69. Buda, 1839. január 28. Kossuth levele apjához: a Királyi Tábla nem fogadta el revocatióját, perét hamarosan referálják.

Full text search

69. Buda, 1839. január 28.
Kossuth levele apjához: a Királyi Tábla nem fogadta el revocatióját, perét hamarosan referálják.
Buda, januar 28-d, hétfőn, 1839.
Kedves Atyám!
Kötelességemnek ismerem a perem ügyében legközelébb közbejöttekről tudósítani. Ámbár részemről a pörben első megjelenés órájától fogva utolsó betűig folyton folyvást mindig csak a törvényes védelem szabadsága követeltetett; ámbár a követelés közben a vád érdeme csak annyiban taglaltaték, amennyiben az 1837. december 1-ső napi ítéletben azon törvényes szabadság megtagadása egyik okául felhozott terheltetés megczáfolása (hacsak közbetett appellatánkat henye haszontalanságnak elismerni nem akaránk) mulaszthatlanul kívánta; ámbár a törvényes védelem követelése nem puszta formalitás, nem kifogás, mellytől a pör velejébe bocsátkozás megfoszthatna, sőt a bírói eljárásnak olly lényeges föltétele, mellyet a pörnek akármelly stadiumában reclamálni, igazság és méltányosság képzete szerint mindenkor szabad, s melly nélkül a bíró ítéletet nem hozhat; ámbár az is nagyon különös, hogy ha a bírói eljárásnak e lényeges része puszta formalitásnak tekintethetnék is, akkor, ha a formalitás én ellenem szólhat (p. o. a velős védelembe bocsátkozás), akkor igenis van a pörben formalitásnak helye s tekintete, de ha ellenben a formalitás én mellettem, az élet halálra üldözött mellett áll, akkor már formalitásnak nincs helye, nincs tekintete; ámbár végre egy illy thesis, hogy ollyan pörben, hol az Alperes életének, minden vagyonának, becsületének elvesztésével fenyegettetik, hol tehát Isten és ember igazsága, moral és humanitas szerint a „constans et perpetua sollicitudo innocentiam quaerendi” mindenkinek, bírónak, sőt magának a vádlónak is első kötelessége, mondom, egy illy pörben az a thesis: hogy mivel az Alperes magát védelmezni elkezdette, többé olly védelmet, minőt a törvény megenged, nem követelhet, s a törvény jóvoltától meg legyen fosztva, természetes és positivus törvénnyel, igazsággal és méltányossággal, kereszténységgel, erkölcsiséggel, humanitással, szelídséggel, civilisatióval egyaránt ellenkeznék, s a barbarus vérszomjúság szagát viselné; és annál fogva én teljes bizodalommal hittem és hiszem, hogy két esztendei keserves szenvedésim némi vigasztalására igazságos bíráim azon törvényes jogot így vagy másképen nekem elvégre csakugyan megadják; mindazonáltal látván, hogy a pör velejébe bocsátkozás szolgál a megtagadásra ürügyül, pör velejébe bocsátkozni pedig, valameddig törvényes szabadságba nem tétetem, soha sem szándékomban, sem akaratomban nem vala, én a formalitásból merített ürügyet formalitási óvószerrel elhárítandó, ügyvédi visszahúzással éltem, s az első megjelenéskori szózatolást kivéve mindent, ami részemről mondatott s beiktattatott, visszahúztam, helyébe az illető törvényekre hivatkozással egyszerűen annyit kérvén, hogy a nem „ante capturam” és így törvénytelenül történt idézés leszállíttassék, s én szabadságomba visszahelyeztessem.
Ezt januar 15-kén írtam; 16-kán Pestre átküldetett, Benyovszky úr 21-én kapta s a pörbe azonnal beiktatta,* s a pört előadó ítélőmester urat az illető törvényes díj átvételére megkérte.
Lásd a 66. számot.
Méltóságos ítélőmester úr a díjt el nem fogadta, hanem 22-kén Eötvös királyi directoralis fiscalis úr kíséretében Budára hozzám átjött, s nekem nemcsak mint perbeli előadó, de az elnökség utasításából is intőleg tudtomra adá, hogy miután „criminalis pörben revocatióval élni a törvénykezési praxissal ellenkeznék, s annál fogva előre látható, miképen a Tekintetes Királyi Tábla ezen revocatiót semmi tekintetbe sem veendi”, int tehát ő nagysága, hogy ha védelemre még valami előterjeszteni valóm lenne, azt haladéktalanul adjam elő.
Válaszom az volt, hogy a criminalis pörökbeni praxist taglalni érdekemben nem fekszik, mert ez nota-pör; a törvény mindenféle pörben különböztetés nélkül revocatiót enged; nekem igen sok mondani valóm van velős védelemre, s azt, mihelyest olly állapotba tétetem, mint a törvény parancsolja, ti. szabadságba, azonnal előadni késni nem fogok; s ép ezen állapot s vele a védelem physicai és moralis lehetségének kinyerése végett éltem az ügyvédi visszahúzással, mellyhez tehát, s általában a törvényhez, szorosan ragaszkodom.*
A megbeszélésen történtek Kossuthéval lényegében megegyező előadása: Hardegg – Metternichnek, 1839. január 27. OL Informprot. 1839:7. 12. sköv. Azt, hogy a hűtlenségi per nem sorolható a büntetőperek közé, Kossuth hetedik szóváltásában (lásd 432–439. l.) fejtette ki.
Januar 25-én méltóságos Végh ítélőmester úr ugyanazon kíséretben Budára hozzám ismét átjött, s tudtomra adá, miképen ő kötelességének vélte a történteket a tekintetes Királyi Táblának előterjeszteni; már most tehát a tekintetes Királyi Tábla nevében értesít, miképen a tekintetes Királyi Tábla in pleno senatu akkint határozott, hogy criminalis pörben revocatiónak helye nem lévén, a pör haladéktalanul érdemileg referáltassék.*
A Királyi Tábla 1839. január 24-én született döntése: OL Prot. Tab. Reg. 105. köt. 86–88. –Az egykorú magánjogi összefoglalások (Kövy Sándor, Szlemenics Pál) szerint az ügyvédszó visszavonása (és általában minden perorvoslat) minden perben lehetséges. A Királyi Tábla döntésével – amint erre a kortársak is rámutattak – saját gyakorlatával is ellentétbe került: a bíróság 1838 augusztusában elfogadta a szintén hűtlenségi perbe fogott Wesselényinek ügyvédje legutolsó replikájára vonatkozó revocatióját.
Feleletem volt: Ha a tekintetes Királyi Tábla ítélet által ki fogja mondani, hogy a nota-pör criminalis pör, én azt appellálni kénytelen leszek, mert a törvény azt mondja: differentia est, s ha ítélet által ki fogja mondani, hogy revocatiónak nincs helye, azt is appellálni fogom, mert a törvény különbség nélkül mindenféle pörben enged revocatiót.
Ő nagysága a tekintetes Királyi Tábla ím e határozatának alapjait bővebben előadni méltóztatott, utána tevé, hogy nem tudja, valjon a tekintetes Királyi Tábla a mindenesetre hozandó végítéletben fog-é a revocatióról is említést tenni vagy nem;* mert némelly dolgokról, például ha van-é a Septemviratushoz appellatának helye vagy nincs, ítéletet hozni soha sem szokott, mint az alsóbb bírák hoznak, hanem csak senatus consultummal határoz, amint itt is tőn; azonban a büntető s kivált illy, az Alperes egész jövendőjéről határozó perek természeténél fogva értésemre adja, hogy a tekintetes Királyi Táblának akaratjával ellenkeznék, ha mindannak, amit védelmemre szolgáltatónak vélek, beadásától a praeclusi határnap elmúlta miatt gátoltatnám, annál fogva értesít, hogy körülbelől egy hét múlva pörömet referálni fogja, ha tehát még védelmemre valamit előadni tudnék s kívánnék, azt ezalatt, sőt már a referada alatt is mindenkor elfogadja.
A végítélet idevágó szakaszát lásd 580. l.
Felelém: Köszönettel értem a tekintetes Királyi Táblának azon kegyességét, miszerint a védelemre szolgálhatóknak előadásától elzárni nem akar, s ezt zálogul veszem, hogy azon szabadságot is meg fogja adni, melly e védelemre törvény szerint szükséges, melly nélkül tehát azon kegyességnek hasznát venni physice és moraliter lehetetlen; nekem igen sok előadni valóm van, mert hiszen a facti kérdés (például tudósításaimnak félszeg – subleste – készítése, ami szintúgy alapul vétetett a vádlevélben) eddig nem taglaltatott, s ezt fogságból taglalgatni physicai lehetetlenség is, nemcsak moralis, mint a védelem ex obtutu juris; én tehát védelmem előadhatása végett ismét és ismét a törvényhez ragaszkodom.
Ő nagysága kijelenté, miképen nem kinyilatkoztatásomat venni – mellynek a tekintetes Királyi Táblával tudatására már alkalma sincs –, hanem magam alkalmaztatása végett a történetekről értesíteni jött.*
Feyes 1839. január 29-i jelentésében mindkét megbeszélésről beszámolt Mailáth alkancellárnak (OL Kanc. eln. 1839:285.).
Szolgáljon ez édes Atyámnak tudomásul, s előkészítésül mindnyájoknak, hogy váratlanul ne jöjjön az, aminek ezek már előre képét viselik. Kezeit csókolom
Kossuth Lajos m. k.
Egykorú másolat. OL Kossuth-gyűjt. I. 49.
(VA 233.) 196–228.
Közölve: Magyar Hírlap, 1909. december
25. mell., majd Kosáry 1943. 411–413.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi