Ideges kutyák.

Full text search

Ideges kutyák.
A kutyáknak, az emberhez hasonlóan, lehetnek szorongásaik; az egyik eb fél a magasságtól, másik az autótól, a harmadik az idegen állatoktól. Természetes tartási körülmények között azonban a kutyáknál nem lépnek fel idegrendszeri zavarok.
Minden » félénkség mögött bizonyos tehetetlenséget találunk: az állat valamilyen problémát képtelen megoldani, olyat, amelytől nem tud szabadulni. A » kennelben tartott kutyák pl. veszély esetén nem menekülhetnek el, így egyikük-másikuk neurotikussá válhat. Ennek az egyik, elég gyakori, megnyilvánulási formája az, hogy az állat körbe-körbe futkározik kennelében. Ezek a gyenge idegrendszerű állatok az említett körülmények miatt olyannyira neurotikussá válhatnak, hogy ha kijutnak a szabadba, még több hektár területen is csupán kis körökben futkároznak.
A kutyák neurózisát tanulmányozva a kutatók azt tapasztalták, hogy a kísérleti alanyok mindig letörtek, valahányszor a számukra feladott probléma megoldása túl nehézzé vált. Ha sokáig tartott a vizsgálat, az ebeken az idegkimerültség jelei mutatkoztak; levertek lettek v. vad izgalom vett rajtuk erőt. Az állatpszichológusok úgy vélik, hogy azok a kutyák, amelyek az idegösszeomlás jeleit mutatják, ill. valamilyen környezeti stresszhatásra (» Stresszhelyzetek) abnormálisan viselkednek, bizonyos mértékig öröklött tényezők hatására cselekednek.
» Német juhászkutyával és » basset hounddal végzett kísérlet során kiderült: ha a kutya egy adott feladatot nem tud megoldani és ez ráadásul fájdalommal is jár, kifejlődhet benne a neurózis. Ennél a vizsgálatnál az állatok egyik mellső lábához súlyt erősítettek, a berregő hangra a kutyának fel kellett emelnie lábát a súllyal együtt. Ha nem emelte fel, áramütés érte. A súlyt fokozatosan növelték addig, amikor a kutya már nem tudta fölemelni a lábát. Az áramütéstől való félelem a német juhászkutyában fokozatosan, a basset houndban pedig hirtelen idézte elő a neurózist.
A humán pszichológusok szerint minden emberi neurózis mögött megoldatlan konfliktus rejtőzik; nagyjából így van ez a kutyáknál is. Mindebből az a legfontosabb tanulság, hogy az eb nevelését, tanítását lehetőleg problémamentesen kell megszervezni. A túl gyors ütemű képzés a megerőltető feladatok halmozása, továbbá ha az állatot természetes (ösztönös) viselkedésének teljesen ellentmondó cselekedetek végrehajtására kényszerítjük, neurózist idézhet elő a kutyában.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi