b) s hasonló okokbul a Balogh megactióztatása eránt is hasonlót végeznek, miután az e részbeni izenet országos ülésben helybehagy…

Full text search

b)
s hasonló okokbul a Balogh megactióztatása eránt is hasonlót végeznek, miután az e részbeni izenet országos ülésben helybehagyva, a fő RRhez át küldetett.
Országos ülés a KK és RRnél július 6-án.
Míg a fő RRnél ilyképen folytattatnék a tanácskozás: a KK és RR is országos ülést tartottak, mellyben napirenden volt a szóllás szabadságán Balogh János barsi követ hűtlenségi perbe idéztetése által ejtett újabb sérelmet tárgyazta izenet és felirás kerületi javaslata.*
Az izenetet és felírást – az országos ülés által elfogadott formájukban – L.: Iratok. IV. köt. 340. kk.
A PERSONALIS tulajdon azon elveket látván itt is felállitva, mellyek a Wesselényi ügye iránti izenetben foglaltatnak, nem akarta akkoron elmondott ellenokait ujólag ismételni, csupán azt jelentvén ki, hogy a szóllás szabadságot olyannak nem tartja hogy az egyedül a széksértésről szólló törvények rendelete alá eshetnék; sőt erősen hiszi, hogy az illető Fiscusnak a vétek minéműsége szerint kötelességében áll más törvényes uton is büntetést kivánni. – Továbbá arról lévén szó a felirásban, hogy ha Ő Felsége hijánosoknak vélné az illető törvényeket, azokon törvényhozás útján lehetne javitani,* kötelességének ösméri kijelenteni: miképen Ő Felsége a törvényeket e részben sem hijánosoknak, sem homályosoknak nem tartja, hanem tökéletesen világosaknak és czélirányosaknak, s hogy szorosan csak azoknak útmutatását követte, midőn a kérdéses tárgyban, mellyről az elnök Personalis szóllani nem kiván, hazánk szent koronája ügyvédjét törvény útjára utasította. E lépésben sérelem nem lehetvén, kéri a RRket, hagyjak a dolgot beavatkozás nélkül a törvényes uton, mellyen van, s a felirástól álljanak el.
„…ha azokat Ő Felsége hijányosaknak s célra nem vezetőknek tartaná, az 1791: 12. sarkalatos czikkely szerént azokat változtatni vagy eltörleni egyenesen és egyedül az öszves törvényhozásnak áll csak hatalmában, s addig mig ez annak utján meg nem történik, azok szélesebbre ki nem terjesztethetnek, mert a végrehajtó hatalom körében nem a törvényekről, hanem a törvények szerént kell intézkedni”. L.: Iratok. IV. köt. 340.
Ezen fölszóllitásra hangos maradjon felelt – szóllottak azonban az intermediatio mellett és igy a felirás ellen SZLUHA, ACZÉL, KAJDACSY, BOSÁNYI, MARKOVICS (Posega), BUSÁN, FRIEBEISZ, B. PRÉNYI, GR. LA MOTTE és különösen RAGÁLYI, aki valamint a kerületi ülésben, ugy most is hosszas beszéddel állitá, hogy az izenetnek azon elve, mintha gyűlésbeni szóért a széksértésen kivül más büntetésnek, különösen pedig hűtlenségi vádnak helye nem lehetne, a kimondhatatlan elvek sorába tartozik. – E tárgynak kerületi ülésbeni vitatásait azonban utóbbi leveleimben olly részletesen adtam elő, hogy a már hallott okoknak ismételésével unalmat szerezni nem akarok. – A felirás védelmezői mindezekre csak mardjonnal feleltek, csupán NAGY PÁL tett annyi megjegyzést, hogy valameddig az ezzel szoros kapcsolatban lévő másik izenetre a fő RRtől válasz nem érkezik, s az új vitatás alá nem kerül, mindaddig ezen mostani fölirás ellen szóllani merő idővesztés. – E szerint tehát az egészen helybenhagyott izenet és fölirási javaslat a fő RRknek küldöttség által nyomban megküldetett.*
A júl. 6-i 321. országos ülés naplóját a küldöttség névsorával l.: Jegyzőkönyv. XI. köt. 1. kk.
E tárgynak kerületi vitatásáról még pótolólag azt jegyzem meg, hogy július 2-án, midőn a fölirás tartalma felett folynának a tanácskozások, TARNÓCZY kivánatosnak tartván, hogy a küldők szabályos utasitások adhatása végett a fennforgó sérelmes történetekről voltakép értesittethessenek; panaszosan jelenti, miképen a 22-ik júniusi országos ülés naplója (lásd 257. sz. levelemet* még nem csak kinyomtatva, de censurálva sincs, a királyi Fiscus azonban, amint hallatszik, az egész diaetának botránkoztatására privát tanuvallatásokat tétett Baloghnak azon ülésbeni beszédje felől, s eként magának az országos naplónak hitelességét tagadni látszatik. – FEKETE mint az illető censorok egyike, megnyugtatásul jelenté, hogy a legközelébb mult estén már a Censura megtörtént.
L. előbb, 517. kk., magát a hivatalos naplót: Jegyzőkönyv. X. köt. 466. kk.
BŐTHY azonban botránkozás nélkül nem szemlélheti, hogy a királyi Fiscus a nyilvános országos ülés történeteiről a naplónak, mint e részben egyedüli hiteles kutfőnek elmellőzésével magános eskettetésekre, meri vonni nemcsak az auditoriumot, de magának ezen képviselő testnek tagjait is. – Midőn a nagyváradi káptalan követe actio alá vettetett, a Fiscus lépést sem akart a perben tenni, mielőtt a naplókönyv megbiráltaték;* – a barsi 2-ik követ kijelentésére érkezett kir. rescriptum* szintén a naplón építette tudomását, s a Felség is arra mint hiteles kutfőre hivatkozott. Most azonban amint hallatszik, alig oszlott szélt a 22-ik júniusi ülés, s már az elsőség felett vetélkedve, 30–40 magános levél utazott a Balogh beszédje felőli jelentéssel Bécs felé; és mivel a naplókönyv mai napig sem jött napvilágra, innen látszik, hogy a királyi Fiscus alattomos vádaskodás után indult, és ez esetben legalább törvénytelen vallatások utján folytatja lépéseit. Ezt hallgatva tűrni annyival kevésbé lehet, mert különben a követeknek minden biztosságuk, minden garantiájok megszünik. Tanút kapni amire tetszik könnyű, – de nem magános tanúvallomások, hanem a naplókönyv szerint tartozhatnak a követek számadásával küldőiknek. Ő kéri a RRket, nyuljanak sikeres eszközökhöz, hogy a botránkoztató procedura megszüntettessék.
A Tágen nagyváradi kanonok ellen inditott eljárásra l. az 1833. febr. 21-i kerületi, és a febr. 25-i országos ülés ismertetését: Országgyűlési Tudósítások. I. köt. 196. kk., 204, kk.
Vö. a 526. old. 13. jegyzetével.
SZÉLL, kivánja ugyan, hagy a diariumnak hitele legyen, – de minő annak valóságos hitele? mutatják a mindennap előforduló igazítások s változtatgatások. Ő maga részéről soha egy szót is, mellyet itt kimondott, visszahúzni nem fog, s nem tartaná becsületes embernek, aki azt tenné. A privát eskettetéseket helybe nem hagyja, azt azonban köztanácskozás tárgyává tenni szükségesnek nem itéli; tegye minden ember lelke sugallása szerint kötelességét, s a dolog magában megszűnik. A szónokhoz is eljött vallomást kérni az a végre megbízott sz[olga]biró, ő azonban kinyilatkoztatá, hogy esküvésre magát kötelesnek nem érezi; a dolog publice történt, vannak a tudomásnak törvényes adminiculumai; magános vallomással ily dologban senki sem tartozik. (Éljen!) Ha kiki ezt teszi, a panaszos tett magában elenyészik.
SZIRMAY jelenti hogy ő censor volt a kérdéses ülésben, s a kir. Fiscus mégis arra vetemedett, hogy őtet is meg akarta eskettetni. Amit ő azonban természetes, hogy megtagadott.
NAGY PÁL: A diariumot hitelesnek, s az itteni történetekre nézve egyedüli kutfőnek ösmeri. Az esküvés iránt egyetért Vas v[ármegye] követével, de ha mégis akadna ember, aki megeskünnék s vallomást adna, ő lássa, ha vallomása a napló könyvvel ellenkezni talál, abból korántsem az következik, hogy a diarium hazudik, hanem az, hogy a tanu hazudott.
Ezzel ezen felvetett kérdésnek vége lőn.
Július 7-én országos ülés lévén a fő RRnél a Balogh ügyét tárgyazta izenet* nyomban tanácskozás alá vétetett. – A NÁDOR figyelmezteté a fő RRket, miképen a KK és RR ezúttal is csaknem tulajdon azon okokkal élnek, mellyeket a tegnap felvett tárgyban használtanak, azon egy hozzáadással, hogy aggodalmuk nevekedett, mivel itt oly személy vétetett hűtlenségi vád alá alá, aki nem tulajdon magának, hanem küldőinek nevében szóll. – Magáról az esetről, és a személyről tehát most sem szólván, csupán az elvekre szoritsák a fő RR tanácskozásukat. – A TÁRNOK nem látja újabb vitatásnak szükségét. Azt az egyetlen egy új okot, mellyet a Főherczeg is említett, ami illeti, majd meg látja a biró, ha érdemel e tekintetet. Elég az, hogy midőn a királyi Fiscus hiszi, hogy olyasmi történt, ami hűtlenségi bűnt foglal magában, keresetlevelének benyujtásától el nem lehet őt tiltani. Ha megáll keresete, ő lássa, ha meg nem áll, az is az ő dolga. Annakokaért csak röviden annyit kiván a Rendeknek feleletül adatni, hogy a szóllás szabadsága iránti másik válaszizenetünkre* hivatkozván, a sérelmet ugyanazon oknál fogva itt sem fogadhatjuk el. Ezt közhelybehagyás látszatott igenleni.
L.: Iratok. IV. köt. 340. kk.
A Wesselényi ügyében készült első főrendi választ l.: Iratok. IV. köt. 344. kk.
B. PRÉNYI ugocsai főispán azonban kijelenté, hogy ő e közt s a tegnapi tárgy között némi különbséget lát, mert amott csupán egy megyei közönség volt az, amelly semmi büntetést nem rendelt a kérdéses beszéd miatt, itt pedig az egész ország képviselői gyülekezetében történt az eset. – Ő tehát kivánná, hogy e tárgyban a válaszadás felfüggesztetnék, míg meglátják a fő RR, minő következése lesz másik izenetjöknek. – Gróf ESZTERHÁZY MIHÁLY szintén azt nyilatkoztatá, hogy ő is különbséget lát a dologban, mert B. Wesselényire nézve semmivel sem birtak a fő RR, amiből magoknak hiteles tudomást lettek volna képesek szerezni; Bars v[ármegy]e nagyérdemű követjére nézve pedig előttünk áll a naplókönyv, melly minden követnek legitimatiójául szolgál. – Azonban a TÁRNOKMESTER az ugocsai főispánynak némelly észrevételekkel felelvén, s előbbi értelme az ORSZÁGBIRÁJA által s felkiáltással a többiek részéről is helybehagyatván, Végh itélő mesternek elnökileg meghagyatott, hogy a másik izenetre hivatkozva rövid választ készítsen. Ami elkészülvén, a Wesselényi ügyében Platthy itélőmester által szerkesztett, s ez ülés elején szórul szóra helybehagyott izenettel, – nem különben a cortesia eránt szintén ma megrostált 3-ik válasszal* egyetemben a RRnek küldöttség utján megküldetett, ott felolvastatván a dictaturára bocsájtatván.
L.: Iratok. IV. köt. 343. kk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi