21. [Budapest], 1848 április 19. A magyar minisztertanács határozata Jellacsics és a magyar minisztérium megbeszélésének előkészí…

Full text search

21.
[Budapest], 1848 április 19.
A magyar minisztertanács határozata Jellacsics és a magyar minisztérium megbeszélésének előkészítéséről és a nemzetőrség felfegyverzéséről.
April 19-kén. A horvát viszonyok tisztába hozatala iránt mai napon azt határozta a ministeri tanács, hogy a bán illetőleg kerestessék meg, miszerint bizonyos napra Pestre feljőjön, s a ministerium nem csak a tartományi gyűlés tartása, hanem a horvát viszonyok bővebb felvilágosítása iránt is vele intézkedhessék, mert a ministerium világosan kijelenti, hogy mindent meg fog tenni, mint a törvény, igazság és méltányosság megkíván, hogy Magyar és Horvátország közt a kölcsönös bizodalom megerősítessék.
Ezen határozat nyomán a bánnak a nádor kir. helytartó a minister elnök ellenjegyzése mellett következő tartalmú levelet írt.
Itt következik a Jellacsicshoz intézett latin nyelvű levél, amely elmondja, hogy Magyarország, Horvátország, Dalmácia és Szlavónia kapcsolatát törvény szabályozza. A magyar minisztérium pedig mindenképpen ragaszkodik a törvényhez. Vannak olyan kérdések (a horvát, dalmát, szlavon tartományi gyűlés időpontjának kitűzése, biztos kinevezése Jellacsicsnak a báni tisztségbe való beiktatásához stb.), amelyek személyes érintkezést kívánnak. A minisztérium meg akarja beszélni Horvátország, Dalmácia és Szlavónia kívánságait és a bizalom megerősítésére törekszik Magyarország és az említett országok között. Felkéri tehát Jellacsicsot, hogy a következő hónap 10-ig jöjjön Pestre. Horvátországban, Dalmáciában és Szlavóniában nem lehet tovább halasztani a tartományi gyűlés összehívását.
A nemzetőrség* ellátására szükséges fegyverek kiállítása körül rendelkezvén a minister elnök, addig, míg e tekintetben sükeres eredményre juthatna, czélszerűnek tartá a fegyverszükségletet ideiglenesen a budai főhadi kormány kezelése alatt levő fegyverekből pótolni, és e czélból a budai fegyvertár megvizsgálására ministertanácsilag kirendelt küldöttséget utasította is.* A küldöttség azonban azon kellemetlen jelentést tevé, miszerint a főhadi kormányzó Báró Léderer azon tekintetből, mert a magyarországi katonaságnak a magyar ministerium irányábani állása tárgyában a bécsi hadi tanácstól még ekkorig sem érkezett semmi rendelet.* A küldöttség természetesen semmit sem tehetett.
A nemzetőrség, a nemzeti őrsereg a francia forradalom példáját követve a márciusi forradalom nyomán alakult meg. A Közbátorsági Állandó Választmány kezdte szervezni. Pesten, Budán, Pest megyében, több vidéki városban egymás után megjelentek a nemzetőrségi alakulatok. A nemzetőrök polgári személyek voltak, akik katonai kiképzésben részesültek. A nemzetőrségre várt a forradalom eredményeinek védelme, és a minisztérium megalakulása után, mivel a magyar csapatok jórészt külföldön szolgáltak és Magyarországon főleg idegen ezredek állomásoztak, a nemzetőrség volt az egyetlen megbízható fegyveres erő, amelyre a magyar kormány támaszkodhatott. Az 1847–48-i országgyűlés törvényesen szabályozta a nemzetőrség intézményét a nemzetőrségről szóló XXII. tc.-ben. A nemzetőrség részére a kormánynak kellett fegyverekről gondoskodnia, miután Bécsben megtagadták, hogy a nemzetőrséget a katonai fegyverraktárakból lássák el. Károlyi Á.: Batthyány Lajos első magyar miniszterelnök főbenjáró pöre. I. Budapest, 1932. (a következőkben Károlyi Á.: Batthyány) 124. l.
Vö. a 14. számmal.
Itt egy félmondat hiányzik.
Vörös Antal egykorú másolata.
O. Lt. 1848/49-i minisztertanácsi jegyzőkönyvek gy.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi