XXVI. DOMINE QUO VADIS?

Full text search

XXVI. DOMINE QUO VADIS?
Előttem állt kitárva a föld legérdekesebb tanulmánya. História, költészet, hitrege a maga legtisztább eredeti forrásaiban. S mily kimeríthetetlen források! A kövek beszélnek, s én hallom és értem szavaikat. Valaha festő is voltam, egy kicsinyt szobrász is vagyok. Zavarba hoz a kimeríthetetlen kincs, nem tudom, hol kezdjek hozzá? Úgy vagyok vele, mint a szegény ember, ki roppant örökséghez jutott, s nem tudja, hogyan költse el? Mentől többet foglalok belőle, annál nagyobb lesz a tér előttem, mely még bejáratlan. Janust kell irigylenem, hogy előre is, hátra is látott, s aztán a tengeri hydrát, melynek két szíve van, kétfelé érezni vele.
Egészen elfelejtem itt, a minden népek közös hazájában, hogy még egy külön kicsiny hazám is van, s annak apró bajai, amik neki mégis oly nehezek. Hogy nekünk is vannak szobraink, Kisfaludy, Széchenyi; épülőfélben levő basilikánk; aquincumi ősromjaink; magasra tűzött állameszménk az önálló vámterületben s lelkesítő dogmánk a nemzeti független bankban, s ezek felett folytatott harcaink, amik mind olyan apróságnak tűnnek fel innen a távolból és a magasból, hogy még Brutusainkat és Commodusainkat is csak kis kezdőbetűvel látjuk.
Dicsértem is magamat, amért olyan eszem volt, hogy odahaza azt mondtam: Florencbe megyek. Senki sem tudja, hogy Rómába jöttem. Most nem talál utánam se levél, se hírlap, se távirat. Miattam olajba főzhetik a magyar minisztériumot; de jó, hogy nem tudok róla semmit.
Még van egy pár hetem az országgyűlés új ülésszakának megkezdéséig. Addig kibányászom ezt a kincstárt!
Ma délután teszünk egy kirándulást a Via Appián.
Hűs idő volt ugyan; de Rómában még a hidegnek sincs éle; akkor sem csípős a levegő. Megtekintők Caracalla nagyszerű thermaeil, Maxen tius cirkuszát, Romulus templomát, s míg az idő esősre nem vált, Caecilia Metella óriási sírboltját, melynek gömbölyű tömege olyan, mint egy vár egy dombtetőn. Később annak is használták: ostromolva is volt.
Az eső visszatérésre kényszerített, pedig a Via Appia érdekesebb része még hátra volt: ahol még megvan a régi lávakövezet. Az út két oldalán hírhedett nagy emberek síremlékei hosszú sorban.
Ez holnapra marad.
Visszatérőben leszálltunk egy templom előtt az útfélen, aminek ez a különös címe van: „Domine, quo vadis?” (Uram, hová mégy?)
Köztudomású a monda, én is hallottam vagy olvastam azt valaha; de azért mégis új volt előttem, mikor a sekrestyés elmondá, hogy ez a hely az, amelyen egy éjjel Péter apostol összetalálkozott Krisztussal. Péter menekült Rómából, megtudta, hogy a császár halálra keresteti, s irtózott a vértanúság kínjaitól. Szemközt találkozott menekültében a mesterrel. „Domine, quo vadis? kérdé megdöbbenve. „Venio iterum crucifigi.” Felelé a világ megváltója. (Jövök újra keresztrefeszíttetni.) Erre az apostol megszégyenült, megfordult, s visszatért Rómába. Ott elfogták, s Nero cirkuszában halálra kínozták. De hát mi volt az akkori mártíromság? Hisz akkor még nem voltak újságírók; csak olyan közönséges hóhérlegények voltak.
A zord idő beszorított a kávéházba. Unalmamban belepillanték egy hírlapba. A legelső távirat, mely szemembe ötlött, Bécsből kelt, s azt adá tudtul, hogy a magyar kormány, sikertelen egyezkedés miatt, leköszönt.
„Kedveseim, szedjük össze poggyászunkat; holnap utazunk haza!”
Negyvenhárom óra múlva már itthon voltunk a magunk szegénységében. S itthon kérdezhetem az újra Bécsbe készülő mestertől: Domine, quo vadis?
Nem lehet azt nékünk elfelejteni! – Még Rómában sem.
Talán még egyszer, boldogabb időkben folytatása következik!?

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi