c) 1833 május 18 Országos ülés a rendeknél. Tárgy: A „Sollen wir Magyaren werden” és az országgyűlési újság ügye.

Full text search

c)
1833 május 18
Országos ülés a rendeknél.
Tárgy: A „Sollen wir Magyaren werden” és az országgyűlési újság ügye.
Majus 18-án mind a két táblán Országos ülés tartatott. A Statusoknál előbb HERTELENDY panaszt tett hogy a „Sollen wir Magyaren werden?” czimű munkátskában* megyéje de több megyék is, a nemzetesedés előmozditása miatt vakmerőn gunyoltatnak, a miért elégtételt kért. De csak nem közönséges vólt az értelem, hogy ez a vélemény szabadságát, és a szabad sajtó elveit sértené, nem ez az elégtétel útja, hanem a nyilvános megczáfolás, s panaszra csak akkor lenne ok, ha hogy a megczáfolásnak kinyomtatását a kormány akadályoztatná. Egyébiránt is a Nemzetiség miatt gunyoltatni, dicséret, s a törvényhatóságok méltósága sokkal fentebb áll, mint sem hogy azt egyes ember munkája kisebithetné, s ha valamelly megye magát valódilag sértetve találná, elég hatalma van magának elégtételt szerezni. Ez tehát elmellőztetvén, utóbb a Rescriptum tárgyában készített második izenet* rostáltatott meg, s helybe hagyatván a fő RRhez által küldetett. Végre a naplókönyv szerkeztetésére s birálására nézve mindjárt dieta elején készült utasitás* (melly annyiszor sürgettetett felvétetni) kerülvén tanácskozás alá, előbb hosszas vitatás folyt a felett, ha egyes követeknek szabad e otthon kidolgozott beszédeket küldeni be a naplókönyvbe szórul szóra leendő beiktatás végett, – a tanácskozások folyamatja oda is ki terjedt, szabad e irásból mondott beszédeket tartani, – végre ezen kérdés a dieta coordinatiójára tartozandónak itéltetvén, oda ment a határozás, hogy az eddigi szokás meghagyatik, a nélkül hogy ezen szokás miben létte közelebbről megszabatnék. Szabadságában lesz ugyan akár kinek is beszédjét irásba foglalva a szerkeztetőnek be küldeni, de ez is a Censorok birálásának alája lesz vetve. – Az ujság helyett elhatározott naplókönyvi kivonatra* nézve az ALLNÁDOR azon inditványt tevé, hogy miután eddig szerkeztetője nem találkozott, szerkeztetése bizattnék a királyi tábla azon tagjaira, kik a naplókönyvet viszik, meghitelesitése a Censorokat illetvén. Ennek többen azon okbol ellene mondottak hogy ez által a nyilvánosság mint vezér elv elesnék – PÁZMÁNDY és PRÓNAY készek valának elfogadni, mivel ezt nem nézhetik az újság surrogatumának. – Ellenben BALOGH és HERTELENDY valódi surrogatumnak tartván, az utóbbi inkább az egészt meg szüntetni, mint igy szerkeztetni kivánta. Mire sokan felkiáltás által hajlottak, s ezen értelem eminens többsége lőn, – miután még NAGY jelen körülményeinkben egy szabad dietalis ujság veszedelmeit rajzolá, a minek megczáfolását BEZERÉDY annak helyire fentartotta. E szerint fejezvén bé az Előlülő a tárgyat, néhány követek az ujság kérdését óvólag feltarták. GR. ANDRÁSSY pedig Cassandraként kiálta fel: El hiszem hogy a kormánynak s többeknek közülünk kedves dolgot tettünk, de küldőink, s az utóvilág is, ily kedvesen veendik a végzésünket, nagyon kételkedem.
Az 1833-ban névtelenül megjelent füzet (Sollen wir Magyaren werden? Fünf Briefe geschrieben aus Pesth an einen Freund an der Theis) szerzője, Hoitsy Sámuel az 1830-i nyelvtörvényt az erőszak kezdetének tünteti fel.
Iratok, I. k. 221. s köv. l.
Szövege, a kerületi censorok névsorával, Iratok, I. k. 223. s köv. l.
Az 1833. január 10-i országos ülésben Pázmándy tette a javaslatot, hogy az óhajtott országgyűlési újság kiadását a hivatalos jegyzőkönyvből, naplóból készült kivonattal eszközöljék. (V. ö. 91. l. – Jegyzőkönyv, I. k. 35. l.) A szerkesztés és kiadás irányelveit Kölcsey állapította meg, „Utasítás az Országos Naplókönyvből készülendő kivonatra nézve” címmel. (Iratok, I. k. 224. s köv. l., Kölcsey, VI. k. 255. s köv. l.) Ezt az utasítást kezdték most a rendek megtárgyalni.
A Fő RR nyomban tanácskozás alá vették a RR izenetét, s abba némelly óvások mellet meg egyezvén, megegyezésöket szóbeli izenet utján a RRnek tudtokra adaták. Később pedig a vallás tárgyában készült viszonizenetöket is által küldötték,* melly felolvastatván kerületi tanácskozásra utasitatott.*
Iratok, I. k. 225. s köv. l.
A május 18-i, 48. országos ülés hivatalos jegyzőkönyvét l. Jegyzőkönyv, I. k. 429. s köv. l. – V. ö. Kölcsey, VII. k. 231. s köv. l.
Majus 19-én a RR az Ország, s nem a Vármegye házánál (ez a teremnek alacson volta miatt rémtelen forró) tarták vasárnapi kerületi ülésöket. Semmi érdekes sem fordúlt elő.
Május 20-án a kir. válaszra feleletül készitett felirás* a hozá ragasztott törv. czikellyel* délelőtt mind a két táblán külön külön átnézetvén, délután pedig megpetsételtetvén felküldetett.* – Ugyan az nap Poson vármegye követségiről önként lemondott érdemes követe Benyovszky Péter helyébe Németh János Főjegyzőt választotta.
A május 2-i felirat „a kegyelmes királyi előadásokra nézve költ kegyelmes királyi válasz iránt”: Iratok, I k. 226. s köv. l.
Törvénycikkely a mostani országgyűlés költségeinek szabad ajánlásképen a nemesi rend által való viseléséről. (Iratok, I. k. 234. s köv. l.)
A május 20-i, 49. országos ülés hivatalos jegyzőkönyvét l. Jegyzőkönyv, I. k. 450. l. – V. ö. Kölcsey, VII. k. 233. s köv. l.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi