c) 1835. január 12. Kerületi ülés. Tárgy: A VII. tc. 5. §. 7. és 2. pontjainak módositása.

Full text search

c)
1835. január 12.
Kerületi ülés.
Tárgy: A VII. tc. 5. §. 7. és 2. pontjainak módositása.
Január 11-én vasárnapi szünet jövén közbe,
január 12-én Németh és Hertelendy elnökségük alatt kerületi ülés tartatott, s a legközelébbi országos ülés végzése következésében a VII. t. cz. 5-ik, a 1-ső és 2-ik pontjainak változtatására nézve e következők határoztattak:
1-ör: A jobbágyok személyei minden önkénytőli mentségének a fő RR által is elfogadott általános elve a kérdéses 5-ik §. bévezető soraiba igtattatván, az első pont aként szerkeztettessék, amint a resolutio következésében a KK és RR által eredetileg meg volt állapitva; nevezetesen hogy a földesuri munkát resten vagy károsan teljesítő nemtelen jobbágy a földesúr által egy napi arestommal büntettethessék; megtartatván az eredeti szerkeztetésnek ama biztositó végzése is, hogy az arestom semminemű más pótlékkal ne sanyarittassék; egyszersmind az is megkivántatván, hogy a munkán vagy különben jelenlévők bizonyságtételéből kisüljön, miképen a büntetés alá eső jobbágy azon nap ismételve megintettett, de tette mellett makacsul megmaradott. A nemesi kiváltsággal biró jobbágy ezen vétség esetében, olyatén helytelen munkájának bé nem tudásán felül még egy napi munkával lévén büntetendő.
2-or: Az urbéri rendeleteket áthágó, nevezetesen pedig ura parancsának magát vakmerőn ellenszegező jobbágynak egy napi arestommal leendő büntetésére nézve, a legközelébi országos végzés szerint a földesúri személyes hatóságnak meg kelletvén maradni, ennek mértékletéül, nemcsak megtartattak az előbbi szerkeztetésnek azon szavai: hogy a dolog tartozólag nyomozás alá vétessék, s a vétség valósága megtudassék – de még az első pont hasonlatára az is hozzá tétetett, hogy csak akkor legyen a büntetésnek helye, midőn a vétség a jelenlevők bizonságtételéből kisült. – Ezt BORCSICZKY hozta javallatba, de LA MOTTE és PRONAY még ezt is ellenzék, mert lehetnek esetek, midőn a földesúr megsértésénél senki sem lesz jelen, s így a bünös büntetlen maradna. – Azonban PÁZMÁNDY szörnyű dolognak tartaná törvényhozólag azon elvet kijelenteni, hogy Magyarországon kihallgatás és a vétek bébizonyitása nélkül is lehet valakit tömlöczöztetni. Ezt despotismusra vezetőnek s olly szörnyűségnek véli, hogy élni sem kivánna olly társaságban, mellyben ez megengedtetnék. – BEZERÉDY is szomorodott érzéssel jelenti, miképen soha sem gondolta volna, hogy még a Borsiczky javallatának védelmeztetni kellessék, kérdé a RRket, valjon a westpháliai titkos biróságot akarják e béhozni s azt akarják e, hogy a földesúr tennen személyében vádoló, tanú, investigans, biró, végrehajtó, és még tömlöcztartó is legyen. – KOCSI HORVÁTH inkáb 50 bünöst büntetlen hagyatni, mint egy ártatlant büntetve látni kivánván, hasonló kép borzadva hallá azon elvet védelmeztetni, hogy a földesúr csak úgy sic volo sic jubeo, minden bizonyitás, minden investigatio nélkül tömlöczre vethesse jobbágyait. – Ezen előterjesztések következésében a jelenlévők bizonságtételének szüksége voxolás nélkül elfogadtatott. – Továbbá PALÓCZYnak azon inditványa, hogy mind az úr, mind a jobbágy biztositása tekintetéből a helybeli előljárók közül kettő szükségeskép jelen legyen akkor, midőn a földesúr ellenszegülő jobbágyát egy napi arestomra itéli, voxok többségével a rögtönös büntetéssel ellenkező némi practicus nehézségek miatt el nem fogadtatott, de PÁZMÁNDYnak azon módositásában, hogy két személy (habár nem előljáró is) minden esetre jelen legyen, a RR voxolás nélkül megnyugodtak, úgy abban is, hogy ezen esetben sem lehet az arestrom büntetését akármiképen sanyaritatani; BALOGHnak nagyobb részletességre terjedett inditványa következésében általánosan még az is hozzá tétetvén, hogy az arestomozásnál a jobbágy egészsége, vagy élete ne veszélyeztessék s hogy a szegényebbeket a f[öldes]úr illendő eledellel is ellátni köteles legyen.
3-or: Egy napi arestomnál többet a f[öldes]úr maga nem itélhet, hanem 3 napig csak a szolgabirónak s esküdtnek, mint itélőbíró társaknak birói részvételökkel. Ezen felül 8 napig az úriszék itélhet, de 8 napon felül, valamint a nemes jobbágyok ilyes vétségeinek esetében is, az előbbi szerkeztetés szerint csak a törvényszék.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi