Hadikutyák.

Full text search

Hadikutyák.
A történelem folyamán voltak olyan idők, amikor a kutyák - csakúgy mint a lovak - aktívan részt vettek a háborúkban; közelharcokban és egyéb harci cselekményekben. Állítólag Líbia egykori királya, Aliatész vetett be elsőként tömegesen ebeket; hadseregében egész kutyaezredek szolgáltak. Ezek részt vettek a történelem egyik legnagyobb kutyacsatájában, a tündriai ütközetben, ahol Aliatész a perzsa uralkodóval, Nagy Cyrusszal került szembe. Cyrus katonái úgy megrémültek a láncaikról eleresztett több száz vadul rohamozó kutyától, hogy fejvesztetten menekültek, addig, amíg a perzsa uralkodó is elengedte saját kutyáit. Ekkor állítólag Aliatész kutyái szaladtak el a harctérről.
Kr. e. az 5. sz.-ban Korinthosz városát 50 kutya védte a görögök támadásától; egy meglepetésszerű éjszakai ostromtól, amikor a város védői részegen aludtak, az első rohamot szinte kizárólag a kutyák hárították el. A véres ütközetben 49 kutya elesett, az ötvenediknek azonban sikerült felriasztani a katonákat, és így megmenekült a város. Az életben maradt eb arany nyakörvet, 49 elesett társa pedig emlékművet kapott hűségéért.
A középkorban késekkel és gyújtóbögrékkel fölfegyverzett dogokat uszítottak a páncélos lovagokra; a kutyák megzavarták a lovakat és a tömör páncélos alakzat megbomlott, egyenként aztán már könnyebb volt végezni a lovagokkal. A 19. sz.-ban a kutya szolgálati ebként jelent meg az Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország, a cári Oroszország, Franciaország, valamint a császári német hadsereg egységeiben is. Kialakult a ~ fogalma. Az I. világháborúban egyedül a német hadsereg 2030 ezer kutyát használt; a ~ gyakran láttak el híradós és futárszolgálatot, ők vitték a parancsokat, térképeket v. a nyakukra kötött kábeltekercseket, amelyek segítségével sikerült ismét megteremteni az összeköttetést az egymástól elszakított egységek között. Valamennyi hadsereg használt ezenkívül szanitéckutyákat is a sebesültek felkutatására.
A II. világháborúban ugyancsak részt vettek a kutyák. A nagy honvédő háború idején pl. a Vörös Hadseregnek 168 kutyás alegysége (köztük aknakereső osztaga) volt. Orosz adatok szerint, a kutyák 300 ellenséges harckocsit segítettek megsemmisíteni, 200 ezer katonai jelentést továbbítottak, 680 ezer nehéz sebesültet kutattak föl és 15 ezer km2-nyi terület aknátalanításában vettek részt.
Napjainkban a korszerű haditechnika mellett is nagy segítséget nyújtanak a kutyák a határvédelemben, katonai objektumok őrzésében stb.
Középkori páncélos lovag kutyáival együtt harcol

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi