A ranglista kialakulása

Full text search

A ranglista kialakulása
A domesztikáció körülményei között a kutyák természetesen nem annyira csoportállatok, mint a farkasok. Az ember nem tartja csoportokban a kutyákat; a domesztikálás közben is gyengítette a csoportalkotó magatartást. A legtöbb kutyát arra használják, hogy vadászatnál, pásztorkodásnál, házőrzésnél stb., egyedül, legfeljebb még egy-két kutya társaságában dolgozzék. Ennélfogva az erős csoportalkotási hajlamnak nincs semmiféle szelekciós előnye. Ráadásul a szuka gyors nemi ciklusa (kétszeri tüzelés - szemben a farkasnál ismert évi egygyel), és gyors nemi érés (rendszerint egy év, míg a farkasnál két-három esztendő) azt eredményezte, hogy a kutya "éves ciklusában" - és egész életében - kevesebb idő és tér jut a társas életnek, mint a farkasnál. Ennek ellenére a kutyánál is megtalálhatók mindazok a magatartásminták, amelyek a farkas szociális kapcsolatait jellemzik.
A csoportban a rangelső állatra azt mondjuk, hogy uralja a csoport többi tagját. Az uralás és az uraló (dominancia és domináns) kifejezések az etológiában egyszerűen az alá- és fölérendeltség, vagyis lényegében a gyengeség és az erő ellentétét jelentik. A rangsorban következő egyed uralja valamennyi többi társát - a legerősebbet kivéve -, és így tovább lefelé; bizonyos kivételekkel. A felnőtt, normális temperamentumú kutyáknál a következő szabályok érvényesülnek a társas dominanciában.
A nagy kutya uralja a gyengébbet. Domináns szerepe van a teljesen kifejlődött kutyának az azonos erősségű, de fiatal, éretlen állattal szemben. A szuka domináns a kannal szemben. Mindezek azonban csak alaptételek, és a gyakorlatban nagyon sok a szabályt erősítő kivétel. A kutya temperamentuma - a rossz (vagy inkább rámenős) vérmérséklet, az erőszakosság, a játékosság, a csoportalkotási hajlandóság, a gyávaság, a félénkség - gyakran sokkal nagyobb jelentőségű, mint a testalkat. Megtörténhet, hogy a fiatal kutya, melynek nincs tapasztalata, a rangsorban magasabbra jut, mintsem ereje engedné. Pusztán azért, mert az idősebb és erősebb kutyát az agresszív magatartás elriasztja attól, hogy az idegen és ritkán látott szomszédot megpróbálja féken tartani.
A kutyacsoportokon belüli rangsorral foglalkozó kutatások - melyek tárgya elsősorban egy-egy alom kölyök vagy elválasztott kiskutya volt - azt mutatták, hogy a rangsornak korántsem kell egyenes vonalúnak lennie. Rendszerint akad egy kutya, amelyik egyértelműen uralja a csoport valamennyi tagját, és ugyancsak van olyan állat, mely felett viszont a csoport összes többi tagja zsarnokoskodik. A középső kategóriákban azonban gyakran előfordul, hogy a szerencse dönti el a rangsort.
A rangsor kialakulása után rendszerint hosszú ideig változatlan marad. A már kialakult rangsor megváltoztatásához merőben új tényezők érvényesülése szükséges - hacsak nem arról van szó, hogy egyes állatok életkoruk miatt kiesnek a versenyből.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi