A DIAKÓNUSOK

Full text search

A DIAKÓNUSOK
Hogy a szegény hívők milyen formában élvezték a közös vagyon áldásait, arra a diakónusi intézmény létrejöttének körülményeiből lehet következtetnünk.
A kenyértöréshez kapcsolódó közös étkezés volt a nélkülözők ellátásának legfőbb formája, legalább naponta egy tisztes vacsora sokat jelentett a szegényeknek. Később már, ahogy Pál egyik leveléből (1Kor 11) kiderül, sok keresztény közösségben eltorzult ez a szép gyakorlat. Az összejövetelre mindenki a maga vacsoráját hozta magával, s míg egyesek éheztek, mások dőzsöltek, vége volt a testvéri egyenlőségnek.
A naponkénti közös összejövetel kapcsán az Írás alamizsnaosztásról beszél. Lehet, hogy ez magát a szegényeknek adott vacsorát jelenti (ezért mondják az apostolok, hogy nem volna helyes, ha ők szolgálnának fel az asztalnál), de lehet, hogy a nélkülözők – például a támasz nélkül maradt özvegyek – azonkívül is kaptak s magukkal vihettek némi ennivalót, olykor esetleg ruhaneműt vagy mást, aminek nagy szükségében voltak.
A zsidó és görög hívők közti nézeteltérést említi az Írás azon okból, hogy az utóbbiak özvegyei háttérbe szorulnak az alamizsnaosztáskor. A görögökön itt olyan zsidókat kell értenünk, akik Egyiptomban, Szíriában, Kis-Ázsiában vagy más hellenista vidéken születtek, és onnan települtek át Jeruzsálembe, ezek ugyanis kevéssé tudtak arámul, s egymás közt szülőföldjük nyelvén, görögül beszéltek. A törzsökös jeruzsálemiek hajlamosak voltak nem teljes értékű zsidónak tekinteni az ilyeneket, és ezeket az érzelmeket a jelek szerint a keresztény testvériség szelleme sem tudta semlegesíteni.
A közösség vezetői ekkor döntenek először arról, hogy a funkciókat, a hatásköröket külön kell választani. Az apostolok gondja marad az imádság és a tanítás, tág értelemben véve tehát a papi ténykedés, míg a szeretetszolgálatra diakonoszokat jelölnek ki; a név szolgát jelent görögül. Az elnevezés mindmáig megmaradt a katolikus egyházban, a papi rend hét (újabban négy) fokozatából az utolsó előtti, magyarul szerpap. Női megfelelője a diakonissza; már az őskeresztény közösségekben is működtek jámbor özvegyek és hajadonok, akik a szeretetszolgálatot, a női hívek oktatását, szükség esetén ápolását látták el. Napjainkban a protestáns egyházakban találunk női társulásokat, amelyek tagjai, a diakonisszák elsősorban leányok oktatásával foglalkoznak.
Bár az ApCsel fenti passzusából úgy érthető, hogy a diakónusok afféle asztali felszolgáló és adományosztó szerepére jelöltettek ki, a könyv más részeiből kitetszik, hogy az igehirdetés legalább annyira vagy talán még inkább a feladatuk volt. Talán éppen őrájuk bízták a „görögök” közti pasztorációt, ami abból is sejthető, hogy legtöbbüknek görög neve volt.
A diakónusi testületből István – görögösen Sztephanosz, azaz ’koszorús’ – emelkedik ki bölcsessége, tanítói buzgalma és csodatevő képességei folytán, azaz nemcsak a szorosan vett szolgálatot látja el, hanem az apostolok ténykedéseiben is részt vesz. A szórványból való, „görög” zsidók zsinagógáiban szerzi ellenségeit, ami arra vall, hogy jól beszél görögül; bizonyára igen járatos az Írásokban, s kiváló vitakészséggel bír. Ellenségei hamis tanúk felvonultatásával vádat emelnek ellene a Főtanács előtt. A vádlottként kihallgatott István hosszú szónoklata az egész ószövetségi történetet felidézi, sokáig úgy hat, mintha maga mellé akarná állítani hallgatóit, de a beszéd fulmináns kirohanásba torkollik, őt magát pedig istenkáromlás címén megkövezésre ítélik. Voltaképp nincs is formális ítélet, lincsszerűen hajtják végre az ilyen vétségért hagyományosan járó büntetést. Krisztusi gesztussal a haldokló István a gyilkosaiért könyörög.
Ő az új egyház első vértanúja.
Az epizód végén – hatásos elbeszélői fogásnak tetszik – egy Saul nevű ifjú bukkan fel, s egyetértőleg van jelen a véres aktusnál; az ő lábához teszik köntösüket a kövezéshez nekigyürkőző tanúk, akik a jogszokás szerint az első köveket hajították az áldozatra.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi