428. Szeged, 1849 július 14. Kossuth és a kormány kiáltványban hívja fel a nemzetet az általános népfelkelésre.

Full text search

428.
Szeged, 1849 július 14.
Kossuth és a kormány kiáltványban hívja fel a nemzetet az általános népfelkelésre.
A nemzethez!
Amelly nemzetet Isten kedvel, azt terhes csalással szokta meglátogatni, hogy hirét és dicsőségét annál inkább nevelje.
Ezért engedte meg örök bölcsességében, hogy a muszka átlépje édes hazánk határait.
De aki megostoroz, meg is vigasztal az.
A mindenható bosszujának isteni fegyvere máris pusztitja vad ellenségeinket. Kassától Egerig és Debreczenig ötezret ragadt el a döghalál, és még tizezer fekszik a nyavalyának halálos ágyában.
Mert azért vezérelte be a magyarok teremtője őket e földre, hogy itt sirjokat találják. Kiket közülük a mennyei csapás nem öl meg, azokat vitéz fegyvereink ejtik el.
Hazafiak! ott villog elől az égi pallos, mellynek láthatlan ereje a döghalál képében irtja barbár ellenségeinket; kövessétek ez intő jelt Isten, a szabadság Istene maga megy elől példával.
Számuk nagy, de a szerencse távozik tőlök.
Bem már kiszoritotta őket Erdélyből, azóta talán Oláhország földén üldözi, hogy a románoknak is biztositsa a szabadságot. Az erdélyi magyarság és székelység utolsó emberig talpon áll, csaknem 60,000 ember visel ellene fegyvert.
Azon muszkasereg pedig, melly Miskolcz, Hatvan vidékén táboroz, hetek óta próbálgatja a pesti utat, de retteg azon gyorsan eléhaladni, mert feje felett a nap hevében Isten boszuló nyila hirtelen halált szór és mögötte, körülötte a nép százezere mozog, kél fel, táboroz ugy, hogy ha szemközt álló hadseregünk által megveretik, visszavonulásában a felkelő nép által meg fog semmisíttetni. Mert nincs gyávább a futamodó ellenségnél, melly idegen földön, ellenséges népség közt, éhen, szomjan, fáradtan, rettegve, riadva fut, – de ezen drága pillanatokat használjátok fel.
A Jászkunságban, a hajduknál, Bihar szélén hatalmas néptábor gyült össze; ha a népnek csak huszonnégy óráig van igaz akarata megvivni az ellenséggel, higyjétek el, nincs hadsereg a világon, mellyet semmivé ne tegyen.
Ott áll Komárom várára támaszkodva 50.000 vitéz. A 30,000 emberünk védi. Vetter 40,000 katonával kezdte meg Jellachichot kergetni. Tul a Dunán roppant néptáborok gyülnek. Szepes vidékén, a Kárpátok alatt, a bátor lakosság ujra felemelte karját a muszka háta mögött.
Ellenségeink mint egyes kicsiny szigetek usznak az oczeánban. A nép nagy oczeán, mellynek csak akaratától függ örökre elboritani hullámaival az egyes szigeteket.
De el kell határoznotok, hogy az ellenséget a haza szent földén nem tűritek; hogy inkább meghaltok, semmint rabszolgaság bilincsébe görbitsétek nyakatokat; hogy nem engeditek felprédálni keservesen szerzett javaitokat, hogy nem szenveditek nőitek bünös meggyaláztatását.
Az ingadozás elveszti a nemzeteket, de az eltökélés néhány nap alatt megment minden szenvedéstől, mert milliók szabad és állandó akarata erősebb minden hadnál.
Kitartás, hazafiak! Ha össze nem tipornók is a muszkát, az nem maradhat sokáig hazánkban. Európa minden nemzetei nyugtalankodnak, azok közt forrong szabadságvágyában a muszka s a lengyel is, ha országát nem akarja elveszteni a zsarnok czár, nagyobb sietséggel kell visszatérnie, mint amillyennel betört.
Fegyverre, tehát fegyverre!
Nincs most idő sem a henyélésre, sem az okoskodásra, sem a kétségbeesésre.
E nagy veszedelemért áldozatot hozhat Istenének a magyar. E szenvedések idejét örömünneppel ülheti meg a nemzet. Mert vitézségének erejével ki fogja vivni a népek szabadságát, s nevének és érdemeinek fényével be fogja sugározni az egész világot.
Isten már pusztitja hirtelen halálával a muszka sereget.
Hadseregünk magasztos lelkesedéssel kész harczolni.
A népnek föl kell kelni, és győznie kell, ha veszni nem akar.
Énekeljünk hálaadó éneket a mindenhatónak, ki a magyar nemzetet választá ki az európai nemzetek megváltójának, mit annál kevésb áldozattal eszközölhet, mennél nagyobb összetartással erősb eltökéléssel és gyorsabb végrehajtással fog a nagy munkához.
Szeged, julius 14-én 1849
Kossuth Lajos
kormányzó
Belügyminiszter
Szemere Bertalan
Szemere s. k. fogalm. O. Lt. Belügymin. eln. iratok 1849: 504. sz.
Megjelent a Közlöny július 17-i számában.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi