143. Pozsony, 1848 március 1. Kossuth a kerületi ülésben felszólal Balogh inditványa mellett, amelyben az a monarchia pénzügyeine…

Full text search

143.
Pozsony, 1848 március 1.
Kossuth a kerületi ülésben felszólal Balogh inditványa mellett, amelyben az a monarchia pénzügyeinek megvitatását kérte.
A febr. 29.-i kerületi ülésben Kossuth napirend előtt bejelentette, hogy „a főrendek üléseiket megkezdték,* és pár nap mulva ott lesznek, hogy nem lesz tárgy, mi felett tanácskozzanak; arra kérti tehát a rendeket, hogy az örökváltság ügyébeni főrendi válaszizenet* felvételére, a kézenfekvő városi munkálat befejezése előtt is, határnapot tüzzenek ki”. A rendek március 2.-ára tűzték ki a kérdés tárgyalását.
A főrendek tíznapos szünet után febr. 29-én tartottak ismét ülést, amelyben a rendek közteherviselési második izenete és az adminisztrátori válaszfelirat szerepelt a tárgyalások műsorán.
A dec. 20-án átküldött rendi izenetet a febr. 3.-i és 4.-i ülésekben tárgyalták le a főrendek. Válaszukat l. Iratok, 62. s köv. l.
A március 1.-i ülésben Győr megye követe, Balogh Kornél indítványt terjesztett elő a monarchia pénzügyeivel kapcsolatban.* Kossuth rögtön hozzászólt az indítványhoz:
L. bővebben a köv. szám alatt.
Örvendek Győrmegye követe bejelentésének, mert az ügy tárgyalásához reménylem hozzá lesz kötve az is, hogy az országgyűlés a mindennapiasság parányi politikájából, melly a mostani nagy dolgokkal összhangzásban nincs, a kornak, s azon igények érzetére emelkedni fog, melyekkel az országgyűlés iránt a nemzet viseltetik. – Szerencsés voltam a te[kinte]tes RRet megkérni, hogy holnap, vagy ha holnap nem tartanék kerületi ülés, holnap után az örökváltságot tárgyalnók. Ehez még alázatosan azt ragasztom, hogy miután a koronalis tiszai kerület* maga váltsága végett folyamodást nyujtott be, és a választmány ez iránt jelentését beadta,* – minthogy ez hason természetü tárgy az örökváltsággal – ezen folyamodás is fölvétethetnék. Ez nem csekély tárgy lesz, mert 100,000 ember szabadságáról van szó.
A tiszáninneni koronai kerület Bács megyébe kebelezett öt mezővárosból (Ókanizsa, Zenta, Óbecse, Ada, Szenttamás) és öt kisebb helységből állott. Mária Terézia 1751.-i kiváltságlevele létesítette s az először csak szerbekre szóló kiváltságokat 1774-ben magyarokra is kiterjesztette. Az 1791: 7. tc. becikkelyezte. 100.000 lakosa volt 1847-ben, lakói eddig is minden szolgáltatásukat megváltották, most örökváltságot akartak kötni, de a kincstár nem hajlott erre, ezért kérték az országgyűlés segítségét.
A kerület folyamodványát l. az országgyűlési röpívek közt, 129. sz. alatt. (Benne elmondva a kerület egész története.)
Nemzeti Ujság, márc. 9. sz.
A felszólalók általában azt hangoztatták, hogy a kérdéseket fontosságuk szerint tárgyalják s így a győri indítványnak kívántak elsőbbséget, csak Buda város követe, Házmán szerette volna előbb a városi törvényjavaslatot befejezésig vinni. Kossuth az alábbiakban válaszolt a felszólalóknak:
Ha Buda város követe az észrevételt tegnap tette volna meg, midőn az örökváltságnak tárgyalására a t[ekintetes] RRet fölkérni szerencsés voltam, akkor okainak taglalatába nem bocsátkoztam volna. Most annyit kijelentek, hogy nekem egyáltalában nincs szándékomban a királyi városok kérdésének akár fontosságát legkisebb hátratétel által csökkenteni, akár a t[ekintetes] RR figyelmét arról elvonni akarni; mert a királyi városok ügyét azon kérdések közé számítom, mellyeknek megoldását a nemzet ez országgyűléstől várja. És azért azon véleményben vagyok, hogy valamelly codificationalis, systematicus, hosszabb discussiot kivánó munkáknak a királyi városok előtt hely ne adassék; hanem hogy semmit mást egy egész munkának bevégzése előtt ne tegyünk, az országgyűlési practicabilitással sem tartom megegyeztethetőnek, mert abból az következhetnék, hogy egyebet sem kivánunk keresztül vinni, mint a királyi városokat, az illyen tárgyakat ugy kell tekinteni, mint a mellyek folytonosan napi renden vannak, hanem azon tárgyaknak közbevetésével, mellyeket a tanácsosság homloktérbe tol, – azonban a győri inditvány nyomán tétetvén az észrevétel, egyre kell a t[ekintetes] RRet figyelmeztetnem, és ez abban áll, miképen t. i. vélekedésem szerint a törvényhozásnak hivatását kettős tekintetnek kell vezetni, és irányozni; az első legsürgetősebb tekintet a veszély elháritása, – a másik a reform. Mikor arról van a szó, forog e fön veszély bizonyos tekintetben? e kérdést tisztába kell hozni. Ha nincsen veszély, meg kell nyugtatni a közvéleményt, ha pedig van veszély, el kell azt háritani. – Győrmegye inditványa roppant hatásu leend, a mai telegraphi tudositás szerint az ugynevezett 5 percent metallique statuspapirok 91-re szállottak százon alul,* mit jelent ez t[ekintetes] RR a mostani időben, midőn a pénz határoz a világon. Ha nincsen veszély, nyugtot kell szereznünk, ha pedig van veszély, el kell azt háritanunk. És ezen kérdés előtt minden reformkérdésnek háttérbe kell szorulni. Azért bár én az örökváltság iránt tettem a t[ekintetes] RRnek bejelentést és ennek fontosságát teljes mértékben érzem, mind az által nem akarom ugy vétetni jelentésemet, – mintha az által mellőztetni kivánnám azt, hogy bár minemü tárgy, – melly rögtönös intézkedést kiván, közbejönne, elhalasztathassék, azért hozzájárulok, hogy Győrmegye inditványa legelőbb tárgyaltassék.
V. ö. előbb, 615. l., 1. jegyzet.
A rendek elfogadták Kossuth javaslatát és a győri indítvány tárgyalását márc. 3.-ára tűzték ki.
Nemzeti Ujság, márc. 9. sz.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi