Tetanusz

Full text search

Tetanusz
Okozó: Clostridium tetani. Lappangási idő: 3-21 nap Tünetek: görcsös állapot, merev mozgás,szapora légzés, magas hőmérséklet. Védekezés: megelőzés, védőoltás,gyógyszeres kezelés.
Elsősorban lovak, juhok, ritkábban sertések betegsége, de megkaphatja a kutya, sőt az ember is. Okozója a fenti, pálcika alakú baktérium, amely főleg spóra alakjában a talajban, különösen a trágyázott földben, mindenütt előfordul. A földbe az emlősök bélsarával jut.
A tetanusz sebfertőzéses betegség. A legtöbbször úgy alakul ki, hogy a spórák a földdel vagy a porral a nyílt sebbe kerülnek. Ám bőséges alkalom nyílik a fertőződésre olyan esetekben is, amikor földdel szennyezett tárgyak okozzák a sebet. Ebből a szempontból különösen veszedelmesek a földben heverő vasdarabok, szegek, földdel szennyezett fa- és vasszilánkok és így tovább.
A mikrobák a fertőzött sebek mélyén elszaporodnak és mérgeket termelnek. Ezek a mérgek az idegpálya mentén a központi idegrendszerbe jutnak, ahol a mozgató idegsejtek fokozott ingerlékenységét okozzák. A túlérzékenység miatt azonban az izmokban, amelyekhez az érzékennyé vált idegsejtekből eredő idegrostok vezetnek, a legkisebb zajra görcsös állapot alakul ki. A betegségre egyébként éppen ez a görcsös állapot jellemző, amely először a fejizmokban keletkezik, s onnan terjed tovább. Az állat arckifejezése olyan, mintha nevetne, mivel a szájszöglete teljesen hátrafelé húzódik. Fülkagylói mereven, függőlegesen állnak, mozgása feszesség, kötötté válik. A hasizmok görcsét a has felhúzódása követi. Farkát esetleg zászlószerűen felfelé tartja. A végtagok izmainak görcse miatt a kutya úgy áll, mint egy fűrészbak. Végezetül a légzés szaporává válik, a testhőmérséklete pedig 42-43 °C-ra, sőt még magasabbra is felszökhet. A halál rendszerint 8-14 napon belül bekövetkezik. Néha csupán az egyes testrészek izmai betegednek meg, ilyenkor úgynevezett helyi tetanusz alakul ki.
A betegség megelőzése érdekében a kutya állandó tartózkodási helyének közeléből lehetőleg el kell távolítani minden sebet, sebfertőzést okozó tárgyat. Ha az állat mégis megsebesül, a vágott vagy szúrt sebet gondosan fertőtlenítsük. A tetanusz ellen védőoltás is alkalmazható. A sebesülésnek gyakran kitett kutyát 6-8 hetes időközben két ízben tetanusz-anatoxin oltással immunizálják. A már beteg kutyát antitoxikus vérsavóval szokták kezelni, ám a gyógyítás kilátásai a legtöbb esetben meglehetősen kedvezőtlenek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi