NÉMETORSZÁG.

Full text search

NÉMETORSZÁG.
A „Frankfurter Oberpostamts-Zeitung“, melly egyszersmind a bir. kormány organumáúl tekinthető, az ismert ……… jegy alatt (a ministerelnöknek tulajdonítják) egy újabb czikket közöl, a központi hatalomról alkotott törvénynek 3. §-a fölött, mellyben az adatik ki, hogy a központi hatalom az alkotmánykészítésében nem foly be. Ha van szila,mellyen Németország egysége hajótörést szenved, így szül a czikkiró, bizonyosan ez lesz az. Midőn a nemzeti gyülés ama határozatot hozta, áltatásban volt, saját hatalmas annak kiterjedése és illetősége fölött. Azon eszme lebegvén előtte, hogy miután az összes német nép által választatott, s az uj birodalom alkotmány alkotása végett küldetett ide, ez utóbbi már a ben létező természeti erőnél fogva magától s magában fog megszülemleni, s ha megérett, minden egyéb segély nélkül, mint tökéletes egész fog kebeléből előállni s működésbe lépni. Ebben azonban több költészet, mit gyakorlati bölcsesség rejlik. Ha a nemzeti gyülés az alkotmány készítését kirekesztőleg magának akarná fenntartani, azon kellett kezdenie, hogy minden egyes statust, annak alkotmányát és kormányát felforgassa, mert csak akkor tekintheté Németországot tabula rapának, mellyet tetszése szerint construálhatott volna. Miután pedig azokat fennhagyta, tekintettel kelle irántok lennie s nem képviseletet engedni nekik. Ezen képviselet nem az egyes kormányok által kinevezett stausok házában val föllelhető, mert az által a nemzeti gyülés alapelvével jött volna ellenmondásba. Ha ezt akará, egyáltalán nem kellett volna középponti hatalmat fölállítani, sőt inkább a rgi „Bundestagot“ kelleték, mint Németország központi kormányát fentartania. De midőn mára központi hatalmat életbe léptette, statusokházát mellette nemtűrthet, mert akkor két központi kormánya volna Németországnak, egyik: melly ki folyása a népfenségnek s nemzetgyüléstől függ; a másik, melly a monarchiai elvből eredett, s az egyes német statusoktól kapna impulsust. A czikkiró nézete szerint, az egye statuskokból kiemelendő birodalmi tanács volna fölállítandó; nem a középponti kormány ellentételül, hanem mint annak alárendelt, hasznos tagja: s egy illy hatóság fölállítását különösen szövetségi statusban nélkülözhetlennek véli. Az által, hogy a nemzeti gyülés minden inspiratiót egyedűl magából akar meríteni, az anarchiát igenis, de maradandóságot ígérő alkotmányt nem lehetne megalapítani. A központi hatalmat, igy végzi, ki kell emelni jelenlegi állásából; de a nemzetigyüléstől sem szabad semmi közt elvoni, hogy a reá ruházott alkotmányi művet bevégezhesse. Magára hagyva hasonló a hajóhoz, melly viharos tengeren kormányos és iránytű nélkül hanyatik. Egyedül a kormánybizottmány, melly nála Németország összes és magános érdekeit képviseli, adhatja neki azon irányt, mellyen biztosan partra érhet.
– Hannoverából, aug. 23-ról irják, hogy kir. rendelet következtében, a fővadászhivatalok a nemzetségnek eddigi sinecurája, a jövő év kezdetétől fogva megszüntetnek. – A második véletlen csapág, melly a nemesség privilegiumait érte azon rendelet, mellynél fogva, a katonai előléptetéseknél, a nemességnek a polgárok fölött addig gyakorlott előny eltöröltetett.
– János főherczeg, fia a merani gróf részére, az Allg. Zeit. Szerint, hitbizományt állított, mely 889,015 f. 52 kr. Értéknyi reállításokból és Styriában fekvő uradalmakból áll, továbbá 6410 f. értéknyi reálítiásból a Slazburfi kerületben, összesen 1 millió 623,759 frt nominalis értéket. A kötelezvényeket illetőleg megállapítatott: ha a gróf örökön nélkül halna meg, azok a császári házra szálljanak vissza.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi