KÜLSŐ VÉRZÉS

Full text search

KÜLSŐ VÉRZÉS
A különböző vágott sebekért általában valamilyen éles eszköz (például üvegcserép) a felelős. Ezek nem túl veszedelmesek, mert ritkán hatolnak mélyre, és nem is nagyon véreznek. Ellátásuk egyszerű nyomókötésből áll, amelyet úgy készítünk, hogy a seb méretéhez illő összenyomott vattát vagy fehér vásznat a fedőkötés fölé helyezzük, és pólyával vagy azt helyettesítő kendővel szorosan odakötjük. Ha hosszabb időről van szó, először a sebre, majd - például a lábszáron van a sérülés - az egész lábszárra tegyünk kötést. Ha nincs módunkban szorítókötést készíteni, a sebre gyakorolt határozott, több percig tartó közvetlen nyomással - szükség esetén akár kézzel is - megállíthatjuk a vérzést.
Amennyiben a seb bekötése elállítja a vérzést, és egyéb bajt nem tapasztalunk, nyugodtan várhatunk akár másnapig is, amíg a sebet az állatorvos megvizsgálja és kezelésbe veszi.
A vérzés elállításának másik, sokkal kevésbé kívánatos módszere az érszorító. Ennek alkalmazása csak a végtag vagy a farok vérzésekor eredményes, és legalább minden 15 percben kell lazítani, hogy a végtag vagy a farok elhalását megakadályozzuk. Érszorítóként egyébként bármilyen erős spárga, zsinór vagy gézdarab megteszi. Képezzünk rajta hurkot, amely a seb és a test közötti részen nyomja a kérdéses eret. Figyeljük a vérzés erősségét, és ennek megfelelően szorítsuk meg a kötést. Ha jól csináljuk, rendszerint azonnal csökken a vérzés. Később próbáljuk meg az érszorító sebkötözéssel felváltani.
A szúrt sebek sokkal veszedelmesebbek, mint a vágottak, hiszen a test mélyében levő ereket és szerveket sérthetik, és így nagyobb a fertőződés lehetősége. A sebbe jutott szenny, piszok gyulladást okozhat, ezért már igen kicsiny szúrt - például faszilánk, tű, üveg, tüske okozta - sebek is olyan súlyos gyulladásos folyamatot indíthatnak meg, hogy elhanyagolt esetben egész életére nyomorékká tehetik a kutyát.
Lövés okozta sérülések általában vadászat során érhetik az állatot. A lövés következtében lágyrész-, vérér-, idegsérülés, csonttörés, tüdővérzés keletkezhet. Külső vérzésnél kötést alkalmazzunk, belső vérzésnél viszont sürgős állatorvosi beavatkozásra van szükség. A vérzés foka egyébként attól függ, hogy milyen eret roncsolt a golyó. Lehet egészen enyhe, de lehet olyan súlyos is, hogy a kutya rövid időn belül elvérzik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi