnt meg a szabadságért tovább is – inni.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi