Szexuális viselkedés.

Full text search

Szexuális viselkedés.
A farkasok és a kutyák ~e hasonlít egymásra. A legnagyobb eltérés a nemi ciklusok jelentkezésében és a szexuális kapcsolatok tartósságában tapasztalható.
A nőstény farkas évente egyszer tüzel, a kutyák kb. hathavonként. A farkasok nemi érettsége csupán a második, sőt a harmadik év után következik be, a kutyáké ált. már az első év vége felé. A kutya korai érettsége és túlzott termékenysége feltehetően a háziasítás és kiválogatódás eredménye, de összefügghet a kisebb testmérettel is, hiszen a gyors növekedés a szexuális érettséggel ált. befejeződik.
A másik lényeges eltérés az, hogy a kutyák között tartós nemi elkötelezettség, vagyis házasságféle nem létezik, bár igaz, hogy a harcias kan elmarhatja vetélytársait a tüzelő szuka mellől. A farkasok között viszont határozottan beszélhetünk családi életről; az apafarkas a zsákmányt az odúba viszi, sőt nemegyszer a kölykök számára szerzi meg. A kutyák életkörülményei nem teszik lehetővé annak ellenőrzését, hogy ezt a viselkedést mennyire örökölték. Annyi bizonyos: a kanoknak semmiféle pozitív reakciójuk nincs a kiskutyákkal szemben, eltekintve attól, hogy a kölykök iránti agresszivitásukat pszichés gátlások akadályozzák.
Azt nehéz megmagyarázni, hogy a kutyák - a farkassal ellentétben - miért poligám természetűek. Mivel a kutyafélék nemi vonzalmának a legfőbb tényezője a szag, a kan érdeklődését felkeltő szaganyag a szukában sokkal korábban termelődik, mintsem a párzásra valóban fogékonnyá válna; a kan már jóval a párzás előtt nem tágít mellőle. A szexuális előjáték, az udvarlás - ugyanúgy, mint a farkasok között - tkp. azzal az időszakkal kezdődik, amikor a szuka már vonzza a kant, de még elutasítja a párzást. Ezek szerint azok az élettani változások, amelyek a szukát a szexuális befogadásra késztetik, a folyamatos társas viszony alapjai lehetnek, csakúgy, mint az a körülmény, hogy a valódi fogékony időszak is legalább néhány napig, de néha hetekig is eltart, úgyhogy a ~sor újra megismétlődhet. Többek szerint csupán a párzást követő, a párokat szétválasztó emberi beavatkozás az oka annak, hogy nem alakul ki erősebb kapcsolat a kan meg a szuka között úgy, mint a farkasok v. a vadkutyák és a páriaebek között. A lakásban v. a » kennelben élő szuka ált. csak a tenyésztésre kiválasztott kan otthonában találkozik a kannal, és ez biztosan zavarja őt. Azt azonban tudományosan még nem vizsgálták, hogy a szabadon élő falusi kutyát mennyire zavarja embergazdája a tartós szexuális kapcsolat kialakításában. Van még egy olyan sajátosság, amelyben a kutya ~e eltér a farkasétól; nevezetesen az, hogy a szobakutya évente nem egyszer, hanem kétszer tüzel, a kan pedig egész éven át képes párzani, ha akad párja.
A szabadon élő falusi kutyák napi ellenőrző körútjukat végezve találnak egymásra. Ha a kan ilyenkor tüzelő szuka vizeletével megjelölt helyre bukkan, ő is megjelöli ugyanazt a helyet, és ha a szuka párzási időszaka eléggé előrehaladott v. el sem mozdul onnan, v. pedig követi a nyomot. Ahol sok kutya mozog szabadon, gyakran látni kanok nagy csoportjait, amint félre nem érthető szándékkal a tüzelő szuka lakóhelye körül gyülekeznek.
A kannak a párzást megelőző viselkedése eléggé változatos. Először úgy közelíti meg a szukát, hogy annak nyakát és fülét, majd a farka tájékát szaglássza. A szuka v. nyugodtan tűri a közeledést, v. - és ez a gyakoribb - futásnak ered. A kan ilyenkor szorosan követi őt; ezt a sajátos viselkedésformát együttfutásnak nevezik. A játékos megközelítés után jellegzetes pózt vesznek fel: két mellső lábukat behajlítják, farukat fölemelik, majd ismét rendes helyzetbe egyenesednek ki. A kan olykor a szukához dörgölődzik v. egyik lábát partnere hátára helyezi.
A hajlandóságot mutató szuka egy idő múlva farkát félrecsapva jelzi, hogy kész a szexuális aktusra. A kan, amely csak erre vár, mellső lábával megragadja a szuka combját, hátulról ráhág, és megkezdi a párzást. A tényleges aktus rendszerint csak néhány percig tart, de a kan és a szuka még utána is egy ideig szorosan összekapaszkodva áll. Ha a próbálkozás valamilyen okból nem sikerül, azt elsősorban a kan sínyli meg: bátortalanná, sőt párzóképtelenné válhat.
A különféle kutyafajták nem egyforma szabályokat követve tesznek eleget fajfenntartó ösztöneiknek; ~üket az említetteken kívül módosíthatják egyéni élettani adottságaik, pl. az életkoruk, a többi kutyával való társas kapcsolataikban betöltött helyük (alá- v. fölérendeltségük), valamint a környezetük.
A szuka és a kan szexuális reakcióinak elsődleges közvetítői a szaglási és tapintási ingereket felvevő szervek. A látás és a hallás itt nem túl fontos: a teljesen vak kanok és szukák is rendesen pározhatnak. Több szakember ír olyan szukákról, amelyek születésüknél fogva vakok és süketek, mégis rendesen párzottak, s minden nehézség nélkül felnevelték kölykeiket.
Ha a kant ivarérett kora előtt kasztrálják, szexuális érdeklődése erősen csökken, bár viselkedésén ez olykor nem látszik: udvarol, ráhág a tüzelő szukára, persze következmény nélkül.
Hogy egy kutya mikor válik ivaréretté, az főként fajtájának az adottságaitól és egyéni öröklött tulajdonságaitól függ. Pl. a dobermann, a német juhászkutya korábban, az agarak később érik el a serdülőkort. Néhány fajta (pl. a csau-csau) kanjai korábban képesek a párzásra, mint a szukák; másoknál meg ellenkezőleg, a szuka érik be előbb. A fajták közötti párzásnak ált. nincs akadálya.
Az alá- és fölérendeltségi viszonyoknak a ~re tett hatása leginkább a kan és a szuka közötti kapcsolatban érvényesül. A sikeres párzás feltétele ugyanis az, hogy a szuka megengedje a kannak, hogy az ráhágjon, s hogy ő az aktus alatt nyugodtan álljon. Ha a szuka túlzottan a kan fölött áll rangban, akkor az - hiába tartozik az ún. erősebb nemhez - eléggé bátortalanul próbálkozik az udvarlással.
A kan kutya néha érzékeny az ismeretlen környezetre, s ez a körülmény határozottan gátolja szexuális tevékenységét, ezért ált. a szukát viszik a kan otthonába. Ismerős személy jelenléte ugyanis segítséget jelenthet a kannak az aktus végrehajtásában, különösen akkor, ha a szuka túlságosan tartózkodó.
Szexuális előjáték

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi