Aujeszki-féle betegség.

Full text search

Aujeszki-féle betegség.
Régóta ismert kór, de egészen a századfordulóig azonosnak tartották a » veszettséggel. Azt, hogy önálló bántalom, Mo.-on mutatták ki először, de a rendkívüli hasonlóság miatt álveszettségnek is nevezik.
Vírus okozza, amely a vérben, a vizeletben, majd később a központi idegrendszerben is megjelenik. Kutyák, sőt macskák is megkaphatják, de néha járványszerűen megbetegednek a sertések és más háziállatok is. Az emberre nem veszélyes. Lappangási ideje rendszerint 3-6 nap. Nagyfokú bágyadtsággal kezdődik, a kutya nem eszik, összekuporodva, ijedt arckifejezéssel ül, v. minden átmenet nélkül teljesen céltalanul fel-le rohangál. Izgatottan, erőteljesen nyalogatja, később véresre vakarja, harapdálja egyre jobban viszkető testét, miközben nyög és nyüszít. A kínzó viszketés addig fokozódhat, hogy a szerencsétlen, szenvedő állat szinte lerágja saját végtagjait. Egyre nyugtalanabbul szaladgál összevissza, néha hempereg. Előfordulhat, hogy az embert is megtámadja. Éppen ezért ilyen esetben nem árt a fokozott óvatosság. Garatbénulás miatt nem tud nyelni, állandóan habos nyál folyik a szájából, esetleg rángatózik is. Pupillája teljesen kitágul és ez rémült kifejezést kölcsönöz a beteg állatnak. A betegség végzetes, a halál minden gyógyszerezés, gondos kezelés ellenére rendszerint 24-36 órán belül bekövetkezik.
A kutya rendszerint szájon át fertőződik: a már beteg sertés húsával, vírust tartalmazó vizelettel, vérrel, szennyezett táplálékkal. A vírust a patkányok is terjesztik, amit nem árt tudni, hiszen számtalan kutyát éppen patkányirtás céljából tartanak még ma is, és egyáltalán nem közömbös az a tény, hogy ha
az állat beteg patkányt fog, megfertőződhet. Másik gyakori módja a kutya fertőződésének, hogy vírust tartalmazó sertéshúst nyers állapotban etetnek vele.
Miután az ~ tünetei meglehetősen hasonlítanak a veszettségre, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni, hogy a biztos diagnózist megállapítsa, ill. kizárja az emberre is veszélyes betegség gyanúját. A legjobb megelőzni a bajt, vakcinával beoltatni a kutyát, és így megbízható védelemben részesíteni az állatot.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi