b) Kossuth felszólalása a honosítási törvényjavaslat vitájában.

Full text search

b)
Kossuth felszólalása a honosítási törvényjavaslat vitájában.
Miután Asztalos Pál kerületi jegyző felolvasta a Szemere Bertalan által szerkesztett törvényjavaslatot,* elsőnek maga Szemere szólalt fel és bizonyította a honosítási törvény szükségességét. Utána mindjárt Kossuth emelkedett szólásra:
A honosítási törvényjavaslatot – az alsótábla által ajánlott formájában – l. Iratok, 57. s köv. l.
Az országgyűlés munkálataiban bizonyos logicai sorozatot tapasztal. – Első szava az összegyűlt nemzetnek – ugymond szóló – királyához vala intézve, mellyben kijelenté akaratát a haladás iránt. – Ezután a népre forditá atyáskodó figyelmét, készséggel könnyiteni annak terheit. Ezen főelvek után a részletes teendők között elsőnek tartá nemzetisége biztositását. – Eddig a külföldiek iránt bőkezü volt a magyar, minek talán a szokásban fekszik alapja, mennyiben még első királya sz. István kimondá az elvet, miszerint a nemzet egy nyelvvel virágzó és erős nem lehet.* Az akkori időkben talán ez igaz lehetett, de a körülmények azótai változásával ezen elv is ellenkezésbe jött a statusbölcseség ujabbkori tanaival. Ha nemzetiségét a magyar féltékenyen őrizve, annak megóvására szigorubb rendszabályokat használand, azok, kik Magyarországot, mint tejjel-mézzel folyó Kanaánt mutogaták a kivándorlóknak, s ezek figyelmét Missisipi-, vagy Rio Janeiroról hazánkra kivánták függeszteni, mondani fogják talán: ime egy szükkeblü, magát separálni törekvő nemzet! – Azonban ez nem áll, mert czélunk nem elzárkózni a civilisalt világtól, s nemzetiségünk iránti féltékenységünk nem szükkeblűség – mert erre nézve mindenkor s mindenütt a nemzetek helyzete s körülményei határoznak; igy p. o. a hollandi – ki e tekintetben legphilantropicusabb – mindent hollandinak szeretne nevezni; Sardinia ellenben annyira szigoru, mikép benlakás mellett is, naturalisatio nélkül annyit sem enged meg, hogy a honosult colonus lehessen vagy földbirtokot szerezhessen; s a kettő közt erre nézve mintegy középen álló Ausztriába sem mindenkit fogadnak be, mert itt is csak tiz évi megszakadás nélküli bennlakás ad „Bürger-Rechtet”. – Borsod követe módositását a cimre nézve helyesli.*
Szent Istvánnak fiához intézett intelmeiben található ez a sokat emlegetett és félremagyarázott mondat: Nam unius linguae uniusque moris regnum imbecille et fragile est. (6. cap.)
Szemere ugyanis azt kívánta, hogy a „honosítás” helyett „magyarosodás, magyarítás, magyarosítás”, vagy valami hasonló szót használjanak a törvényjavaslat címében.
A vita ettől kezdve főleg a cím felcserélése körül folyt, határozathozatalra ezen a napon nem került sor.
Pesti Hírlap, dec. 17.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi