JÚDA ÉS TÁMÁR

Full text search

JÚDA ÉS TÁMÁR
A Bibliában a Józsefről szóló elbeszélésbe ékelődik ez a történet. A mózesi törvényben előírt, tehát jóval későbbi levirátus (sógorházasság) intézményét vetíti vissza a korai időkbe, és bemutatja, hogyan bűnhődnek, akik nem tesznek eleget ennek a törvénynek. Onán például meghal, mert nem akarja megtermékenyíteni sógornőjét: azt teszi, ami mindmáig legelterjedtebb módja a fogamzás megelőzésének: megszakított közösülést végez. (Ő lett „névadója” az onániának, jóllehet ezt a férfi önkielégítésére értik, s csak annyiban okkal, hogy az önkielégítő is „földre vesztegeti a magot”.) Júda szintén megbűnhődik, amiért harmadik fiát lényegében megtagadja Támártól: súlyos vérfertőzés bűnébe esik. Ezen kevéssé enyhít, hogy nem tudja, kivel ölelkezik; a mózesi törvények legtöbbnyire a bűn tényét sújtják büntetéssel, s nem a szándékot.
Támár ikreinek születésénél megint a régi képlet: az előbb érkező, a vörös fonállal megjelölt magzat végül a második helyre szorul. Mert itt sem kicsiny a tét: a végül elsőszülöttnek minősülő Pérec lesz Dávid őse, és az ő utódai közül kellett a Messiásnak is támadnia.
 
Támár „felavatott paráznának” öltözött. Ez szakrális prostituáltat jelent, olyan nőt, aki a helyi szentély szolgálatában áll, és az istenség tisztelőinek odaadja magát, a kapott adományokat pedig a szentélynek juttatja. Ilyen nővel közösülni nem volt szégyenletes dolog, inkább rituális cselekmény, Júda sem ezáltal vétkezik, hanem azáltal, amit öntudatlanul követ el. Ez az intézmény általános volt a korai görög kultúrában éppúgy, mint a legtöbb kánaáni és mezopotámiai népnél, s az elbeszélésből nyilvánvaló, hogy a zsidók körében sem számított szokatlannak.
 
Júda és Támár történetének alighanem politikai mondandója is van. A névadó ősben, aki testvéreitől külön költözik, és idegen nőt vesz feleségül, célzás rejlik arra, hogy Júda a törzsszövetség létrejötte előtt s bizonyára sokáig meg azután is valamiképp különállt a többi törzstől, és idegen elemekkel keveredett. Feltehető ugyanis, hogy a honfoglaláskor Júda és Simeon törzse nem a Mózes és Józsué vezette többiek útvonalán haladt, hanem közvetlenül dél felől, a Negeb sivatag irányából vonult be, és olyan népcsoportok – keniták, kalebiták, keniziták – társaságában, amelyek rokon népek voltak ugyan, de utóbb nem lettek tagjai a törzsszövetségnek, ezért a hagyomány nem tekintette zsidóknak őket. Lehet, hogy ilyen népcsoport volt a perizitáké is, amelyből Dávid származott, s ezért teszi meg a hagyomány Pérecet Júda és Támár elsőszülött ikergyermekének.
A korábban nem túl jelentős Júda-törzs a belőle származó Dávid és Salamon révén tett szert kiemelkedő szerepre. Az ő uralmuk és utódaik uralma idején a hagyományokat feltehetőleg átszabták kissé – például Rúben és Bilha bűnös kapcsolatával indokolták meg, miért nem Rúben kapta meg a jogosan neki járó elsőszülötti áldást.
Elbeszélésünk, amely Júdát nem túl hízelgő beállításban mutatja, alkalmasint olyan környezetben keletkezett, amelyben a nevét viselő törzs uralmi helyzetét nem fogadták el, és az arra való jogát visszamenőleg is kétségesnek igyekeztek feltüntetni. Ez a hely pedig a kettéválás utáni északi országrész, Izrael lehetett, ahol Efraim és Manassze törzsei játszották a vezető szerepet, vagyis Júda és Támár históriája feltehetőleg az elóhista forrásból került át az első összeszerkesztett kéziratba.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi