249. Debrecen, 1849 február 14. Kossuth válasza a hadügyminisztérium átiratára a katonaság élelmezésével kapcsolatban.

Full text search

249.
Debrecen, 1849 február 14.
Kossuth válasza a hadügyminisztérium átiratára a katonaság élelmezésével kapcsolatban.
A hadügyminisztérium a Bizottmány jan. 26-án, 1035. sz. alatt kiadott rendeletével kapcsolatban* átírt, hogy annak c) pontja nehézségeket okoz, mert ha csak a beszállásolt katonaság után fizetik a házigazdáknak sóért, főzelékért és főzésért járó 3 krajcárt, az méltánytalanság a táborozó, hadrakelt katonákkal szemben, ha pedig az egész sereg után fizetik, az havi 90 000 forinttal fogja megterhelni az államkincstárt. Mészáros ezeknek a szempontoknak a megfontolására kérte Kossuthot. Kossuth válasza:
A rendeletet l. 123/b. sz. alatt, 241. s köv. l.
Mai nap f/g 2793. sz. a. fölterjesztésért, a gr. Vécsey tábornok úr levelének visszaküldése mellett válaszoltatik, miszerint a katonaság élelmezésére vonatkozólag mult hó 26-án 1035. sz. a. kiadott honvédelmi bizottmányi rendeletnek kérdés alá jött b) pontját illető hadügyministeri intézkedés, hogy t. i. az élelmezési biztosok által kiszolgáltatandó húsrészletek ára a katonai társulatok menage-pénzéből fizettessék, maga helyén van, s a honvédelmi bizottmánynak az ellen semmi észrevétele nem lehet; a c) pontot illetőleg ellenben a beszállásolt katonák számára adandó fözelékért, sóért s a főzésért háláspénzen felül kirendelt 3 pkr a szállástadó gazdáknak az álladalmi pénztárból külön fizettetik, anélkül, hogy a katonák zsoldjából levonatnék.
A kormány már előre látta, hogy ezen fizetési pótdíj kirendelése által havonkint körülbelül 90 ezer pengő forint költés okoztatik az álladalomnak; de ezen intézkedést elmulhatlanul tennie kellett, nem csak azért, hogy a mostani had folytatás által terhesedett katonai beszállásolásra nézve a népnek könyebbség szereztessék; hanem főkép azért is, minthogy a nép a katonaság beszállásoltatásától s bárminemű ingyeni élelmezéstől az újjabbi 1848-ik évi törvények által merőben fölmertetett s ezen törvény életbeléptetése eddig is csak a bekövetkezett háborús viszonyok miatt halasztatott el, a meghatároztatott katonai laktanyák építése végre nem hajtathatván.*
A jobbágyokat terhelő katonai beszállásolás, élelmezés, előfogatozás stb. megváltása 1840 óta állandóan foglalkoztatta a rendi törvényhozást. A 1840: 3. tc. bizottságot küldött ki megfelelő törvényjavaslat kidolgozására, az 1843/44-i országgyűlésen azonban a kormány és a rendek nem tudtak megegyezni a fenti terhek pénzbeli megváltását illetően. Az 1847-i országgyűlésre az udvar részletes törvénytervezetet nyujtott be erről a kérdésről is, azonban annak tárgyalására a márciusi események miatt már nem került sor. Az 1848-as népképviseleti országgyűlésen nov. 30-án, az adóügyi törvényjavaslat 9. és 10. §-ában határoztak úgy, hogy a katonai élelmezést az állam fizeti és hogy az elszállásolás „az eddig fizetett járulékok szerint mindenki egyenlő terhe leend.” (A kérdés vitáját l. a Közlöny dec. 2-i számában. – (V. ö. még a 123/c sz. alatti, jan. 26-i rendelettel, 242. l.)
Nem a katonaságra, hanem a törvény értelmében a földnépére lévén a főzetési pótlékfizetés általi könnyebbítés irányozva igen természetes, hogy azon rendelet a békés vidékeken ide s tova szállítandó katonaságra nézve kivétel nélkül mindenütt, a táborban levő hadseregnél ellenben csak azon esetre alkalmazható, mikor a sereg nem a szabadban táboroz, hanem egy vagy más városban avagy helységbe be van szállásolva.
Azon aránytalanság pedig, mely a kérdés alatti élelmezési rendszer alkalmazásában – mint a hadügyministerium is észre vette, föltünik, hogy t. i. a szerint a beszállásolt katona ingyen jut a főzelékhez, a harcz terhét viselő szabadban táborzó ellenben zsoldjából kénytelen azt megvásárolni: a honvédelmi bizottmány nézete szerint kiegyenlíttetik a dohány és bor részletek által, mellyek a táborban lévő sereg számára ingyen adatnak, s adandók.
Ered. fogalm. O. Lt. OHB 1849: 1995.
Ered. tiszt. O. Lt. Hadügymin. 1849: 3417.
A fogalmazvány mellett a hadügyminisztérium fent ismertetett átirata; a tisztázat mellett a hadügyminisztérium által a hadseregparancsnokságokhoz intézett fenti értelmű rendelet fogalmazványa.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi