3

Full text search

3
De másnap.
Ez a nap nem különbözött a többitől, aminthogy Pest megyében többnyire egyformák szoktak lenni az ilyen se téli, se tavaszi napok, amikor a házőrző kutyák is leginkább csak várakozással töltik az időt: mi lesz, télbe megyünk vissza, vagy pedig a tavasz kezdődik? Senki sem tudta, talán csak a házigazda, aki véleménye szerint végképpen megnyerte eszméjének a kántort, és titokban már azon gondolkozott, hogy talán éppen a kántor segítségével meg lehetne újítani a régi ismeretséget Bajza Lenkével, felvenni az udvarlás elejtett fonalát ott, ahol a házigazdával együtt többen elejtették a fonalat, amikor Bajza Lenke, Bajza József költő leánya Heckenast úrhoz férjhez ment… A kántor hiszékeny és jó hajlandóságú embernek látszik – ellentétben a gyűlölködő szomszédokkal, családi tort leső távoli atyafiakkal, és mindazokkal a régi gavallérokkal, akik Bajza Lenkének lánykorában udvaroltak, és tán most ugyanazokat a gondolatokat forgatják fejükben, mint az udvarház gazdája.
De másnap.
Nem harangoztak temetésre, hír szerint nem történt semmi olyan esemény Cinkotán, ami máskor is meg ne történt volna: a kántor mégis késett ebédutáni vizitjével, amikor az „ebéd íze még a szájában” van, hogy kellő szomjúsággal várja be a borozáshoz kiszabott órákat. A kántor késett, és a házigazda mind nyugtalanabb lett. Pedig éppen ezen a napon akarta végleg beavatni a kántort a titkába, még mindig a régi érzelemmel gondol Bajza Lenkére, s ugyanezért Podmaniczky Frigyest is csak irigyelni tudja, hogy annak alkalma van csak „elefántoskodni” is a szépasszony körül, mint Pest megyében mások is gondolták ez idő tájt, akik a világszép Bajza lány miatt örök nőtlenséget fogadtak.169 Ma végre megbeszéli a kántorral, mégpedig a második cserépkorsó bornál, hogy tehetne ő is valamit az ügy érdekében, mert idáig részvétét csak annyiban fejezte ki, hogy térült-fordult a pincében, s esetleg ha már nem győzte az ivást, az udvarra járt, és hazug jelentésekkel tért vissza. (Az újholdat se látta senki Cinkotán a köd miatt.)
De másnap a kántor már valóban abban az utolsó percben érkezett meg alkonyodással, amely percben Pest megyében se lehetne minden házhoz vizitbe menni, pláne olyan állapotban, amilyenben a kántor volt ez idő tájban. Dél óta végigzörgetett minden ellenséges atyafinál, gonosz szomszédnál, sanda örökösnél azzal a hírrel, hogy mindenre fogadja, hogy ma aztán végleg beadja a kulcsot a mindenkinek útjában levő udvarház-tulajdonos. Az ellenség tanyáin persze mindenféle borokkal kínálták a kántort, hogy titkát kivegyék, de a kántor többet nem mondott, csak ivott. „Bizonyosan kevés innivaló van már az öregnél” – mondták a szomszédok, amikor a kántornak végre utat mutattak az öreg szerelmes háza felé.
A vén, vadásztarisznya módjára összeszáradt udvarház-tulajdonos persze gyanakvással, sőt bizonyos haraggal fogadta a kántort, akinek ezen a napon éppen vallomást akart tenni, és úriember módjára legelőször is ezt mondta: „Hallja, barátom, semmi kifogásom nincs ellene, ha nálam leissza magát, de azt már aztán kikérem magamnak, hogy részegen itt alkalmatlankodjék.” – Ezt mondta az úriember a kántornak, mint talán mindenki mondta volna Pest megyében. De a kántor addig fogadkozott, hogy nem ivott egy árva kortyot sem, mint ez már az ámítók szokása, hogy a szerelmes házigazda hinni kezdett a magán nagy erővel uralkodó kántornak, és a szokásos időben feltette a mindennapi kérdést:
– Hát mit is mondtál Bajza Lenkéről?
– Azt mondtam, hogy megcsalta a tekintetes urat, és megcsalta mindazokat, akik valaha abban reménykedtek, hogy majd Heckenast úr után hozzájuk férjhez megy. – Így a kántor, mintha megbomlott volna, mikor a kérdést elébe vetette a házigazda. – Engem is megcsalt, mert azt hittem, hogy Cinkotán fog esküdni, holott Pesten tartotta az esküvőjét.
– Kivel? – kérdezte a régi udvarház gazdája kísérteties hangon, amelyet a szomszédok, atyafiak, örökösök bizonyára nagy elégtétellel hallgatnak az egész világon, mert kárörvendő emberek nemcsak Pest megyében laknak.170
Kivel? – kiáltott a kántor, akivel akár egeret lehetett volna fogatni ezen a napon. – Azt tetszett kérdezni a tekintetes úrnak, kivel esküdött meg Bajza Lenke úrnő? Hát ki mással, mint a régi szerelmével, az idevalósi Beniczky Ferenc urasággal, akinek a kedvéért elvált Heckenast úrtól. Itt van a fiatal pár éppen nászúton a cinkotai Nagy Iccénél. Velük ebédelék én is! – mondta a kántor, és éppen kinyújtózkodni készült, hogy a régi udvarház utolsó gazdája tetőtől talpig megnézhesse a nevezetességet, aki Bajza Lenkével és új férjével, Beniczky Ferenc úrral együtt ebédelt, amikor a házigazda azt kérdezte, hogy ki volt még a Nagy Iccénél.
– Ki lett volna? Mint a nők vén bolond lovagja és örök elefántja: Podmaniczky Frigyes úr. Ő volt az esküvő egyik tanúja. Azt hiszem, része volt a szöktetésben.
– A vadászpuskámat! – ordította emberfeletti hangon a házigazda, akiről most már elárulhatjuk, hogy Bánáti volt, aki egyébként arról is egyik nevezetessége volt Pest megyének, hogy már tíz esztendeje azt gondolta, hogy üvegből van a lába. Cinkotán jutott eszébe ez a gondolat, és ezért ült ott már tíz esztendeje egy karosszékben.
– A vadászpuskámat! – kiáltott még egyszer Bánáti, és ugyanakkor nem törődve többé üveglábainak összetörésével, felállott karosszékéből, és a vadászfelszerelése felé indult, amely őzbőrre volt akasztva a falon.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi